Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek promocja "Kalendarza Grudziądzkiego 2014"

Marcin Dutkowski
Miłośnicy Grudziądza już w piątek będą mogli nabyć najnowszy "Kalendarz Grudziądzki", który Grudziądzkie Towarzystwo Kultury wydaje od 1997 roku.

Miłośnicy Grudziądza już w piątek będą mogli nabyć najnowszy "Kalendarz Grudziądzki", który Grudziądzkie Towarzystwo Kultury wydaje od 1997 roku.

W osiemnastym tomie wydawnictwa będzie można zapoznać się m.in. z burzliwą historią herbu naszego miasta. Przypomnijmy - to, że symbol ten jest niezgodny ze źródłami historycznymi i ogólnymi zasadami heraldyki, wyszło na jaw niedawno. Korektę wprowadzono w listopadzie ubiegłego roku, a nowy wzór obowiązuje od marca. Wraz z herbem zmieniła się chorągiew miejska i łańcuch prezydenta miasta.

O czym jeszcze przeczytamy w "Kalendarzu"?

- O bogatym dorobku Augusta Menkena, berlińskiego architekta, który zaprojektował kościół przy ulicy Mickiewicza i prawie identyczną świątynię w Obornikach Wielkopolskich - zapowiada Ryszard Byner, sekretarz Rady Redakcyjnej "Kalendarza Grudziądzkiego". - O tym, jak żyło się przed wojną i podczas okupacji w kamienicy Łaszewskich przy ulicy Chełmińskiej. Godne polecenia są także artykuły o prawie 80-letniej historii Klubu Wioślarskiego Wisła, gwiazdach koncertów noworocznych odbywających się od 1996 roku w sali Centrum Kultury Teatr oraz o gródku rycerskim w Plemiętach, odkrytym w latach 70. minionego wieku przez grudziądzkich archeologów i który nadal jest przedmiotem dużego zainteresowania naukowców.

Na kolejnych stronach przypomniane będą sylwetki m.in.: artysty malarza Janusza Eichlera, urodzonego w Grudziądzu i tworzącego w Argentynie; Brunona Steinborna, związanego z Grudziądzem lotnika, który jest ostatnim żyjącym w Australii pilotem uczestniczącym w bitwie o Anglię, oraz Józefa Błachnio, pierwszego po wojnie kierownika grudziądzkiego Muzeum.

- Na "żałobnych kartach" wspominani są zmarli niedawno: Helena Krepska, która zanim trafiła do Grudziądza walczyła w szeregach Armii Krajowej na Kresach Wschodnich, pułkownik Leon Swatkowski, dowódca nieistniejącej już jednostki lotniczej przy ul. Chełmińskiej, harcmistrz Józef Zakrzewski, przedwojenny harcerz drużyny kolejowej, a w latach 50. komendant grudziądzkiego hufca ZHP - wylicza Ryszard Byner.

"Kalendarz Grudziądzki 2014" liczy ponad 250 stron.

- Wieczór promocyjny odbędzie się w klubie Akcent w najbliższy piątek o godz. 18. Wstęp wolny - zaprasza w imieniu Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury Beata Kastner, rzecznik prasowy Centrum Kultury Teatr. - Podczas prezentacji kalendarz będzie sprzedawany w promocyjnej cenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska