Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zgodzie i miłości: Toruń i Bydgoszcz w osobnych związkach

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Pięć miejskich obszarów funkcjonalnych ma powstać wokół tzw. miast prezydenckich w województwie kujawsko-pomorskim. Tym samym przestanie istnieć Bydgosko-Toruński Obszar Funkcjonalny. Taka jest propozycja zarządu województwa, którym kieruje marszałek Piotr Całbecki.

Bydgosko-Toruński Obszar Funkcjonalny powstał w 2015 roku. Utworzyli go Bydgoszcz i Toruń, powiaty bydgoski i toruński, gminy znajdujące się w ich granicach oraz kilka innych samorządów położonych w pobliżu obu stolic województwa. Celem B-TOF była realizacja wspólnych przedsięwzięć w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Te z kolei zostały pomyślane jako formuła współpracy powiązanych ze sobą samorządów, która jest finansowana z funduszy unijnych.

Zobacz wideo: Lista tradycyjnych potraw wigilijnych

Wobec nowego unijnego budżetu, na lata 2021-2027, pojawiła się propozycja współpracy samorządów na innych zasadach. Lansowały ją władze Bydgoszczy, chcące tworzyć obszar tylko z samorządami z otoczenia tego miasta. Ta koncepcja została uwzględniona w czasie konsultacji.

- Mamy więc propozycję utworzenia pięciu miejskich obszarów funkcjonalnych - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Powstaną wokół tzw. miast prezydenckich, czyli Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. Każde z nich będzie mogło stworzyć wokół siebie wianuszek współpracujących ze sobą samorządów.

Jak wyjaśnił marszałek, w przypadku Bydgoszczy obszar będzie odpowiadał kształtowi Metropolii Bydgoszcz, czyli stowarzyszenia, które utworzyło to miasto oraz okoliczne samorządy. Toruń uzgodnił już z kolei zasady współpracy z gminami i powiatami nie tylko wchodzącymi w skład powiatu toruńskiego, ale również chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego i aleksandrowskiego. Włocławek utworzy obszar z powiatem włocławskim oraz gminami znajdującymi się w jego granicach. Trwają uzgodnienia dotyczące Inowrocławia.

Zarząd województwa planuje także utworzenie innej nowej instytucji. To Stołeczny Obszar Rozwoju (SOR). Zajmie się przedsięwzięciami w Bydgoszczy i Toruniu, ale ważnymi dla całego regionu.

- Za funkcjonowanie SOR będzie odpowiadał samorząd województwa, czyli w praktyce zarząd na czele z marszałkiem. Chodzi na przykład o działalność opery czy teatrów - wyjaśnia marszałek.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Te propozycje zarządu województwa ma zaakceptować podczas poniedziałkowej sesji sejmik. Zatwierdzona ma być wówczas Strategia Rozwoju Województwa do roku 2030.

- W zgodzie i miłości będziemy wspólnie podejmować tę uchwałę. Uzgodniliśmy kompromis i to jest sukces - dodaje marszałek Całbecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska