W Sitnie jednak nie powstanie spalarnia odpadów

Karolina Rokitnicka
Mieszkańcy gminy Zbójno obawiali się szkodliwego wpływu spalarni na jezioro Sitno
Mieszkańcy gminy Zbójno obawiali się szkodliwego wpływu spalarni na jezioro Sitno Karolina Rokitnicka
Mieszkańcy gminy Zbójno są przeciwni inwestycji, którą planowała firma Geminus. Obawiają się szkodliwości z tym związanych, wpływu na zdrowie i środowisko, zanieczyszczania okolicznych akwenów, nieprzyjemnych zapachów.

Mają dość mocny argument - spalarnia miała powstać na terenie obszaru chronionego krajobrazu Drumliny Zbójeńskie, na działce o powierzchni 3,03 ha. Grunt wytyczono z większej działki, więc formalnie sąsiadów nie ma. Jednak w odległości około 5-6 m, znajdują się zabudowania. W pobliżu jest jezioro. Ponadto przy działce przebiega rów, którym odprowadzane są wody do Ruźca.

Pod oknami starosty

Firma Geminus chciała realizować inwestycję na gruncie wynajętym od Wojciecha i Sylwii Kwiatkowskich (starosty golubsko-dobrzyńskiego i jego żony).

- Temat rzekomego planowania spalarni śmieci w Sitnie nie jest mi znany. Rzeczywiście jestem właścicielem nieruchomości w Sitnie, ale nieruchomości rekreacyjnej, na której broń Boże, nie tylko nie dopuszczam myśli budowania spalarni, ale żadnej innej inwestycji, która mogłaby być uciążliwa i stanowić zagrożenie dla wyjątkowych walorów rekreacyjnych mojego przyszłego siedliska, w Sitnie bowiem zamierzam wybudować dom - informuje Wojciech Kwiatkowski.

- Jeśli mieszkańcy gminy Zbójno czują się zaniepokojeni pomysłem budowy spalarni, to ja ten niepokój podzielam. Niestety, zostali oni wprowadzeni przez kogoś w błąd. W obszarach chronionych nie ma mowy o lokalizowaniu jakichkolwiek uciążliwych inwestycji, ponieważ jest to prawnie niedopuszczalne - dodaje.

Sporządzają dokumentację

Inwestor złożył do Urzędu Gminy w Zbójnie dwa wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji planowanych na działce starosty w Sitnie. Pierwszy dotyczy zbierania i przetwarzania innych niż niebezpieczne odpadów ulegających biodegradacji, pochodzących z produkcji rolniczej, sadownictwa, upraw hydroponicznych oraz przetwórstwa papieru i drewna. Drugi jest związany z planowanym uruchomieniem instalacji do przetwarzania produktów ubocznych oraz odpadów zawierających związki węgla, celem produkcji karbonizatu jako komponentu do wytwarzania węgla aktywnego.

Urząd gminy, w związku z pewnymi wątpliwościami, wezwał firmę do uzupełnienia dokumentów. Pod kartą informacyjną dotyczącą planowanego przedsięwzięcia zabrakło m.in. podpisu osoby, która ją przygotowała. Firma na uzupełnienie dokumentów miała 7 dni od czasu otrzymania wezwania.

Jeśli by to zrobiła, gmina musiałaby sprawę rozpatrzyć i w toku postępowania uzyskać opinie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Golubiu-Dobrzyniu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Pod uwagę trzeba byłoby też wziąć uwagi i wnioski społeczeństwa.

Sprzeciw i rezygnacja

Prawie wszyscy mieszkańcy Sitna podpisali się pod protestem. Wynajęli prawnika. Ten w imieniu sołtysa opracował uwagi i wnioski do prowadzonego postępowania administracyjnego. Zamierzał domagać się o stwierdzenie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Powinna ona zawierać m.in. informacje o zasięgu oddziaływania, jego złożoności oraz czasie trwania. Kancelaria prawna zwraca uwagę na różne uciążliwości związane ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadów - hałas, emisja spalin, ścieki technologiczne, zanieczyszczenie wód podziemnych i powierzchniowych.

Tymczasem w Referacie Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji w Urzędzie Gminy w Zbójnie poinformowano nas, że w ubiegły piątek firma Geminus wycofała jednak swoje wnioski, bez podania przyczyny.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie