Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę rozpoczyna się teatralny "Kontakt"! Co nas czeka?

Mirosława Kruczkiewicz
W sobotę (19.05) rozpocznie się w Toruniu 24. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”. Najliczniejsza ekipa przyjedzie z Moskwy ze spektaklem „Panna bez posagu”. Za to teatr tańca z rosyjskiej Kostromy nie przyśle aktorów ani tancerzy.

W przedstawieniu z Kostromy wystąpi... kierowniczka działu PR. I to wcale nie jest nagłe zastępstwo. Monodram Marusi Sokolnikowej, na co dzień pracownicy biurowej teatru, jest efektem żartu, który przerodził się w cieszący się powodzeniem spektakl.

W sobotę rozpoczyna się w Toruniu 24. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”. Przygotowania wkroczyły w finałową fazę. Niektóre - zupełnie nietypowe. Na przykład na jednej z festiwalowych scen, w hali widowiskowo-sportowej Arena Toruń przy ulicy Bema, do pracy przystąpili alpiniści. Scenografia spektaklu „Leonce i Lena” ze szwajcarskiej Bazylei wymaga bowiem zamontowania specjalnych zawieszeń.

Czytaj także: Prof. Jan Miodek: Tych błędów językowych unikajcie! [LISTA]

- W tym przedstawieniu zobaczymy m.in. maszyny grające na pianinie - zapowiada Katarzyna Peplińska, specjalistka do spraw promocji Teatru im. Wilama Horzycy organizującego „Kontakt”. - Jeszcze bardziej imponująco od strony technicznej zapowiada się „Lo-kis” Litewskiego Teatru Narodowego, który wykorzystuje najnowocześniejszą dostępną współcześnie elektronikę.

Zobacz także:

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (przy ul. Mennonitów 14) jest pierwszym w Polsce skansenem poświęconym osadnictwu olenderskiemu, rozwijającemu się od XVI w. Zobacz także: Jakim typem mamy jesteś? Sprawdź! [TEST PSYCHOLOGICZNY]Na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowano olenderską wieś. Znajdują się w niej 3 pełne zagrody składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Czytaj także: Jaki majątek zgromadził Piotr Całbecki, marszałek województwa? [OSZCZĘDNOŚCI, DOM, PENSJA, SAMOCHÓD]Z okazji wielkiego otwarcia zarówno w sobotę, jak i w niedzielę (12-13.05), obiekt można zwiedzać za darmo.

Olenderski Parku Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce już otwa...

Widzowie jednego z ostatnich przedstawień Teatru Ho-rzycy, „Mulholland Drive”, przemieszczali się po teatralnym budynku, bo spektakl rozgrywał się na trzech scenach zaaranżowanych na zapleczu i we foyer. „Sekretne życie Friedmanów” z Teatru Ludowego w Krakowie będzie wymagało jeszcze intensywniejszej wędrówki - do siedmiu miejsc w „Horzycy”, w tym w zakamarki rzadko odwiedzane nawet przez pracowników toruńskiej sceny.

Więcej na kolejnej stronie >>>>>>

Na „Kontakcie” przedstawienia są symultanicznie tłumaczone na polski (oczywiście oprócz tych granych po polsku), rosyjski i angielski. Od lat widzowie musieli więc pamiętać o przyniesieniu z sobą dokumentu tożsamości - był „zastawem” za słuchawki.

- Z uwagi na przepisy o danych osobowych nie możemy już korzystać z tego rozwiązania - mówi kierowniczka biura festiwalowego Agnieszka Warczachowska.

Teatr liczy na to, że widzowie z roztargnienia nie zabiorą słuchawek do domów. A w słuchawkach słychać będzie głosy festiwalowych lektorów i tłumaczy, w tym znane z telewizji: Janusza Szydłowskiego i Marka Ciunela.

Tegoroczny „Kontakt” ma rozbudowany program imprez towarzyszących - od projekcji filmowych po dyskusje. Nawiązują do hasła „Od Wschodu do Zachodu”. Festiwal wyjdzie też w plener.

Czytaj: Na przystankach autobusowych MZK pojawi się elektroniczne tablice!

Na placu przed teatrem studenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK ze studentami Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej przygotują pokazy sztuk złożonych z… siedmiu słów. Na Wielkich Garbarach staną „tablice” podzielone na dwie części, z szyldami „Wschód (lubię/nie lubię)” i „Zachód (lubię/nie lubię)”. Każdy przechodzień będzie mógł napisać na nich swoje skojarzenia z tymi hasłami. A wśród festiwalowych warsztatów będą i takie, na które uczestnicy (seniorzy) mają przynieść po dwa przedmioty, jeden kojarzący się ze Wschodem, a drugi z Zachodem.

Będą też dyskusje z udziałem ekspertów o relacjach polsko-litewskich i o tym, jaką rolę odegrał teatr niemiecki podczas kryzysu uchodźczego.

- Są jeszcze bilety na przedstawienia grane na dużych scenach, po 30-50 zł. Niestety, skończyły się karnety za 60 zł na trzy spektakle - mówi Agnieszka Warczachowska.

Polecamy:

Prezentujemy subiektywny wybór 10 najlepszych teledysków wszech czasów. Pamiętacie jeszcze te przeboje i ich teledyski? Które z nich przetrwały próbę czasu? Część z nich wciąż zachwyca - nie tylko muzycznie, ale także wizualnie, inspirując twórców na całym świecie. Zapraszamy do sentymentalnej podróży, w której przypomnimy Wam najlepsze muzyczne wideo lat 70., 80., 90., a nawet początku XXI wieku. Zobaczcie sami! >>>

TOP 10 teledysków wszech czasów - pamiętacie te przeboje? Wy...

Obejrzyj także: Spod Ekranu "Strażnicy cnoty"

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska