Wachlarz szkolnych propozycji

Małgorzata Chojnicka
Tydzień temu w Zespole Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie zorganizowano po raz pierwszy powiatowe targi edukacyjne.

Tydzień temu w Zespole Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie zorganizowano po raz pierwszy powiatowe targi edukacyjne.

<!** Image 2 align=none alt="Image 168541" sub="Duże wrażenie zrobił występ uczennic z Zespołu Szkół im. R. Traugutta w Lipnie, zainspirowanych gwiazdą światowego kina Marleną Dietrich / Fot. Małgorzata Chojnicka">Wzięli w nich udział gimnazjaliści ze szkół powiatu lipnowskiego. Była to dla nich świetna okazja, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych. Szkoły pokazały się z jak najlepszej strony, a mają się czym pochwalić, bo uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, a absolwenci dobrze zdają maturę i studiują na wyższych uczelniach.

Każda ze szkół zaprezentowała swoją ofertę na nadchodzący rok szkolny oraz pokazała, w jaki sposób uczniowie spędzają czas pozalekcyjny. Nie zabrakło też przedstawicieli lokalnych zakładów pracy, gdzie zawodowe szlify zdobywają uczniowie klas wielozawodowych. I tak swoje stoisko przygotował Cech Rzemiosł Różnych Małych i Średnich Przedsiębiorców w Lipnie oraz rzemieślnicy branży cukierniczo-piekarniczej i wędliniarskiej. Byli także przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie.<!** reklama>

W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu lipnowskiego kształci się ponad dwa tysiące uczniów. W ciągu ostatnich lat powiat lipnowski dużo zainwestował w infrastrukturę oświatową, by stworzyć młodzieży jak najlepsze warunki do nauki. Oferta edukacyjna jest dostosowywana do oczekiwań gimnazjalistów oraz do potrzeb rynku pracy. Tak było z kształceniem uczniów w branży budowlanej. Jeszcze kilka lat temu przyszli budowlańcy musieli wybierać szkoły we Włocławku. Teraz mogą uczyć się w tych zawodach w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie. Tam kształci się przyszłych techników budownictwa, murarzy i technologów robót wykończeniowych.

Wszystkie szkoły prowadzone przez powiat dysponują nowoczesną bazą dydaktyczną i w tegorocznych planach są kolejne inwestycje oświatowe.

- Zdawalność matur w naszych liceach jest bardzo wysoka, gdyż wynosi prawie 94 procent, co stawia powiat lipnowski na trzecim miejscu w województwie - stwierdza Anna Smużewska, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Lipnie. - Dużym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszą się technika budowlane i żywienia. Jest to podyktowane sytuacją na rynku pracy. W tym roku musimy się zmierzyć z kwestią dojazdu do szkół, bo czasami absolwenci gimnazjów wybierają naukę poza powiatem z tak prozaicznego powodu, jakim jest rozkład jazdy kursowych autobusów.

W Zespole Szkół im. R. Traugutta zaplanowano utworzenie klas o wielu nachyleniach, m.in. europejsko-dziennikarskim, ekonomiczno-informatycznym, humanistycznym, przyrodniczym, społeczno-prawnym, pedagogicznym czy matematyczno-fizycznym.

<!** Image 3 align=none alt="Image 168542" sub="W targach edukacyjnych oprócz gimnazjalistów udział wzięli także przedstawiciele lokalnych zakładów pracy, przedsiębiorców i instytucji / Fot. Małgorzata Chojnicka">W Skępem młodzież będzie mogła uczyć się w liceum ogólnokształcącym i profilowanym oraz technikach: żywienia, informatycznym, turystyki wiejskiej oraz zasadniczej szkole zawodowej, przygotowującej do pracy w zawodzie kucharz małej gastronomii. W Dobrzyniu n. Wisłą - w technikach: rolniczym, hotelarstwa oraz żywienia, gospodarstwa domowego i administracyjnym oraz zasadniczej szkole zawodowej, gdzie będą kształcić się rolnicy i kucharze małej gastronomii. Z kolei Zespół Szkół Technicznych w Lipnie ma do zaoferowania naukę w liceach profilowanych, technikach i zasadniczej szkole zawodowej o różnych specjalnościach.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie