Wakacje kredytowe nie są darmowe! Banki poprawią się po kontroli UOKiK

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Oferowane przez banki wakacje kredytowe nie są darmowe - mają swoje koszty. Jak ustalił UOKiK, aż 14 na 26 sprawdzonych banków było na bakier z rzetelną informacją dla klientów. Ale się poprawią! Pierwsze zrobiły to Santander Consumer Bank i Bank BNP Paribas.

Część banków już zmieniła wskutek kontroli UOKiK niekorzystne praktyki, a kolejne to zadeklarowały. O co chodzi w sprawie? Jak podkreśla Urząd, komercyjne bankowe wakacje kredytowe (szczególnie ważne w dobie pandemii, gdy wielu kredytobiorców straciło dochody) nie są rozwiązaniem darmowym. Niosą ze sobą koszty, których klient powinien mieć pełną świadomość.

Polecamy

Warunki owych wakacji UOKiK wziął pod lupę na początku kwietnia. Odkrył nieprawidłowości w 14 na 26 badanych przypadkach. Od razu wysłał do banków stosowne wystąpienia. Prezes UOKiK zakwestionował w postępowaniu wyjaśniającym po pierwsze brak wystarczającej i jednoznacznej informacji o skutkach finansowych odroczenia spłaty kredytu przedstawianych przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z komercyjnych wakacji kredytowych – np. o wysokości rat po wakacjach kredytowych, zasad naliczania odsetek.

Bon turystyczny 500 plus. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Druga najczęściej spotykana nieprawidłowość polegała na nieinformowaniu bądź niewystarczającym informowanie klientów przed zawarciem aneksu lub wprowadzeniem zmian do umowy o możliwości odstąpienia od nich w ciągu 14 dni. Zdarzało się nawet skracanie tego okresu na niekorzyść konsumenta. Termin ten tymczasem powinien być liczony od momentu, gdy konsument zostanie poinformowany o rzeczywistych skutkach finansowych wakacji kredytowych. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy może być doręczone osobiście, ale również pocztą tradycyjną i elektroniczną.

Banki wyeliminowały już wskazane nieprawidłowości lub zadeklarowały wdrożenie wymaganych poprawek w ustalonym terminie. Urząd będzie monitorował wypełnianie przez nie wskazanych zapewnień. Jako pierwsze pozytywnie do zastrzeżeń UOKiK odniosły się Santander Bank Polska oraz Bank BNP Paribas, których dodatkowe zapisy do umów budziły największe zastrzeżenia. Banki te w toku postępowania przed Urzędem wycofały się z kwestionowanych zapisów oraz wydały stanowisko, że nie będą interpretować aneksów jako potwierdzenia uznania zadłużenia przez kredytobiorcę. - Działania te uznajemy za korzystne dla kredytobiorców - podkreśla UOKiK.

10 faktów o Toruniu. Tego na pewno nie wiedziałeś!

UOKiK przy tej okazji przypomina też, że na mocy tzw. 4 Tarczy antykryzysowej pojawiły się ustawowe (niekomercyjne) wakacje kredytowe. „Każdy kredytobiorca, który stracił główne źródło dochodu, będzie mógł zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego i konsumenckiego na maksymalnie 3 miesiące. Jest to rozwiązanie darmowe – jedyną opłatą będzie kontynuacja składek za ubezpieczenie w celu zapewnienia dalszej ochrony. To realna pomoc dla kredytobiorców, wspierająca ich w utrzymaniu stabilności finansowej w sytuacji pogorszenia dochodów gospodarstwa domowego” – zaznacza w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.


Warunki skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych:

  • Będą mogły z nich skorzystać osoby, które straciły pracę lub główne źródło dochodu po 13 marca 2020 roku.
  • Spłata będzie zawieszana na maksymalnie 3 miesiące po doręczeniu kredytodawcy stosownego wniosku.
  • Bank nie będzie pobierał opłat za skorzystanie z wakacji kredytowych ani odsetek.
  • Okres spłaty całego zobowiązania wydłuży się o czas „wakacji”.
  • Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, gdy umowa o kredyt została zawarta przed 13 marca 2020 roku oraz gdy zakończenie okresu kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie