Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W te dni wszyscy byliśmy biało-czerwoni

Małgorzata Chojnicka
Mamy za sobą pierwszy długi weekend w tym roku. Wyjątkowo korzystny układ w kalendarzu sprawił, że wystarczyło niewiele dni urlopu, aby nacieszyć się majowym wypoczynkiem.

Mamy za sobą pierwszy długi weekend w tym roku. Wyjątkowo korzystny układ w kalendarzu sprawił, że wystarczyło niewiele dni urlopu, aby nacieszyć się majowym wypoczynkiem.

Dla tych, którzy nigdzie nie wyjechali, czekało sporo atrakcji - wystarczyło tylko wyjść z domu. Jednak na grillowanie w ogrodzie było stanowczo za zimno.

W pierwszy dzień maja Święto Pracy uczcili działacze SLD. Złożyli kwiaty pod pomnikiem Wdzięczności. To był jedyny akcent obchodów Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy w Lipnie - z roku na rok ta grupa jest coraz mniejsza. Po południu w Parku Miejskim im. G. Narutowicza rozpoczęła się taneczna majówka – były konkursy, występy zespołów i solistów, grup tanecznych i iluzjonistów z Miejskiego Centrum Kulturalnego. Wystawiono też spektakl „Sen nocy letniej”, jedną z najpopularniejszych komedii Szekspira. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna.

Drugiego maja na placu Dekerta zorganizowano happening z okazji Dnia Flagi RP. Była to okazja do radosnego świętowania i zwrócenia szczególnej uwagi na nasze symbole narodowe. Wzięli w nim udział uczniowie lipnowskich szkół i harcerze z zastępu „Słoneczni” ze Szkoły Podstawowej nr 3. Z zebranymi spotkała się burmistrz Dorota Łańcucka, która w swym przemówieniu przybliżyła historię naszej flagi państwowej. Następnie podopieczni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji popisali się swoimi sportowymi umiejętnościami, nie zabrakło też chętnych do malowania flag kredą na kostce brukowej. Po południu w kinie „Nawojka” można było obejrzeć przedwojenny film pt. „Jaśnie pan szofer” z Eugeniuszem Bodo w roli głównej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja rozpoczęło się od modlitwy i złożenia wieńców pod pomnikiem Niepodległości. Po mszy świętej w kościele WNMP wszyscy przeszli na plac Dekerta, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem parlamentarzystów i przedstawicieli władz samorządowych. Część artystyczną przygotowali uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1, którzy zaserwowali sporą porcję patriotyzmu.

Duże wrażenie zrobił polonez w ich wykonaniu, który za sprawą strojów z epoki wypadł wyjątkowo przekonywująco. W „Nawojce” wyświetlono „Pana Tadeusza” z 1928 roku. Film ten jest po rekonstrukcji cyfrowej, a opowiedział o nim sam prof. dr hab. Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej.

W Jastrzębiu (gm. Lipno) za sprawą miejscowej filii bibliotecznej i świetlicy wiejskiej odbyły się gminne obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wystąpił teatr „Bagatelka”, prowadzony przez Ewę Rozen i Małgorzatę Ośmiałowską. W montażu słowno-muzycznym znalazły się najpiękniejsze wiersze i pieśni patriotyczne, ale bez zbędnego patosu, bo to przecież święto radosne!<!** reklama>

W Kikole spod Urzędu Gminy do kościoła św. Wojciecha na mszę świętą za Ojczyznę wyruszyły poczty sztandarowe oraz druhowie z OSP. Towarzyszyła im Orkiestra Reprezentacyjna Powiatu Lipnowskiego. Po wspólnej modlitwie przybyłe delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem na kikolskim skwerku.

Zobacz galerię: W te dni wszyscy byliśmy biało-czerwoni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska