Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Światowy Dzień Zespołu Downa: spektakl w Toruniu z udziałem wyjątkowych aktorów

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
W Światowy Dzień Zespołu Downa osoby z Trisomią 21 zaprezentowały w Toruniu spektakl przed liczną publicznością.
W Światowy Dzień Zespołu Downa osoby z Trisomią 21 zaprezentowały w Toruniu spektakl przed liczną publicznością. Grzegorz Olkowski
W Światowy Dzień Zespołu Downa osoby z Trisomią 21 zaprezentowały w Toruniu spektakl przed liczną publicznością.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do obecności u osób z Trisomią 21 dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Trisomia 21 nazywana jest zespołem Downa.

Trisomia 21: taki spektakl to forma terapii

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa toruńska Fundacja "Dorotkowo" zorganizowała specjalny pokaz spektaklu „Klub cierpliwych”, przygotowany przez funkcjonujący przy niej Teatr „Czy TAK, czy NIE?”. Na scenie w klubie Od Nowa wystąpili aktorzy tego teatru, będący też podopiecznymi fundacji, obciążeni Trisomią 21. Spektakl zaprezentowali przed 300-osobową publicznością. Na widowni Od Nowy zasiedli uczniowie toruńskich szkół oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Torunia i regionu.

- Wszystkie darmowe wejściówki rozeszły się w oka mgnieniu - podkreśla Michał Targowski, wiceprezes Fundacji "Dorotkowo".

Teatr „Czy TAK, czy NIE?” działa przy Fundacji „Dorotkowo” nieprzerwanie od 2017 roku. Jego dyrektorem artystycznym jest Agnieszka Piasecka. Teatr ma na koncie liczne występy w Toruniu i okolicy oraz na przeglądach teatralnych w Łodzi i Sopocie. Jego aktorami są osoby z zespołem Downa.

- Przygotowania do występów i same występy są dla nich formą terapii oraz sposobem wyrażania swoich emocji, uczuć i pragnień. Z kolei dla widzów spektakle przygotowane przez Teatr stają się nie tylko okazją do artystycznych przeżyć, ale także do bliższego poznania osób z niepełnosprawnościami, ich problemów, radości, ograniczeń i możliwości. „Klub cierpliwych” to już trzeci spektakl w repertuarze Teatru „Czy TAK, czy Nie?”, przygotowany pod kierunkiem Leny Alberskiej i Agnieszki Piaseckiej - wyjaśnia Michał Targowski.

"Dorotkowo" wspiera: teatr, przedszkole, teatr i inne formy pomocy

Działalność teatru "Czy TAK, czy NIE?" jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Gminy Miasta Toruń. Scena w Odnowie na wtorkowe została z kolei nieodpłatnie udostępniona przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Polecamy

Teatr „Czy TAK, czy NIE?” jest tylko jedną z wielu realizowanych przez „Dorotkowo” form wsparcia osób z zespołem Downa. Inne to Terapeutyczny Punkt Przedszkolny oraz Społeczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Organizowane są także codzienne indywidualne i grupowe zajęcia prowadzone przez specjalistów z zakresu m.in. fizjoterapii, logopedii, psychologii, arteterapii, dogoterapii, muzykoterapii, treningu pracy i umiejętności społecznych.

„Dorotkowo” realizuje autorskie projekty wsparcia rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami z różnych części Polski. Ogółem z pomocy tej fundacji korzysta rocznie ponad 300 podopiecznych. Zdecydowana większość z nich to osoby z zespołem Downa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska