Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W toruńskich internatach zabrakło miejsc. To efekt podwójnego rocznika. Co z osobami, które nie znalazły miejsca?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Jedną z najbardziej obleganych szkół w trakcie tegorocznej rekrutacji było X LO. Trudno się więc dziwić, że w internacie zabrakło miejsc
Jedną z najbardziej obleganych szkół w trakcie tegorocznej rekrutacji było X LO. Trudno się więc dziwić, że w internacie zabrakło miejsc Jacek Smarz
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego bez dachu nad głową jest dziesięcioro uczniów X LO, którzy nie mieszkają w Toruniu. M. in. dla nich zabrakło miejsc w szkolnym internacie.

Tegoroczny nabór do szkół średnich był wyjątkowy. Do liceów, techników i branżówek poszli bowiem pierwsi absolwenci ośmioletnich podstawówek oraz ostatni absolwenci likwidowanych gimnazjów. Chętnych było więc dwa razy więcej niż normalnie. To skutek reformy systemu edukacji.

Kumulacja roczników musiała odbić się nie tylko na przeludnieniu szkół, ale również na braku miejsc w internatach. W Toruniu takie placówki działają w pięciu szkołach - w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespole Szkół Inżynierii Środowiska, Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych, Zespole Szkół nr 10 i Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 842 miejsca, o 39 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Pierwszeństwo przy rekrutacji miała młodzież, która kontynuuje naukę w toruńskich szkołach i deklaruje chęć dalszego zamieszkiwania w internacie. Do rozdania było więc tylko 320 miejsc, o które ubiegało się 619 osób.

Polecamy

Do internatu w pierwszej kolejności są przyjmowani uczniowie danej szkoły. Na mocy tego przepisu zostało przyjętych 200 uczniów - wszyscy uczniowie ubiegający się o przyjęcie do internatów zorganizowanych przy swoich szkołach z ZSG-H, ZSIŚ, ZSMEiE i ZSPS i VIIILO oraz 54 uczniów z X LO. Dla 10 uczniów z X LO w tym internacie zabrakło miejsc - wylicza Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Po pierwszym etapie rekrutacji zostało 120 wolnych miejsc. Przyznano je 115 uczniom ze szkół prowadzonych przez miasto i 5 uczniom ze szkół prowadzonych przez inne organy.

WARTO ZOBACZYĆ

Coraz bardziej zaczynają być widoczne efekty prac przy zagospodarowaniu terenu na toruńskim osiedlu Jar. W połowie marca podpisano umowę z firmą Bud-Tech. Na Jarze pojawią się m.in. promenady, pomosty, place zabaw i siłownie zewnętrzne. Planowana jest też budowa miejsc aktywnego wypoczynku. Nadal trwają intensywne prace przy zagospodarowaniu terenu wokół stawu na osiedlu Jar. Termin zakończenia robót planowany jest wiosną przyszłego roku. Więcej szczegółów na zdjęciach w galerii!

Zmiany na osiedlu Jar: coraz bardziej widoczna strefa relaks...

Podsumowując wprost dane z rekrutacji można łatwo obliczyć, że miejsc zabrakło aż dla 299 kandydatów. Miasto zapewnia jednak, że tak na pewno nie jest.

Nie wolno tego tak przeliczać, bo jeden kandydat mógł złożyć podanie do wszystkich internatów. My nie mamy narzędzi, żeby to kontrolować. Pewne jest, że miejsc zabrakło dla dziesięciu uczniów z X LO. Zrobimy wszystko, żeby się one znalazły. Analizujemy sytuację lokalową, zastanawiamy się gdzie można dostawić łóżka - tłumaczy Katarzyna Nowicka-Skuza, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMT.

Warto obejrzeć: Skyway 2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska