W poniedziałek rusza nabór do szkół średnich w Toruniu. Ile miejsc dla kandydatów przygotowało miasto?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
I LO im. Mikołaja Kopernika od kilku lat należy do najbardziej obleganych w Toruniu Fot. Grzegorz Olkowski
Trzy placówki oświatowe mogą wskazać uczniowie ósmych klas podstawówek przy tegorocznej rekrutacji. Nabór do szkół średnich zaczyna się w poniedziałek, 17 maja i potrwa do 21 czerwca. O tym, czy kandydat zostanie do wybranej placówki przyjęty zdecydują oceny na jego świadectwie oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty.

Zobacz wideo: Zimna wiosna to droższe warzywa.

Rozpoczynający się w poniedziałek nabór będzie elektroniczny. Oznacza to, że uczniowie z ofertą poszczególnych placówek zapoznawać się będą przez internet i w ten sposób będą wybierać interesujące ich klasy w danych szkołach. Każdy z nich ma prawo wskazać trzy różne placówki. Rekrutacja dotyczy liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych pierwszego stopnia (zreformowani następcy dawnych zawodówek).

Najwięcej miejsc w liceach

- W tym roku dla kandydatów przygotowaliśmy w sumie 90 oddziałów, czyli 2782 miejsca – informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia. - Najwięcej pierwszych klas będzie w liceach ogólnokształcących – 47 dla 1492 uczniów. W technikach to 33 oddziały i 990 miejsc, a w szkołach branżowych pierwszego stopnia zaplanowaliśmy 10 oddziałów dla 300 chętnych.

Niezmiennie od lat przy rekrutacji największą popularnością cieszą się ogólniaki, stąd ich oferta jest najszersza. Wśród tych najbardziej obleganych w Toruniu wymienić należy I, IV, V i X LO. Tam poprzeczka postawiona jest najwyżej. Ponadto w przypadku „dziesiątki’, która jako jedyna w mieście prowadzi klasy dwujęzyczne z językiem angielskim, obowiązuje dodatkowy test kompetencyjny dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych. Dodatkowe testy czekają także chętnych do klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej (tzw, uniwersyteckiej) w IV LO przy ul. Warszawskiej.

Polecamy

Szeroka oferta szkół technicznych

Jeśli chodzi o technika, tu największym zainteresowaniem cieszą się „samochodówka” przy ul. Grunwaldzkiej, „mechanik” z ul. św. Józefa i „gastronomik” z ul. Osikowej. Pierwsza ze szkół w tym rok rekrutuje do nowej klasy o specjalności technik spawalnictwa.
Mimo wielu starań miasta i samych szkół, wciąż słabo jest z naborem do branżówek. Absolwenci podstawówek najmniej chętnie je wybierają. Tymczasem oferta w Toruniu jest naprawdę bardzo bogata. W szkole branżowej można zdobyć kwalifikacje m.in. elektryka, kucharza, dekarza czy fryzjera. Można też zostać operatorem maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych lub murarzem-tynkarzem ze znajomością języka niemieckiego.
O przyjęciu kandydata do szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki uzyskane z egzaminu klas ósmych, oceny ze świadectwa oraz dodatkowe osiągnięcia (tytuł finalisty lub laureata konkursu przedmiotowego lub turnieju, osiągnięcia w ramach działalności społecznej - np. udokumentowana działalność ucznia jako wolontariusza). Dodatkowe punkty można zdobyć za świadectwo z wyróżnieniem.

Polecamy

Kalendarz naboru:

  • Od 17 maja  2021 r. do 21 czerwca 2021 r. do godz. 15:00 – prowadzony będzie nabór wniosków do: oddziałów ogólnodostępnych w liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia, oddziału integracyjnego w VII Liceum Ogólnokształcącym.
  • Od 17 maja  2021 r. do 31 maja 2021 r. do godz. 15:00 - prowadzony będzie nabór wniosków do oddziałów: sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego, dwujęzycznych, wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji.
  • Do dnia 25 czerwca 2021 r. do godz. 15:00 kandydaci składają do szkoły pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
  • Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty mogą być składane przez kandydata w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu, albo w postaci kopii poświadczonej przez dyrektora szkoły, którą ukończył kandydat.
  • Kandydat kwalifikowany jest do oddziału znajdującego się na najwyższej pozycji na jego liście preferencji, do którego liczba punktów przy uwzględnieniu dodatkowych kryteriów jest wystarczająca do przyjęcia.
  • Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości dnia 22 lipca 2021 r.
  • Rodzice kandydata zakwalifikowanego do danej szkoły są zobowiązani do potwierdzenia woli przyjęcia do szkoły w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem w terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r. do godz. 15:00. W przypadku braku możliwości przedłożenia odpowiednio zaświadczenia lekarskiego, orzeczenia lekarskiego lub orzeczenia psychologicznego, rodzic kandydata informuje o tym dyrektora szkoły, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Informację składa się w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie do dnia 30 lipca 2021 r. do godz. 15:00. Zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do dnia 24 września 2021 r.
  • Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danej publicznej szkoły dnia 2 sierpnia 2021 r. do godz. 14:00.
  • Wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych będą podane do publicznej wiadomości poprzez ich umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły, a także na stronie internetowej szkoły.
  • W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie