MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2024 w lipcu. Zobacz, komu wzrosną świadczenia

mfred
Polska Press
Lipiec jest jednym z najlepszych miesięcy do przejścia na emeryturę. Wszystko przez waloryzacje kapitału, którą ZUS przeprowadza w czerwcu. Osoby, które kwalifikują się do emerytury i przejdą na nią w lipcu mogą dostać nawet kilkaset złotych więcej od tych, którzy przeszli na emeryturę w pierwszej połowie roku.

Waloryzacja emerytur 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku w czerwcu przeprowadza waloryzację kapitału. Skutkuje to zwiększeniem wartości składek zgromadzonych na kontach w ZUS. Dlatego korzystniej jest przejść na emeryturę w drugiej połowie roku.

Waloryzacji podlegają środki zgromadzone przez wszystkich przyszłych emerytów do 31 grudnia roku poprzedniego. Podwyżka jest następnie dopisywana do konta w ZUS 1 czerwca. Ta informacja jest ważna dla tych, którzy mogą przejść na emeryturę. Korzystniej to zrobić w drugiej połowie roku, a konkretnie od lipca.

Stan środków zgromadzonych na kontach emerytalnych zostanie podniesiony przez ZUS w czerwcu, dlatego warto wstrzymać się z przejściem na emeryturę przynajmniej do lipca. Im więcej zgromadziliśmy w ZUS i im starsi jesteśmy, tym korzystniejsza jest dla nas waloryzacja kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS.

Lipiec najlepszym miesiącem dla emeryta

Do przejścia na emeryturę w 2024 roku uprawnionych jest 300 tysięcy osób. Jak zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna" waloryzacja kapitału w tym roku może wynieść nawet 14,9 proc. wartości. Oznacza to, że w niektórych przypadkach wzrost przyszłego świadczenia może wynieść nawet kilkaset złotych.

Dziennik "Fakt", jak donosi interia pl. dla zobrazowania korzyści wskazuje przykład 60-latki, która zebrała na koncie emerytalnym 500 tys. zł.

Gdyby przeszła na emeryturę w pierwszej połowie 2024 roku, ma szansę na około 1893 zł (kapitał dzielony przez 264 miesięcy statystycznego dożycia). Waloryzacja środków o 14,9 proc. podniosłaby zebrany na koncie kapitał do ponad 574 tys. zł. Wystarczy więc, by przeczekała do lipca, by otrzymać 2174 zł, czyli niemal 200 zł więcej.

Zasada jest prosta. Im więcej pieniędzy zgromadziliśmy na koncie w ZUS i im jesteśmy starsi tym wyższą emeryturę może otrzymać.

Takie wyliczenia

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk informuje, jak czytamy na next.gazeta.pl, że do lipcowej waloryzacji przyjęto kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie zapisane na dzień 31 stycznia 2023 roku. Pod uwagę wzięto także wskaźniki 114,87 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 109,91 proc. dla środków na subkoncie.

Za przykład ZUS podał, że osoba, która zgromadziła 450 tys. zł, uzyska dodatkowo niemal 67 tys. zł. Jeśli inny świadczeniobiorca zbierze w formie składek i kapitału początkowego aż 850 tys. zł to za sprawą waloryzacji otrzyma ponad 126 tys. zł.

- W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł dla osoby w wieku 60 lat lub ponad 300 zł dla osoby w wieku 65 lat - wyjaśnia Zbigniew Derdziuk - Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o około 480-580 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska