Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
W Toruniu działa galeria w galerii, czyli salon...

W Toruniu działa galeria w galerii, czyli salon wystawienniczy w centrum handlowym

Mirosława Kruczkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Jeszcze do niedawna było tu Muzeum Żużla, teraz swoje prace wystawiają artyści plastycy z Torunia i okolic.
Jedna z wystaw Galerii w „Plazie”. Na pierwszym planie rzeźba Reginy Fydrych-Porębskiej, na ścianie obrazy Tomasza Pietrzyka

Jedna z wystaw Galerii w „Plazie”. Na pierwszym planie rzeźba Reginy Fydrych-Porębskiej, na ścianie obrazy Tomasza Pietrzyka ©Archiwum galerii

- Menedżer z toruńskiej „Plazy” Krzysztof Błaszczyk zapytał mnie, co bym powiedział na wystawę sztuki w centrum handlowym. Jest wolne miejsce, tam, gdzie kiedyś działało Muzeum Żużla. Pomysł mi się spodobał. Pojechaliśmy do pani dyrektor do spraw marketingu „Plazy”, Darii Sasieli-Dopieralskiej, dogadaliśmy się. I jest galeria - opowiada artysta plastyk Adam Siałkowski.

Takie były początki „galerii w galerii”. Galeria Sztuki Siałkowski działa w toruńskim Centrum Handlowo-Rozrywkowym „Plaza” już ponad trzy miesiące. Uroczyste otwarcie odbyło się 26 października zeszłego roku.

Wizyty nieplanowane

- Chodziło o to, by wyjść ze sztuką tam, gdzie codziennie przewijają się tłumy ludzi, a wśród nich tacy, którzy nie odwiedzają salonów wystawienniczych ze współczesną twórczością malarską czy rzeźbiarską, nie bywają na wernisażach. O to, żeby tym razem to nie odbiorcy szukali sztuki, ale sztuka odbiorców - mówi Adam Siałkowski.Na brak zainteresowania galeria, jak twierdzi jej kurator, nie może narzekać. Oczywiście, wiele osób zagląda tu przy okazji zakupów w centrum handlowym (o to wszak chodziło pomysłodawcom...). Bywa, że w ten sposób, bez wcześniejszych planów, trafiają na wernisaż.

Ale zdarza się, że sztuka jest głównym celem wizyty w „Plazie”. Specjalnie do „galerii w galerii” przyjeżdżały już m.in. grupy szkolne.

- Staram się często zmieniać wystawy, zwykle co dwa tygodnie zapraszam do kolejnych twórców. To głównie członkowie toruńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, mieszkający w Toruniu i regionie - dodaje Adam Siałkowski.Malowanie na żywo

Do tej pory w galerii można było oglądać prace Leonarda Berendta, Joanny Dąbkiewicz-Luścińskiej, Reginy Fydrych-Porębskiej, Czesławy Kazimiery Gucz, Jolanty Karczewskiej-Mełnickiej, Stanisława Lackowskiego, Michała Łapińskiego, Edgara Jerzego Pilla, Małgorzaty Puciaty-Mroczyńskiej, Tomasza Pietrzyka, Mariana Stępaka, Katarzyny Wesołowskiej. A wśród specjalnych propozycji był pokaz malowania obrazu - jedna z artystek tworzyła swoje dzieło w galerii w obecności widzów.

Na czynnej obecnie wystawie zobaczymy obrazy Katarzyny Wesołowskiej, Stanisława Lackowskiego i Adama Siałkowskiego. Kolejny wernisaż planowany jest na przełom lutego i marca.

Galeria Sztuki w „Plazie” czynna jest od godz. 13 do 20, od poniedziałku do soboty. Wstęp jest darmowy.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo