Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polce może działać nawet 100 nielegalnych ośrodków pomocy społecznej

Martyna Chmielewska AIP
Dom Pomocy Społecznej w Toruniu - zdjęcie ilustracyjne
Dom Pomocy Społecznej w Toruniu - zdjęcie ilustracyjne Sławomir Kowalski
Jak informuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce może działać nawet 100 nielegalnych ośrodków pomocy społecznej, które bez zezwolenia mogą opiekować się osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wystosowała w piątek do władz samorządowych pismo z prośbą o przeprowadzenie kontroli w placówkach, które zapewniają opiekę osobom niepełnosprawnym, chorym i starszym, a co do których zachodzi podejrzenie, że działają nielegalnie, czyli bez wymaganych prawem zezwoleń.

Ma to związek z nieprawidłowości funkcjonowania domów pomocy społecznej, do jakich doszło m.in. w Domu Schronienia Samotnych, Starszych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu. Pacjenci przebywali w niehumanitarnych warunkach w ośrodku w Zgierzu. Byli wyziębieni, odwodnieniu i niedożywieni. Nie mieli zapewnionej należytej opieki medycznej. Nie mieli podawanych potrzebnych leków.

W dniu 13 października br. wyniku przeprowadzonych badań lekarskich 13 osób z Domu Schronienia dla Potrzebujących, Bezdomnych, Starszych im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Zgierzu, zostało przewiezionych do Szpitali działających na terenie Zgierza. Po przewiezieniu do szpitala w dniu kontroli zmarła 1 osoba, kolejne trzy zmarły w następnym dniu, w tym osoba hospitalizowana przed kontrolą.

Podobna sytuacja miała miejsce w prowadzonym ośrodku pomocy w Wolicy. Po przeprowadzonej w ubiegły piątek kontroli okazało się, że placówka działa nielegalne, a zdrowie pacjentów jest tam zagrożone. W sobotę wojewoda wielkopolski podjął decyzję o zamknięciu ośrodka.

Zobacz także:Toruń. Dom Pomocy Społecznej zostanie rozbudowany

Biuro prasowe MRPiP, poinformowało Agencję Informacyjną Polska Press, że Ministerstwo podjęło działania w związku ze złym traktowaniem pacjentów w domach opieki społecznej w Zgierzu i Wolicy. Ministerstwo jest w stałym kontakcie z właściwymi dla placówek w Zgierzu i Wolicy Urzędami Wojewódzkimi. Właściwi wojewodowie w ramach nadzoru za pośrednictwem właściwych służb monitorują sytuację osób będących podopiecznymi wskazanych placówek w celu zapewnienia im niezbędnej pomocy i opieki. Obydwom placówkom nakazano zaprzestania prowadzenia działalności, nadając rygor natychmiastowej wykonalności.

- O każdym takim przypadku należy informować służby Wojewody. Szybka informacja w takich sprawach, przekazana do Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich, pozwoli na wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie i ochronę praw osób korzystających z takich form pomocy – informuje na stronie MRPiP Elżbieta Rafalska. Wskazała, że osoby wymagające całodobowej opieki powinny być kierowane jedynie do domów pomocy społecznej prowadzonych przez samorządy albo na ich zlecenie.

Polecamy obejrzeć
Zobacz galerię: „Twarze getta – zdjęcia żydowskich fotografów z getta Litzmannstadt, 1940-1944”

- Osoby niepełnosprawne, przewlekle chore i osoby w podeszłym wieku powinny przebywać w warunkach godnych i być otoczone właściwą pomocą i opieką – informuje minister Elżbieta Rafalska.

Jak podaje MRPiP od dnia 11 września 2016 r. obowiązuje przepis ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którym w noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych, ogrzewalni mogą przebywać osoby zdolne do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce. Przepis ten powinien dodatkowo zabezpieczyć przed rejestrowaniem placówek opieki całodobowej jako noclegowni, na której prowadzenie nie jest wymagane zezwolenie wojewody.

Na koniec 2015 r. w Polsce było 439 zarejestrowanych placówek prowadzących całodobową opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku.

Według informacji uzyskanych z urzędów wojewódzkich służby wojewodów przeprowadziły 244 kontrole w tego typu placówkach. W całym kraju może być około 100 placówek, co do których zachodzi podejrzenie prowadzenia bez zezwolenia działalności w zakresie prowadzenia placówki całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku.

Czytaj także: **Malutka ośliczka z toruńskiego zoo przed obiektywem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska