Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie grudziądzkim promują pieczę zastępczą

Karol Piernicki
Uczennice Szkoły Podstawowej z Plemiąt wykonały prace plastyczne dotyczące rodzinnej pieczy zastępczej, które wczoraj w Starostwie Powiatowym nagrodzono. Od góry: Nikola, Natalia oraz Alicja
Uczennice Szkoły Podstawowej z Plemiąt wykonały prace plastyczne dotyczące rodzinnej pieczy zastępczej, które wczoraj w Starostwie Powiatowym nagrodzono. Od góry: Nikola, Natalia oraz Alicja Karol Piernicki
Wszystkie dzieci z terenu powiatu grudziądzkiego, które wymagają pieczy zastępczej, taką znajdują. Brakuje jednak rodzin, które zajęłyby się tym zawodowo.

W tej chwili w powiecie funkcjonuje 28 rodzin zastępczych, w których przebywają 42 dzieci. Piętnaście z tych rodzin jest spokrewnionych z maluchami. Często o tym, że ci ostatni trafiają do zastępczego domu, decyduje proza życia.

- Moja córka zostawiła dziecko, które później było przy ojcu. Musiałam je jednak stamtąd zabrać, bo źle się działo - przyznaje Gertruda Gąsiorowska z Mokrego w gminie Grudziądz. - Najważniejsze jest, by tym dzieciom dać miłość. Chociaż w dzisiejszych czasach młodzież jest gorsza niż kiedyś i nie zawsze tę miłość odwzajemnia. Potrzeba też dużo cierpliwości. Czasami nerwy wysiadają, ale kiedy pomoc jest konieczna, trzeba to przezwyciężyć.

Pozostałe rodziny zastępcze w powiecie są niespokrewnione i jednocześnie niezawodowe. Oznacza to, że w rolę rodziców wcielają się ciocie, wujkowie lub zupełnie obce osoby. Liczby rodzin zastępczych i dzieci w nich umieszczonych kształtują się od lat na podobnym poziomie.

- Tendencja jest ruchoma w obie strony. Część dzieciaków usamodzielnia się, osiąga pełnoletność. W ich miejsce dochodzą inni - tłumaczy Izabela Przanowska, specjalista pracy socjalnej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. - Nie mamy rodzin zawodowych i to nasza główna bolączka. Cały czas chcemy, by taka się utworzyła. Promujemy tę formę pieczy zastępczej, lecz na razie bez odzewu.

Zawodowstwo w tej kwestii wiąże się z czerpaniem wynagrodzenia. Jest o tyle ważne, że powoli w całym kraju odchodzi się od instytucji placówek opiekuńczo-wychowawczych, na które nakładane są górne limity podopiecznych przeznaczonych do opieki.

- Nie ma mowy o likwidacji tych placówek, bo nie każe dziecko nadaje się do rodzinnej pieczy zastępczej - uspokaja przedstawicielka PCPR. - Na całe szczęście, jesteśmy w komfortowej sytuacji. Nie mamy niezrealizowanych postanowień sądu odnośnie umieszczania maluchów w pieczy zastępczej. Jeśli są takie wskazania, na bieżąco je realizujemy, bo mamy kandydatów.

Jak zostać rodziną zastępczą? Trzeba przejść kwalifikację, w trakcie której rozpoznawana jej sytuacja bytowa i finansowa kandydata. Potem kierowany jest on na badanie pscyhologiczno-pedagogiczne. Jeżeli tutaj opinia jest pozytywna, czas na szkolenie, po którym osoby figurują w rejestrze i czekają na przydział dziecka.

Powiat grudziądzki cyklicznie organizuje spotkania promujące tę formę pomocy. Wczoraj w starostwie odbyła się na ten temat konferencja, która poruszała aspekty psychologiczne. Przy tej okazji nagrodzono też małych mieszkańców powiatu grudziądzkiego za najlepsze prace plastyczne związane z tematem.

- Omówiłyśmy problem, a potem wspólnie uzgodniłyśmy, co na takim rysunku powinno się znaleźć - mówi Hanna Mrozińska, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Plemiętach i opiekun koła plastycznego "Zaczarowany Ołówek", którego trzy przedstawicielki zostały wyróżnione. - Każda osoba na swoim obrazku przedstawiła to, z czym kojarzy jej się rodzina zastępcza.

W powiecie grudziądzkim funkcjonuje w tej chwili 28 rodzin zastępczych niezawodowych. Nie ma - niestety - rodzin zawodowych.
Z rodzinnej pieczy zastępczej korzystają 42 dzieci. Rodzin spokrewnionych z nimi jest piętnaście, pozostałe to rodziny niespokrewnione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska