Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętego Jana muzyka na organach

Anna Krzesińska
Pomysłodawcą pierwszego Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu był Marian Dorawa.

Pomysłodawcą pierwszego Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu był Marian Dorawa.

<!** Image 2 align=right alt="Image 118686" sub="Podczas jednego z poprzednich Świętojańskich Festiwali na organach katedry Świętych Janów grał Henryk Gwardak, polski organista mieszkający w Finlandii / Fot. Adam Zakrzewski">Zorganizował go, gdy zrekonstruowano nieczynne od zakończenia II wojny światowej, pochodzące z 1688 roku wczesnobarokowe organy Mateusza Brandtnera w bazylice katedralnej Świętych Janów.

Bazylika bogata w dźwięki

Instrument naprawiono w 1983 roku, gdy Toruń obchodził 750-lecie nadania praw miejskich. Organy te są jednym z niewielu instrumentów barokowych w Polsce. Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 25 sierpnia 1985 roku. Wystąpił wówczas wybitny polski organista, profesor Feliks Rączkowski z Warszawy.

Toruńska bazylika jest wyposażona w dwa instrumenty. Do 1991 roku jednak grano jedynie na organach barokowych, a więc utwory powstałe tylko do epoki baroku. W 1991 roku, dzięki staraniom ks. Zdzisława Wyrowińskiego, wyremontowano w kościele organy główne, które zostały zbudowane przez Maksa Terletzkiego w 1878 roku. Od tego czasu artyści mogą prezentować również kompozycje pochodzące z późniejszych epok.

Przez pierwsze 10 lat dyrektorem artystycznym festiwalu był Marian Dorawa, następnie, aż do roku 2001, prof. Roman Grucza. Od 2002 roku funkcję tę pełni ks. dr Mariusz Klimek. Jest nie tylko kapłanem. Ukończył też studia muzykologiczne w Akademii Teologii Katolickiej i doktoryzował się z muzykologii. Jest również chórmistrzem po Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

<!** reklama>Świętojańskie Festiwale Organowe co roku przyciągają wielu melomanów i znakomitych organistów zarówno z Polski, jak i z zagranicy - z Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Austrii.

Z poezją Jana Pawła II

- Na ten rok zaplanowaliśmy trzynaście koncertów. Wystąpią światowej klasy artyści. Podczas wieczoru inauguracyjnego w niedzielę 10 maja na organach zagra prof. Andrzej Chorosiński. Artysta koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Ma w dorobku wiele nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też dwadzieścia płyt. Znaczące miejsce w jego działalności zajmuje praca pedagogiczna. Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Izraelu, USA, Australii, Japonii, Korei Południowej. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech, Litwie i Polsce. Jest konsultantem i autorem licznych projektów budowy organów w Polsce (bazylika w Licheniu, kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, kościół parafialny w Polkowicach), w Niemczech, Kanadzie i Japonii - rekomenduje ks. dr Mariusz Klimek

W koncercie wystąpią także toruńska Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu i Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Dyrygować będą ks. Mariusz Klimek i Piotr Sułkowski. Poezje Jana Pawła II recytować będzie aktor Michał Chorosiński. W programie koncertu są utwory Feliksa Mendelssohna Bartholdy, Georga Friedricha Haendela i muzyka organowa Alexandre’a Guilmanta. Koncert odbędzie się 10 maja w toruńskim kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ulicy Rydygiera 21 o godz. 19.

Na następny koncert trzeba się wybrać do Grudziądza. Na organach zagra tu Marcin Łęcki. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Zespole Szkół Muzycznych we Włocławku. Potem uczył się we Włocławskim Studium Organistowskim i w Szkole Muzycznej II stopnia w klasie organów Adama Klareckiego. Akademię Muzyczną we Wrocławiu ukończył w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego w roku 2005. Brał udział w kursach organowych, prowadzonych przez wybitnych organistów: Christophera Krummachera i Wolfganga Zerera. Koncertował w wielu miastach. Jest organistą parafialnym bazyliki katedralnej Świętych Janów w Toruniu. Zagra 16 maja o godz. 19 w grudziądzkim kościele św. Maksymiliana Kolbego.

Festiwal wędrujący

Usatysfakcjonowani powinni być też melomani w innych miastach w regionie. Kolejne koncerty odbędą się bowiem w bazylice Św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, Kościele Wniebowzięcia NMP w Chełmnie, kościele Podwyższenia Krzyża w Kaszczorku, w toruńskich kościołach Świętego Ducha i Miłosierdzia Bożego oraz katedrze Świętych Janów. Znani organiści, m.in. prof. Joachim Grubich, Karol Gołębiowski z Belgii i twórca Polskiej Orkiestry Barokowej Krzysztof Czerwiński, wykonają m.in. utwory Bacha, Frescobaldiego, Haendla i współczesne.

Warto wiedzieć

Festiwal potrwa do 28 czerwca. 4O koncertach będziemy pisać w kolejnych wydaniach „Nowości”. 4Informacje również na stronie www.organy.diecezja.torun.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska