Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W toruńskim centrum nauki zostanie otwarta kolejna wystawa

Paulina Błaszkiewicz
Tak było na 5 urodzinach "Młynów wiedzy"
Tak było na 5 urodzinach "Młynów wiedzy" Grzegorz Olkowski
2 kwietnia Centrum Nowoczesności zaprasza zwiedzających do podróży po „autostradzie dźwięku“.

- Na naszej najnowszej czasowej ekspozycji będzie można m.in. zobaczyć jak wygląda fala dźwiękowa. Dowiedzieć się czym jest fala podłużna i poprzeczna, dlaczego słyszymy, jak rozchodzi się dźwięk w różnych ośrodkach. Zwiedzający będą mieli również okazję, aby poznać falę dźwiękową i fizyczne wielkości jakie ją charakteryzują, czyli amplitudę, okres, częstotliwość, prędkość dźwięku i długość fali - zapowiada Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Zobacz także: Po śmierci Jakuba Schimandy: prokuratorzy pod lupą Prokuratury Krajowej. Czy usłyszą zarzuty za zaniedbania w śledztwie?

Dźwięk w roli głównej

Na interaktywnych stanowiskach zwiedzający poczują muzykę i zobaczą jak z głośnika „płynie” iskra o wysokim napięciu. Zbadają zakres słyszalności dźwięku przez człowieka, sprawdzą jak „wyglądają” infradźwięki oraz ultradźwięki. Poznają także echolokację i słyszenie przestrzenne człowieka. Podczas zwiedzania wystawy „Autostrada dźwięku” najmłodsi i ich rodzice mają okazję poznania efektu Dopplera, zjawiska dudnienia, prawa odbicia czy opóźnienia dźwięku. Nie zabraknie też „sztuki”. Będzie można malować dźwiękiem, dzięki stanowisku ukazującemu krzywe Lissajous-u, a także „zagrać“ skrzypcami, pozwalającymi na zobrazowanie węzłów i strzałek fali stojącej.

- Na wystawie zostanie również wyjaśnione zjawisko rezonansu akustycznego. Zwiedzający poznają różnego rodzaju drgania membrany głośnika, w zależności od częstotliwości emitowanego dźwięku. Natomiast w „kopule szeptów” będzie można skupić dźwięk i odbić falę, tak aby szept był słyszalny z dużej odległości. Na stanowisku „powietrzny pocisk” zwiedzający zobaczą czym nie jest fala dźwiękowa - wyjaśnia Katarzyna Przegiętka, kierownik Działu Naukowo-Dydaktycznego Młyna Wiedzy.

Co warto zobaczyć?

Odwiedzając toruńskie centrum nauki warto też zwrócić uwagę na inne ekspozycje. Pod koniec marca centrum nauki zaprezentowało wyjątkową wystawę hiperrealistycznych zdjęć owadów „Wielki Makro Świat“. Można na niej oglądać ponad 20 fotografii wykonanych przez toruńskich artystów fotografików Jadwigę i Marka Czarneckich.

Od kilku dni jest również dostępna autorska ekspozycja „...To takie proste!”. Dzięki 26 eksponatom można m.in. bawić się w mechaniczny teatr, sprawdzić i rozwinąć swoją pamięć krótkotrwałą, poznać prawo Pascala czy stawić czoła kulolabiryntowi. Od 2 kwietnia w namiocie przed budynkiem Młyna Wiedzy będzie można zwiedzać wystawę „Beyond The Lab”, poświęconą nauce obywatelskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska