Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W żółwim tempie po dotacje

Paweł Kędzia
Z pieniędzy unijnych realizowanych jest wiele inwestycji
Z pieniędzy unijnych realizowanych jest wiele inwestycji Dariusz Bloch
Ministerstwo Rozwoju wytyka, że ze względu na niskie wskaźniki, województwo może stracić ogromne pieniądze. W Urzędzie Marszałkowskim odpowiadają, że finansowanie unijne odbywa się zgodnie z zaplanowanym wcześniej scenariuszem.

Ministerstwo Rozwoju alarmuje, bo Urząd Marszałkowski jako instytucja zarządzająca unijną sakiewką, powinien osiągnąć w br. konkretne wskaźniki.

Według stanu na 23 marca br. budżet konkursów ogłoszonych w Urzędzie Marszałkowskim na dotacje wynosi zaledwie 40 proc. unijnego budżetu zaplanowanego dla województwa. Średnia dla wszystkich 16 województw jest na poziomie 61 procent. Urzędnicy podpisali umowy o wartości 5,8 proc. budżetu RPO przy krajowej średniej 21 procent, zaś wnioski o płatność złożono na równowartość 1,2 proc. budżetu przy średniej 3 proc. w pozostałych województwach.

Czytaj też: Sondaż Polska Press grupy. PiS utrzymuje przewagę nad PO

- W Kujawsko-Pomorskiem podejmujemy działania, które zagwarantują, że środki unijne trafią, w sposób sprawny, do ich ostatecznych odbiorców. Zależy nam, aby środki finansowe z naszego RPO nie działały tylko od konkursu do konkursu. Chcemy zbudować trwały mechanizm, aby była to pomoc długotrwała, wykraczająca poza okres realizacji RPO - odpowiada Rafał Pietrucień, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego. - Dla przyspieszenia realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Urzędzie Marszałkowskim opracowano plan konkretnych działań.

Dzięki nim, procent budżetu na realizację podpisanych umów, wzrósł z 5,8 proc. do 10,84 proc. i jest zgodny z prognozą na pierwszy kwartał 2017 roku.

- W sumie w najbliższych miesiącach, w ramach instrumentów finansowych RPO, uruchomimy 211 mln euro - zapowiada Rafał Pietrucień.

Problemy ma również tzw. ZIT, czyli koszyk z pieniędzmi dla aglomeracji Toruń-Bydgoszcz.

- Minimalne kwoty, które muszą zostać zadeklarowane do Komisji Europejskiej do końca tego roku to 84,2 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz blisko 33 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego - wskazuje Maria Kochanowska z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju. - Na dziś zadeklarowano 1,1 mln euro z EFRR oraz 21,1 mln euro z EFS.

Przeczytaj także: Pomysł na objazd Polnej

- W przypadku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych do dzisiaj rozstrzygnięto 5 konkursów na łączną kwotę ponad 60 mln zł. Dofinansowanie zostało przyznane dla 19 projektów - odpowiada Agnieszka Lisek-Charkiewicz, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Ponadto w marcu wysłano do Bydgoszczy i Torunia wezwania do złożenia wniosków aplikacyjnych w trybie pozakonkursowym dla 6 projektów na łączną kwotę dofinansowania prawie 94 mln złotych.

Z pieniędzy unijnych realizowane są m.in. drogi: ze Żnina do granicy województwa, ze Stolna do Wąbrzeźna, rozbudowa Szosy Chełmińskiej w Toruniu, zakup 13 pojazdów dla OSP, stypendia dla 1,7 tysiąca uzdolnionych uczniów „Prymus Pomorza i Kujaw”.

Najlepsze zdjęcia fotoreporterów "Nowości"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska