W trzecim wieku pierwszy komputer

Przemysław Przybylski
Jeżeli zbliżasz się do wieku emerytalnego lub już jesteś seniorem nie znaczy, że musisz siedzieć w domu. Aktywnym można być także w dziedzinach „zarezerwowanych” dla młodych ludzi.

Jeżeli zbliżasz się do wieku emerytalnego lub już jesteś seniorem nie znaczy, że musisz siedzieć w domu. Aktywnym można być także w dziedzinach „zarezerwowanych” dla młodych ludzi.

<!** Image 3 align=right alt="Image 82417" sub="Inauguracja uniwersytetu trzeciego wieku - Andrzej Pałucki, prezydent Włocławka, wręcza indeks Czesławie Drozd / Fot. Jarosław Czerwiński">- Z seniorami przy komputerach pracuje mi się bardzo dobrze i lubię to robić. Najstarsza kursantka miała 83 lata - mówi Aleksander Kępka z Centrum Szkoleń i Certyfikacji „szkolenia.net”.

Nauka może trwać dalej

Edukacja bowiem nie musi kończyć się z chwilą opuszczenia szkoły średniej bądź uczelni wyższej. Od połowy lat siedemdziesiątych XX w. w Polsce działają uniwersytety trzeciego wieku. W całym kraju jest ich ponad 100 i zrzeszają ok. 25 tys. słuchaczy. Ich celem jest m.in. upowszechnianie inicjatyw edukacyjnych oraz aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych.

- Uniwersytet trzeciego wieku powinien być ważny w życiu seniora. Starsze osoby, które są aktywne, zdecydowanie lepiej funkcjonują w społeczeństwie - zachęca doktor Aleksandra Lubińska.

Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał 20 lat temu. Początkowo w zajęciach uczestniczyło 60 osób. Dziś słuchaczy w wieku przedemerytalnym i emerytalnym jest ponad 1000. W ramach TUTW działa 18 różnorodnych sekcji, od naukowej, przez językowe, dyskusyjno-integracyjną, plastyczną, rękodzieła, komputerową, poetycką, pływacką, brydżową, gimnastyczną, sportową, rowerową, turystyczną czy nordic walking (spacer z kijkami narciarskimi) do banku czasu i wolontariatu. Jest także chór.

<!** reklama>- W Centrum Aktywizacji Seniorów starsza osoba może robić praktycznie wszystko. Jednak najważniejsze jest to, że nie jest już sama. Większość osób, które przychodzą, są samotna - mówi Alicja Usowicz z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu przy, którym działa CAS.

CAS to idealne miejsce dla tych, którzy chcą czynnie wypełnić wolny czas na emeryturze. Działają grupy teatralno-literacka i muzyczna. Prowadzone są zajęcia tańca integracyjnego na siedząco i w ruchu. Ich głównym celem jest poprawa stanu zdrowia i pamięci. W Muzeum Okręgowym organizowane są zajęcia edukacyjne, podczas których zdobywa się nie tylko wiedzę, ale także bierze udział w zajęciach praktycznych. Na przykład poznając witrażownictwo seniorzy malowali na szkle, tworząc własne dzieła. Studenci wolontariusze prowadzą darmowe zajęcia komputerowe i uczą języka angielskiego. Przedział wiekowy sześćdziesięciu seniorów, biorących udział w zajęciach, wynosi od 60 do ponad 90 lat. Najstarsza, jedna z najbardziej aktywnych, pani Aniela ma 93 lata! W 2005 r. przy CAS powstało Stowarzyszenie Aktywnych Seniorów, które z powodzeniem pozyskuje granty na swoją działalność.

Korzystać z życia

Zdaniem toruńskiego socjologa, prof. Włodzimierza Wincławskiego, najważniejsze jest to, by kształtować zachowania seniorów, które nie dopuszczą do wycofania się z uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.

Dotyczy to szczególnie trzech obszarów. Po pierwsze, uczestnictwa w życiu towarzyskim z bliższą i dalszą rodziną oraz przyjaciółmi. Jeżeli ich zabraknie, należy szukać nowych kontaktów. Po drugie, uczestnictwa w bieżącym życiu społeczno-kulturalnym swojej miejscowości, dzielnicy. Chodzi o podtrzymywanie swoich zainteresowań i rozwijanie nowych oraz aktywność w organizacjach społecznych. Po trzecie, otwierania się na kontakty z ludźmi młodymi i przyswajania innowacji techniczno-cywilizacyjnych.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie