Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek w Baju Pomorskim swoje spektakle pokaże Teatr Tańca Akro. Dla Czytelników mamy zaproszenia

Redakcja
Teatr Tańca Akro w jednym ze swych spektakli
Teatr Tańca Akro w jednym ze swych spektakli nadesłane
Rozmowa z JOANNĄ MIŚ-FUDALI, założycielką funkcjonującego w Młodzieżowym Domu Kultury Teatru Tańca Akro i współtwórczynią Projektu PańFu.

Wiele osób na hasło teatr tańca myśli, że to coś trudnego, wymagającego wiedzy...
Nie (śmiech). Trzeba mieć świadomość, że spektakle teatru tańca nie opowiadają konkretnych historii. Bardziej skupiamy się na emocjach, dzięki czemu każdy może w nich odczytać różne kwestie. Czasem jest łatwiej, czasem trudniej. Moim zdaniem współczesny teatr tańca jest otwarty dla wszystkich. Nie ma jednak jednego klucza, aby go odczytać.
A co jeśli - nawiązując do słynnej kwestii z „Rejsu” - ktoś będzie chciał dokładać sobie do tego treści, które nie będą nam pasowały?
Bywało, że zaskakiwano mnie interpretacjami naszych spektakli. Cieszy mnie to. Ludzie boją się, że jeśli czegoś nie zrozumieją, to będzie to oznaczało, że coś jest z nimi nie tak. To bzdura. Im więcej ogląda się takich pokazów, tym więcej się w nich dostrzega.
Już w najbliższy piątek, jak co roku, będzie można obejrzeć popisy Pani podopiecznych. Co przygotowaliście?
Zaprezentujemy m.in. wszystkie nasze najnowsze spektakle. Co roku do zespołu dołącza nowa grupa. Po raz pierwszy będzie miała okazję zaprezentować się w Teatrze Baj Pomorski. Pokaże spektakl „Czy Pinokio miał siostrę?”. Pozostałe grupy zabiorą nas w „Przestrzeń czasu”, która w tym roku zdobyła Złotą Gapę na Grudziądzkich Amatorskich Prezentacjach Artystycznych. Na tej samej imprezie nasza kolejna grupa zdobyła wyróżnienie za „Krzesełkowo”. Z kolei najstarsza grupa pokażę się z choreografią pt. „Boja”, który mieli już okazję obejrzeć widzowie w Brnie.
Najmłodsza osoba w Pani teatrze ma siedem lat. To najwłaściwszy moment, aby zacząć przygodę z taką formą sztuki?
Aby realizować się w tańcu współczesnym, trzeba mieć pewną świadomości ruchu, ciała... Cenne bywa także doświadczenie życiowe. Siedem lat to minimum, W tej grupie nasze spotkania polegają bardziej na zajęciach taneczno-ruchowych. Z czasem powoli wprowadzam im technikę tańca współczesnego.
W piątek będziemy jeszcze mieli szansę obejrzeć Pani najnowszy projekt - PańFu.
Tańczą w nim osoby, które wywodzą się z mojego teatru, ale mają za dużo lat, aby brać udział w zajęciach w MDK. Projekt, za pokazanie perspektywy świata realnego i nierealnego w „Cebulowej z parówkami”, dostał III nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Alternatywnych Teatrów Tańca w Słupsku. Polecam to widzom.

Wieczór z Akro

- W piątek na scenie Baja Pomorskiego - Wieczór z Teatrem Tańca Akro. Bilety (10 zł) można kupić w MDK i przed imprezą w Baju Pomorskim. Początek godz. 19.

- Dla Czytelników mamy trzy zaproszenia. Aby je zdobyć, wystarczy dziś o godz. 10 zadzwonić pod nr tel. 56 611 81 07.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska