Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W toruńskim zoo zamieszkał Zenek. To leniwiec dwupalczasty, który przyjechał do nas z ogrodu w Niemczech

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Leniwiec, bądź też leniuchowiec dwupalczasty przyjechał do Torunia 19 czerwca z zoo w Niemczech
Leniwiec, bądź też leniuchowiec dwupalczasty przyjechał do Torunia 19 czerwca z zoo w Niemczech Fot. Grzegorz Olkowski
Zenek ma klawe życie. Wisi sobie na gałęzi, czasem przegryzie jabłko i poprawi sałatą, a raz w tygodniu zejdzie na ziemię za potrzebą. To leniwiec, a właściwie - według przyjętego kilka lat temu nowego nazewnictwa ssaków w Polsce - leniuchowiec dwupalczasty. Do Torunia przyjechał z ogrodu w niemieckim Krefeld. Można go zobaczyć w ptaszarni toruńskiego zoo.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!

W Ogrodzie Zoobotanicznym przy ul. Bydgoskiej w Toruniu panuje wielka radość. W końcu udało się sfinalizować trwające cztery długie lata starania o nowe zwierzę. Tym wyczekiwanym okazem jest leniwiec bądź też leniuchowiec. Skąd dwie nazwy tego samego zwierzęcia? Tu trzeba wyjaśnić, że roku 2015 zmianie uległo polskie nazewnictwo ssaków świata, które oficjalnie przedstawiło Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Wszyscy już zapewne słyszeli o tym, że świnkę morską przemianowano na kawię, a naszą bałtycką fokę szarą na szarytkę. Na tej samej zasadzie leniwiec stał się leniuchowcem.

Zenek szuka sponsora

- Przez cztery lata czekaliśmy w kolejce po swojego leniuchowca. Wreszcie 19 czerwca nasz okaz przyjechał do Torunia. Miał swoje niemieckie imię, które znaczyło mniej więcej "Mały Bohater", ale nasi pracownicy od razu nazwali go Zenkiem - opowiada Beata Gęsińska, dyrektorka Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. - Dużo wcześniej ustaliliśmy, że zamieszka w ptaszarni. I wszystko wskazuje na to, że czuje się tam świetnie.

Nim Zenek przyjechał do Torunia, specjalnie dla niego przygotowano kącik w ptaszarni. Nad rosnącymi tam egzotycznymi roślinami rozwinięto liany, pojawiły się gałęzie i liny. Zwierzak od razu wiedział, jak cały ten osprzęt wykorzystać. Zawisł na jeden z lin i zapadł w letarg. Jego przysmakiem są warzywa i owoce - przede wszystkim jabłka, gruszki sałata, mniszek lekarski i różnego rodzaju trawy. Dieta Zenka wzbogacona jest glinką kaolinową, która ma ułatwić trawienie. Leniwiec średnio raz w tygodniu schodzi na ziemię za potrzebą.

Zenek ma obecnie rok i 9 miesięcy. W naturze przedstawiciele jego gatunku dożywają 15 lat, a w niewoli długość ich życia sięgać może nawet 30 lat.

- Z czasem będziemy się starali o partnerkę dla naszego Zenka - dodaje Beata Gęsińska. - Mamy tylko obawy, czy znajdzie się patron dla naszego leniuchowca. Jego usposobienie i tryb życia raczej źle się kojarzą. Może jednak na sponsoring zdecyduje się jakaś firma produkująca na przykład meble wypoczynkowe, leżaki czy hamaki.

Co to za zwierzę?

Leniuchowiec dwupalczasty pochodzi z Ameryki Południowej. Prowadzi głównie nocny tryb życia i co zaskakujące - potrafi świetnie pływać. Jest zwierzęciem, które spędza na drzewie całe życie. Na ziemię schodzi tylko raz na tydzień w celach higienicznych. Ponieważ nie potrafi sprawnie chodzić, pełznie po ziemi przesuwając się za pomocą pazurów. Tak rzadkie wydalanie możliwe jest dzięki bardzo niskiemu tempu metabolizmu. Temperatura jego ciała waha się w przedziale od 24 do 33 °C. Dorosłe zwierzę osiąga długość około 60 cm i masę około 9 kg, nie posiada ogona. Przednie kończyny zakończone są dwoma palcami. Futro tworzy warstwa krótkich włosów wełnistych i długie włosy barwy brązowej. W naturze umaszczenie leniuchowca jest lekko zielone, co wynika z porastania sierści glonami.

Zenka można oglądać codziennie w godz. 10-19. Bilet do zoo jest jednocześnie biletem do ptaszarni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska