Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek rozpocznie się budowa gazociągu w Golubiu-Dobrzyniu

Karolina Rokitnicka
Władze Golubia-Dobrzynia od wielu lat starały się o tę inwestycję. W końcu udało się podpisać wszystkie dokumenty
Władze Golubia-Dobrzynia od wielu lat starały się o tę inwestycję. W końcu udało się podpisać wszystkie dokumenty nadesłana
W ubiegłym tygodniu inwestor, którym jest Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., przekazał plac budowy firmie PIB Suchocki z Gdyni. Długo oczekiwana inwestycja w końcu zostanie zrealizowana.

Gazociąg będzie prowadzony na odcinku o długości około 13 km, od Frydrychowa do PEC w Golubiu-Dobrzyniu. Jego trasa wiedzie przez Napole, Ostrowite, Podzamek, ulicę PTTK, Zamkową, Piłsudskiego, Szosę Rypińską do PEC. Inwestycja ma kosztować około 10 mln zł.

- Wykonawca zapewnia, że zadanie zostanie zrealizowane do końca października bieżącego roku. Prace będą prowadzone od 18 sierpnia, rozpoczynając od PEC - generalnego odbiorcy w Golubiu Dobrzyniu w kierunku Kowalewa Pomorskiego - informuje Roman Stawicki, kierownik PGD w Kowalewie Pomorskim.

Plac budowy pod gazociąg średniego ciśnienia został już przekazany. W przyszłym roku planowany jest kolejny etap inwestycji - rozprowadzenie sieci gazociągowej po Golubiu-Dobrzyniu.

- To ukoronowanie lat naszych starań o gaz ziemny dla Golubia-Dobrzynia. W 2010 roku miasto podpisało list intencyjny z PSG dotyczący wsparcia tej inwestycji. Motywacją, że spółka podjęła się tego zadania, jest fakt, że w 2011 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplej podpisało umowę na podłączenie gazu - mówi burmistrz Golubia-Dobrzynia Roman Tasarz.

Wraz z rozpoczęciem prac budowlanych pojawią się pewne utrudnienia, szczególnie dla pieszych, ponieważ gazociąg ma być prowadzony głównie w pasie chodników.

Gaz ziemny to wygodne i ekologiczne rozwiązanie, jest też tańszym sposobem ogrzewania niż olej opałowy, gaz LPG czy prąd. To także zielone światło dla firm, które potrzebują gazu do stosowanych technologii. Gaz ziemny to dla wielu firm podstawowy element infrastruktury przemysłowej.

Gaz ziemny podniesie sprawność i niezawodność PEC w Golubiu-Dobrzyniu, zapewni bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej oraz da możliwość podłączenia nowych odbiorców. Korzystanie z gazu ziemnego do produkcji energii poprawi powietrze w regionie poprzez ograniczenie emisji szkodliwych związków.

Wprowadzając nowe, ekologiczne źródło zasilania można liczyć na niższe opłaty środowiskowe, ponieważ będą kupowane mniejsze przydziały uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Aby mieszkańcy mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat podłączeń do gazociągu, przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa będą mieli stoiska na wrześniowej imprezie z okazji Dni Golubia-Dobrzynia. Są także plany organizacji specjalnych dyżurów w urzędzie miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska