Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku kwestujemy na odnowienie nagrobka słynnego profesora

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W ubiegłym roku na nekropolii przy ulicy Gałczyńskiego kwestowali między innymi Elżbieta i Mariusz Thomasowie
W ubiegłym roku na nekropolii przy ulicy Gałczyńskiego kwestowali między innymi Elżbieta i Mariusz Thomasowie Jacek Smarz
Pieniądze, które 1 listopada trafią do puszek, tym razem pomogą również w utrzymaniu pomników uratowanych dzięki 11 poprzednim kwestom. O opiekę nad tymi nagrobkami „Nowości” apelowały od dawna.

Dwunasta kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu rozpocznie się 1 listopada o godz. 9. Zgodnie z tradycją, po terenie najstarszej toruńskiej nekropolii będą krążyli z puszkami znani torunianie oraz osoby z miastem związane, np. marynarze ORP „Toruń”. Zbiórka pieniędzy będzie trwała do godz. 15. Tym razem dochód z kwesty zostanie przeznaczony m.in. na renowację nagrobków profesora Stefana Srebrnego i jego żony.
[break]
- Propozycja wpłynęła ze strony Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - mówi Małgorzata Litwin z magistrackiego Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, dobry duch akcji cmentarnych organizowanych co roku przez Urząd Miasta oraz Towarzystwo Miłośników Torunia. - Profesor Stefan Srebrny był wybitnym klasykiem związanym z kilkoma uniwersytetami. Praktycznie każdy, kto miał do czynienia z filologią klasyczną, musiał zetknąć się z jego pracami.

Zbliżająca się kwesta pozwoli również kontynuować prace przy grobowcu rodziny Raapke. Potężna konstrukcja miejsca ostatniego spoczynku dawnych właścicieli słynnej toruńskiej fabryki kotłów z podobnego zastrzyku skorzysta już po raz kolejny. Grobowiec, który podobnie jak kilka innych na tym cmentarzu, był m.in. koczowiskiem bezdomnych. Dwa lata temu pieniądze z kwesty pozwoliły uratować pomnik przed upadkiem.
Z przyjemnością odnotowujemy również, że część uzyskanej sumy zostanie także przeznaczona na utrzymanie pomników odrestaurowanych dzięki poprzednim tego typu akcjom. Wcześniej wysiłek konserwatorów oraz osób zaangażowanych w kwestę często szedł na marne, ponieważ odnowione, ale pozostawione bez opieki pomniki, po kilku latach znów nadawały się do renowacji.
- Przez lata lista odnowionych pomników bardzo się rozrosła - mówi Małgorzata Litwin. - W sumie jest ich już 25.
Kwesty są organizowane na cmentarzu św. Jerzego, jednak uratowane dzięki nim pomniki znajdują się również na cmentarzu garnizonowym, nekropolii przy ul. Wybickiego czy na Jakubskim Przedmieściu. Na tym ostatnim cmentarzu stoi zresztą piękny nagrobek profesora Tadeusza Czeżowskiego, odrestaurowany dzięki ubiegłorocznej kweście.

Warto wiedzieć
Piękne pomniki zasłużonych

- Cennymi pomnikami osób dla Torunia zasłużonych - bo takie właśnie obiekty wybierane są do renowacji, zajmują się podczas letnich praktyk studenci Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Podczas ubiegłorocznej zbiórki do puszek trafiło w sumie 15.239 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska