Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek w CSW Sam Luxton zaśpiewa słowami Józefa Piłsudskiego

Redakcja
Sam Luxton to trio, którego warto wysłuchać w CSW
Sam Luxton to trio, którego warto wysłuchać w CSW Patryk Lewandowski
Nowa grupa Michała Maliszewskiego penetruje polską historię II Rzeczpospolitej. - To Polska, o której opowiadali moi dziadkowie - mówi.

Toruński gitarzysta przyznaje, że historia nigdy nie interesowała go w szkole. Fascynacja przyszła dopiero później. Z wiekiem. Dziś - jak sam mówi - z wypiekami na twarzy potrafi rzucać cytatami i opowiadać o historycznych ciekawostkach. Między innymi o tym, że przed wojną w Polsce zarejestrowanych było prawie 43 tysiące samochodów. - Cała estetyka tych czasów jest dla mnie bardzo atrakcyjna. Nie tylko samochody, ale także moda i kino - mówi lider zespołu.
[break]
O losach II Rzeczpospolitej postanowił opowiedzieć na rockowo. Tak narodził się jego nowy projekt koncertowy „Wolność, granice, moc i szacunek”, którego nazwa została zaczerpnięta z przemówienia prezydenta Ignacego Mościckiego na pogrzebie Józefa Piłsudskiego. Czytanie materiałów źródłowych podsuwało mu pomysły na teksty całych utworów. Koncertowa premiera tego materiału miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Teraz wersję muzyczno-tekstową wzbogacono wizualnie m.in. o fragmenty z przedwojennych kronik.

- Niektóre teksty napisałem osobiście, w innych wykorzystałem bezpośrednie cytaty. Bywało, że same układały się w słowa utworów - opowiadał na łamach „Nowości” Michał Maliszewski. - Przykład? Dwa zdania dialogu pochodzące z majowego zamachu stanu. Piłsudski, stojąc na moście, mówi do młodego żołnierza, który nie chce go przepuścić „Do mnie, dziecko, będziesz strzelał?”. A porucznik Henryk Piątkowski odpowiada: „Tak, bo taki mam rozkaz”. Napięcie literackie jest w tej wymianie zdań ogromne.
Jak zaznacza - czternaście piosenek, które składają się na projekt „Wolność, granice, moc i szacunek” nie jest żadnym wykładem historii. To raczej muzyczno-słowne widokówki, impresje na temat jednego z ciekawszych okresów w polskiej historii. - Kocham swój kraj i uważam się za patriotę. Jestem dumny z jego historii, a jednocześnie świadomy jej ciemnych stron - mówi Maliszewski. - Celem tego projektu jest promowanie nowoczesnego patriotyzmu, nieuwikłanego w polityczne antagonizmy.
O tym, że historia II Rzeczpospolitej jest coraz bardziej na topie, świadczy chociażby wysyp różnych publikacji na ten temat. Wystarczy wejść do księgarni i popatrzeć na półki.- To było przecież takie lśnienie w naszej historii. Krótki okres, w którym powstaliśmy po zaborach, aby później zostać zgwałconym przez wojnę i okupację. A po wojnie znów przez komunistów - mówi. - Z jednej strony są to czasy już nieosiągalne, a z drugiej na tyle bliskie, że wciąż żyją jeszcze osoby, które je pamiętają.

Warto wiedzieć
Muzyczne trio w przestrzeni CSW

- Poza Michałem Maliszewskim (śpiew i gitara), grupę tworzą Adam Staszewski na basie oraz Jacek Leśniewski na perkusji.
- Początek koncertu w Centrum Sztuki Współczesnej o godz. 21. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska