Wady myślenia statystycznego

Wady myślenia statystycznego

Artur Olewiński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Jest super. Bezpiecznie i tylko okresami gdzieniegdzie, zupełnie wyjątkowo, „mniej bezpiecznie” - przekonuje szef toruńskiej policji.
Artur Olewiński

Artur Olewiński

Szef toruńskiej policji zachwala „wzorową współpracę z miastem” i dziękuje za dodatkowe pieniądze. Na co? Na dodatkowe patrole, które są kierowane tam - i znowu cytat: „gdzie w danym momencie stan bezpieczeństwa jest akurat nieco gorszy”.
Problem w tym, że torunianie postrzegają bezpieczeństwo w mieście zdecydowanie mniej super i można mówić raczej o stanie nie-bezpieczeństwa. Przykład? Osławiona w ostatnich miesiącach ulica Olsztyńska, na którą bezrefleksyjnie i beztrosko raczej nikt się nie wybiera. Bo to tam brakowało patroli aż do momentu, w którym doszło do tragedii. O tych niedostatkach informują władze miasta sami torunianie.

Brak poczucia bezpieczeństwa to jeden z najdrażliwszych tematów poruszanych podczas spotkań z prezydentem. A tymczasem dodatkowe patrole finansowane przez miasta kierowane są głównie do centrum, na starówkę. Gdzie tu logika?

Nie można popadać w demagogię i wytykać od razu kategorycznych błędów. Trzeba przyznać, że dodatkowe półtora miliona przyjezdnych rocznie nie bryka beztrosko po Olsztyńskiej. Raczej po Szerokiej. Widać to w statystykach. Najwięcej interwencji - ponad 19 tys., odnotowano w 2013 roku właśnie w śródmieściu. Z kolei policjanci z posterunku na Rubinkowie interweniowali „tylko” 9,9 tys. razy. Trzeba jednak pamiętać, że duża liczebność policjantów w centrum zwyczajnie sprzyja liczbie podejmowanych przez nich interwencji. Warto o tej oczywistości pamiętać, mając na uwadze „nieco gorsze” ulice.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo