W tych miastach żyje się najlepiej. Toruń w czołówce rankingu! Co o tym zdecydowało?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Toruń znalazł się na drugim miejscu ogólnopolskiego Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis
Toruń znalazł się na drugim miejscu ogólnopolskiego Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis Fot. Jacek Smarz
Udostępnij:
Warszawa, Toruń i Zielona Góra to trzy kompletnie różne miasta, które mają jednak wspólny mianownik. Jest nim jakość życia ich mieszkańców. Na to w każdym razie wskazują wyniki drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. W zestawieniu zwycięża stolica, a na dwóch kolejnych miejscach znalazły się Toruń i Zielona Góra. W rankingu są też Bydgoszcz – na 15 miejscu, Grudziądz – na 27 i Włocławek – na 46.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis 2021. To w tych miastach żyje się najlepiej

Jak informuje Business Insider Polska, Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Inspiracją dla stworzenia rankingu był raport "Arcadis Sustainable Cities Index", który klasyfikuje 100 globalnych metropolii.

Polecamy

Podstawą jego budowy jest zbiór wskaźników szczegółowych, które przyporządkowano do jednego z trzech obszarów zrównoważonego rozwoju: społeczeństwo, środowisko i gospodarka. W obrębie każdego z trzech obszarów wyodrębnione zostały dziedziny. Łącznie w ramach środowiska, gospodarki i społeczeństwa określono 19 dziedzin i zdefiniowano 45 wskaźników szczegółowych.

- Ranking jest znakomitym sprawdzianem dla władz miejskich pokazującym, jak w ciągu ostatnich kilku lat, poszczególne miasta radziły sobie w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju. Walka z zanieczyszczeniem powietrza, skutkami zmian klimatu, nadmiernym zużyciem zasobów, konieczność poprawy jakości środowiska czy starzenie się społeczeństwa to istotne wyzwania, jakie stoją przed włodarzami miast. Obserwujemy również, że w realizację twardych projektów infrastrukturalnych coraz częściej włączane są działania mające na celu poprawę przestrzeni publicznej służącej bezpośrednio różnym grupom wiekowym mieszkańców. Widzimy także, że wiele projektów miejskich ma charakter synergiczny, poprzez co sprzyjają one zarówno poprawie jakości życia mieszkańców, realizują cele adaptacji do zmian klimatu oraz poprawiają stan środowiska czy infrastruktury - mówi Business Insider Polska Jarosław Miziołek, Prezes Zarządu w Arcadis.

Zobacz także

Pierwsze miejsce - Warszawa

Wyniki badania przeprowadzonego w 2020 roku wskazują, że mieszkańcy Warszawy pozytywnie myślą o swoim mieście i identyfikują się z nim. Warszawiacy uważają, że ich miasto jest bezpieczne i czyste, w którym dobrze funkcjonuje komunikacja miejska. Prawie 79 proc. mieszkańców uważa, że władze miasta uwzględniają ich potrzeby i pomysły.

Celem realizowanego dla Warszawy Planu Zielonego Miasta jest nie tylko wskazanie drogi do zrównoważonego rozwoju, ale również do osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej, którą Warszawa zamierza uzyskać do 2050 roku. 

Nie przeocz

Postępy w kierunku adaptacji do zmieniających się warunków klimatycznych, ograniczenia wpływu na zmiany klimatu oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, mają zapewniać także działania podejmowane w Warszawie w zakresie rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury.

Dobre warunki do życia w stolicy potwierdza niska stopa bezrobocia rejestrowanego (lepszy wynik w skali kraju osiągnęły jedynie Katowice i Poznań) oraz wysokie przeciętne miesięczne wynagrodzenie (stolica ustępuje jedynie Jastrzębiu-Zdrój). Warszawa znajduje się w gronie niewielu miast o dodatnim przyroście naturalnym.

Drugie miejsce - Toruń

Drugą lokatę w klasyfikacji ogólnej utrzymuje Toruń, odgrywające bardzo istotną rolę w rozwoju nie tylko województwa kujawsko-pomorskiego, ale również Polski Północnej. Jedną z jego ważniejszych gałęzi gospodarki jest turystyka oparta w dużej mierze na dziedzictwie kulturowym miasta. Miasto zawdzięcza swoją mocną pozycję w rankingu wysokim ocenom we wszystkich trzech obszarach. Jako jedno z nielicznych miast w stawce zachowuje równowagę w dążeniu do rozwoju, zapewniając stabilność gospodarczą, przyjazne dla mieszkańców warunki życia oraz dbając o stan środowiska. Pozwala to nazwać Toruń miastem rozwijającym się w sposób zrównoważony.

Polecamy

Od wielu lat w mieście realizowane są działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Dofinansowania na likwidację kotłów opalanych paliwem stałym, termomodernizacje budynków, miejski system monitoringu powietrza wraz z opcją aplikacji mobilnej to tylko niektóre z przykładów. Wsparcie w walce o poprawę jakości powietrza stanowią podejmowane działania edukacyjne.

Trzecie miejsce – Zielona Góra

Trzecie miejsce przypadło Zielonej Górze. Miasto stanowi kulturalne i naukowe centrum regionu lubuskiego z ogromnym potencjałem gospodarczym. Zielona Góra to także miasto atrakcyjne dla inwestorów, a sprzyja temu z pewnością usytuowanie nieomal na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków drogowych i kolejowych łączących Skandynawię z południem Europy i Warszawę z Berlinem.

Polecamy

Zielona Góra postrzegana jest jako jedne z najbardziej "zielonych" miast w kraju i to nie tylko z nazwy: lasy zajmują aż 53 proc. miasta. Tereny zielone zapewniają korzystną cyrkulację powietrza, pełniąc niejako rolę filtra redukującego poziom zanieczyszczeń, a w czasie upałów łagodzą skutki zjawiska miejskiej wyspy ciepła.

W historię i tradycję Zielonej Góry wpisane jest winiarstwo, bardzo ważny element lokalnej tożsamości. Winobranie jest główną imprezą miasta, nagrodzoną dwoma certyfikatami w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na "Najlepszy produkt turystyczny".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
7 czerwca, 10:21, Gość:

Rozwój Torunia ??? Jaki rozwój, ludzie z Torunia uciekają. Włodarze chwalą się się infrastrukturą, a co projekt to gorszy. Badania pokazują, że po remoncie starego mostu płynność ruchu zmaleje o ok 30 %. Żadnego nadzoru nad infrastrukturą , tablica info na nowym moście kierunek Rubinkowo nie działa już od roku. Gdzie jest nadzór, gdzie są dziennikarze ???? Też uciekli z Torunia.

Przeciez takie rankingi to jedna wielka amatorka. Bzdury na resorach..... nie tylko jak piszesz z Torunia ludzie uciekaja ale z Zielonej tez..... np wg tego rankingu duzo nizej jest np Gdynia....absurd goni absurd....

G
Gość

Rozwój Torunia ??? Jaki rozwój, ludzie z Torunia uciekają. Włodarze chwalą się się infrastrukturą, a co projekt to gorszy. Badania pokazują, że po remoncie starego mostu płynność ruchu zmaleje o ok 30 %. Żadnego nadzoru nad infrastrukturą , tablica info na nowym moście kierunek Rubinkowo nie działa już od roku. Gdzie jest nadzór, gdzie są dziennikarze ???? Też uciekli z Torunia.

Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie