Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu powstaną dwa centralne place zabaw. Gdzie i kiedy?

Sara Watrak
Sara Watrak
Zakończyły się analizy konsultacji społecznych z mieszkańcami Torunia na temat centralnych placów zabaw dla dzieci. Gorąca dyskusja na ten temat trwała od września zeszłego roku. Już wiemy, gdzie powstaną nowe miejsca do zabawy dla młodych torunian.
Zakończyły się analizy konsultacji społecznych z mieszkańcami Torunia na temat centralnych placów zabaw dla dzieci. Gorąca dyskusja na ten temat trwała od września zeszłego roku. Już wiemy, gdzie powstaną nowe miejsca do zabawy dla młodych torunian. Fot. Grzegorz Olkowski
Zakończyły się analizy konsultacji społecznych z mieszkańcami Torunia na temat centralnych placów zabaw dla dzieci. Gorąca dyskusja na ten temat trwała od września zeszłego roku. Już wiemy, gdzie powstaną nowe miejsca do zabawy dla młodych torunian.

Pomysłodawcą powstania centralnych placów zabaw jest radny miasta, Bartłomiej Jóźwiak. Jego koncepcja zakładała utworzenie kilku placów zabaw o zasięgu ponadosiedlowym. Miasto postanowiło skonsultować ten pomysł z mieszkańcami. W badaniu przeprowadzonym we wrześniu 2019 roku przez Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia wzięło udział blisko 600 osób, głównie rodziców.

Chociaż większość z nich zadeklarowała, że wolałaby, aby lepiej wyposażyć osiedlowe place zabaw niż stworzyć duży, centralny plac zabaw, miasto właśnie ogłosiło przetarg na budowę dwóch takich miejsc. Początkowo mówiono o powstaniu placów na lewobrzeżu oraz na osiedlu Na Skarpie. Takie lokalizacje zaproponował radny Bartłomiej Jóźwiak. Sugestie, by plac powstał po drugiej stronie Wisły, pojawiły się także podczas spotkań i wywiadów pogłębionych z mieszkańcami. Ostatecznie jednak centralne place zabaw zostaną zbudowane przy ul. Mickiewicza oraz przy Szosie Lubickiej.

Place zabaw w Toruniu? Bezpieczne, ale mało różnorodne

Jak przebiegały konsultacje z mieszkańcami? We wrześniu 2019 przeprowadzono ankietę internetową, a także wywiady w terenie oraz zorganizowano spotkanie w Centrum Sztuki Współczesnej. Urzędowi Miasta zależało na tym, aby dowiedzieć się, w jaki sposób torunianie korzystają z placów zabaw. Jak często na nich bywają? Co jest dla nich najważniejsze? Czego brakuje? Okazało się, że aż 475 z 564 przebadanych osób posiada plac zabaw w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Z ankiety wynika również, że dzieci najczęściej bawią się na podwórku lub placu zabaw w pobliżu bloku/domu, w domu oraz na podwórku/placu zabaw trochę dalej od bloku/domu - informuje Urząd Miasta. W większości na placu zabaw najmłodsi pojawiają się 3 lub 4 razy w tygodniu i spędzają tam zazwyczaj od 1 do 2 godzin.

Chociaż torunianie najczęściej korzystają z osiedlowych placów zabaw, to średnio spełniają one ich oczekiwania. - Z reguły są dobrze usytuowane i bezpieczne, ale brakuje na nich różnorodnych urządzeń - wyjaśnia Urząd Miasta. Skoro mieszkańcy Torunia najczęściej bywają na okolicznych placach zabaw, czy centralny plac zabaw sprawdziłby się w naszym mieście? - Na pytanie „czy gdyby miał powstać duży i nowoczesny plac dla w odległości ok. 1-2 km od domu chodziliby tam z dzieckiem/dziećmi? Jeśli tak to jak często?”, większość osób odpowiedziało, że bywałaby tam raz lub 3-4 razy w tygodniu, ale nie pozwalałaby chodzić tam swoim dzieciom samodzielnie, ponieważ są jeszcze za małe - wyjaśnia Urząd Miasta.

Jednak zdecydowana większość rodziców, bo aż 337 wolałaby dodać nowe urządzenia lub ulepszyć plac zabaw, który znajduje się w pobliżu miejsca ich zamieszkania, ponieważ bywają tam częściej. Z kolei 227 osób chciałoby, aby miasto zbudowało duży, „centralny plac zabaw”. Co więcej, jak przyznali respondenci, obecnie z placu zabaw oddalonego od ich miejsca zamieszkania korzystają rzadko, ponieważ zwyczajnie nie mają czasu, aby chodzić tam ze swoimi pociechami i wolą, aby bawiły się one blisko domu.

Polecamy

Zadbane i zacienione

Podczas konsultacji społecznych badani zaznaczali, że warto zadbać o doposażenie istniejących już placów zabaw i ich konserwację, tak aby znalazły się tam elementy dla różnych grup wiekowych, a także aby same place były urozmaicone pod względem formy, np. naturalne place zabaw, wodne place zabaw, zielone place zabaw, kreatywne place zabaw. Rodzice zwracali także uwagę na to, że miejsca zabaw dla dzieci powinny być zacienione.

Miasto czeka na oferty

Obecnie Urząd Miasta czeka na oferty cenowe na wykonanie dokumentacji dla obu inwestycji. Można je przesyłać do 4 września. Szacowany przez magistrat koszt realizacji zadania to maks. 1 mln złotych. Koncepcje powinny zostać wykonane w ciągu sześciu tygodni od dnia podpisania umowy.

Przypomnijmy, że obecnie w Toruniu jednym z najlepiej wyposażonych placów zabaw jest ten znajdujący się na terenach rekreacyjnych na osiedlu JAR. Oprócz tradycyjnych huśtawek i zjeżdżalni zamontowano tam "pajęczyny", tunele czy drabinki.

"Wypasione" place zabaw działają już w wielu innych miastach Polski. W Łodzi, w Parku na Zdrowiu znajduje się ogromny teren z drabinkami linowymi, mostami, zjeżdżalniami, tunelami i innymi atrakcjami, zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Z kolei w Tychach, nad jeziorem Paprocany zbudowano duży i nowoczesny plac zabaw w kształcie statku.

O tym, jak będą wyglądać toruńskie centralne place zabaw powinniśmy dowiedzieć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska