Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Walentynki bez niego nie muszą być końcem świata

Walentynki bez niego nie muszą być końcem świata

Paulina Błaszkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Walentynki bez niego nie muszą być końcem świata
Warto poświęcić czas po rozstaniu na przemyślenia i analizę tego, dlaczego nam się nie udało. Być może w związku zatraciłyśmy własną osobowość? Teraz nadszedł czas, by to zmienić i z nową energią rozpocząć inny rozdział w życiu. Nieważne, czy z nowym partnerem u boku, czy solo.
Walentynki bez niego nie muszą być końcem świata

Warto poświęcić czas po rozstaniu na przemyślenia i analizę tego, dlaczego nam się nie udało. Być może w związku zatraciłyśmy własną osobowość? Teraz nadszedł czas, by to zmienić i z nową energią rozpocząć inny rozdział w życiu. Nieważne, czy z nowym partnerem u boku, czy solo.Za kilka dni walentynki - święto, które na stałe zagościło w polskiej kulturze.

Niemal z wszystkich stron jesteśmy bombardowani czerwonymi serduszkami, czekoladkami i propozycjami atrakcyjnego spędzenia tego wyjątkowego dnia. Dla singelek i kobiet, których związek się rozpadł, to jeden z najgorszych dni w roku. Często wolą go spędzić w pracy lub biorą wolne i nie wychodzą z domu, ponieważ widok zakochanej pary wzbudza w nich zazdrość, złość i przywołuje złe wspomnienia.


Emilia, 27-letnia singelka, potwierdza, że walentynki to dla niej koszmar: - Często słyszę pytania w rodzaju „A ty dlaczego nie dostałaś słodkiego serduszka?”. Wszystkie koleżanki walentynki przeżywają bardziej niż Boże Narodzenie. Po takim dniu w pracy marzę o tym, by jak najszybciej zapomnieć o babskim gadaniu. Nic z tego. Przecież nie pójdę na kawę do ulubionej kawiarni albo na komedię do kina, gdzie aż roi się od zakochanych par.


Walentynki to pretekst do tego, by przywołać złe wspomnienia związane z rozstaniem. Wiele kobiet po prostu nie wie, jak sobie z tym poradzić.Psycholożka Monika Bronisz przyznaje, że wprawdzie święto zakochanych to tylko jeden dzień w roku, ale


presja


ze strony otoczenia i mediów jest rzeczywiście ogromna i sprawia, że kobiety, które nie mają partnera, mogą czuć się gorsze. - W walentynki kobieta czuje się tak, jak w tym czasie, gdy została sama, płakała i wyrzucała z siebie złe emocje. Każda kobieta po rozstaniu musi, niestety, przeżyć taki dzień, tydzień, miesiąc, a nawet więcej. Nieważne, czy był to długi czy krótki związek. Emocje, które towarzyszą rozstaniu, są zawsze te same, dlatego warto je „przerobić” i wyciągnąć wnioski, co wcale nie jest łatwe - mówi psycholożka.


Katarzyna Miller, psychoterapeutka, w jednej ze swoich książek pisze, że kobiety, wchodząc w relację z mężczyzną, popełniają jeden podstawowy błąd - zatracają same siebie. Z dnia na dzień rezygnują z ulubionych zajęć fitness, zanied- bują przyjaciółki, z którymi wcześniej chętnie się spotykały, a dalsze kształcenie czy rozwój zawodowy, które miały w planach, odkładają na później, bo teraz najważniejszy jest On. Psycholożka porównuje ważne dla kobiet sprawy do ogromnego pięknego domu i radzi, by całej jego powierzchni nie oddawały facetowi, niezależnie od tego, jak bardzo cudowny by nie był. Miller proponuje dać mu


jeden przytulny pokoik,


o który para razem będzie dbać, ale reszta domu też musi pozostać bez zarzutu.


Psycholożka Monika Bronisz, mówi, że najlepszym sposobem na to, by poradzić sobie po rozstaniu i zacząć własne życie na nowo, jest zrozumienie tego, że same w sobie jesteśmy fantastyczne: - Nie musimy identyfikować się przy pomocy mężczyzny. Jesteśmy piękne i wartościowe same w sobie. Takie przeglądanie się w oczach mężczyzny nie wróży nic dobrego. Wręcz przeciwnie. Jego krytyka, dotycząca na przykład naszego wyglądu, może sprawić, że zaczniemy w to wierzyć. Warto pamiętać o tym, że na naszej drodze będziemy spotykały różnych mężczyzn, także i takich, którzy będą spełniali nasze oczekiwania. Nie zapominajmy wtedy o naszej przeszłości, o tym, co przeżyłyśmy, bo te doświadczenia wpływają przecież na naszą osobowość.


Zamiast rozpaczać, że za kilka dni święto zakochanych, warto zaplanować ten czas w taki sposób, by sprawił nam przyjemność. To tylko jeden dzień. Co z tego, że koleżanka dostanie bukiet róż, skoro za kilka dni ukochany zniknie bez słowa na tydzień nie wiadomo gdzie i z kim.


Walentynki to święto ludzi, którzy kochają. Dlaczego nie można by kochać samej siebie? Skoro kobieta


sama dla siebie


powinna być ważna, to może też sama spędzić święto zakochanych i wcale nie musi być to dla niej najgorszy dzień w roku. Psycholożka Monika Bronisz radzi, by zadbać o siebie, idąc na przykład na koncert, do kina lub na spotkanie ze znajomymi. To też doskonała okazja na przemyślenia i decyzje, które zaprocentują w przyszłości. Nie zapominajmy o najważniejszym - na szczęśliwy związek mamy szansę wtedy, gdy same jesteśmy szczęśliwe i spełnione. Szukając szybko działającego leku lub substytutu, który ma nam zastąpić brak drugiej osoby, możemy zrobić sobie jeszcze większą krzywdę.


Psycholog radzi


Po rozstaniu


  • Pozwól sobie na okazanie słabości.
  • Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego się rozstałaś.
  • Wypisz na kartce wady i zalety związku.
  • Zastanów się, co jest dla ciebie w życiu najważniejsze.
  • Nie unikaj ludzi.
  • Zadbaj o własny rozwój intelektualny, zawodowy, fizyczny.
  • Sama sobie sprawiaj przyjemności.
  • Doceniaj samą siebie.
  • Pamiętaj, że najważniejszą osobą, którą kochasz, jesteś ty sama.

Więcej tekstów z naszego dodatku "Bez Makijażu" znajdziesz w e-wydaniu lub w wydaniu papierowym

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo