Wariant Delta. Tylko kilkanaście sekund kontaktu, by się zarazić. Nowa odmiana koronawirusa ma takie typowe objawy. Tak je rozpoznasz!

mf
Wariant Delta koronawirusa przewróci nasze życie znów do góry nogami? Napływające informacje nie napawają optymizmem. Wariant Delta jest wysoko zakaźny. Jak mówią eksperci w przypadku pierwotnej wersji kronawirusa potrzeba kilkanaście minut, żeby doszło do zakażenia, w wersji Delta wystarczy kilkanaście sekund. Odmiana ta budzi więc postrach na świecie. Jak się ustrzec przed zakażeniem. Jakie są objawy wariantu Delta?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wariant Delta koronawirusa przewróci nasze życie znów do góry nogami? Napływające informacje nie napawają optymizmem. Wariant Delta jest wysoko zakaźny. Jak mówią eksperci w przypadku pierwotnej wersji kronawirusa potrzeba kilkanaście minut, żeby doszło do zakażenia, w wersji Delta wystarczy kilkanaście sekund. Odmiana ta budzi więc postrach na świecie. Jak się ustrzec przed zakażeniem. Jakie są objawy wariantu Delta?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wariant Delta koronawirusa przewróci nasz życie znów do góry nogami? Napływające informacje nie napawają optymizmem. Wariant Delta jest wysoko zakaźny. Jak mówią eksperci w przypadku pierwotnej wersji kronawirusa potrzeba kilkanaście minut, żeby doszło do zakażenia, w wersji Delta wystarczy kilkanaście sekund. W Polsce na razie rząd wprowadził obowiązek kwarantanny dla osób przybywających spoza UE. Pochodzący z Indii wariant Delta stanowi obecnie główne zagrożenie w Europie. Odmiana ta jest bardziej zaraźliwa, budzi więc postrach na świecie. Obecnie Delta jest już typem dominującym w Wielkiej Brytanii, gdzie odpowiada za 99 proc. zachorowań na COVID-19.

Koronawirus. Wariant Delta w natarciu

Nowy wariant koronawirusa przybył tym razem z Indii, i podobnie jak w przypadku wcześniejszych zmutowanych wersji do europejskich krajów rozprzestrzenił się poprzez Wielką Brytanię. Już dochodzą opinie ekspertów, że wariant Delta może z powrotem zatrzymać świat, który powoli wychodzi z głębokiego lockdownu. Jak się bronić przed zarażeniem? Na razie rząd w Polsce od 23 czerwca wprowadził kwarantannę dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii, którzy nie zdążyli się jeszcze zaszczepić. O tym czy kwarantanna może się zakończyć będzie decydował wynik testu jakie te osoby muszą zrobić po 7 dniach od rozpoczęcia izolacji.

Odmiana Delta. Szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem zakażenia

Jak twierdzą eksperci jedyną drogą ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby są szczepienia.

- Dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dają 92-96 proc. ochrony przed ciężkim przebiegiem infekcji koronawirusa w wersji Delta - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak. - Pełną skuteczność osiągamy po dwóch dawkach szczepionki. Dodał również, że wariant Delta jest wysoko zakaźny.

Z przeprowadzonych badań wynika, że szczepionka Pfizer w 96 procentach zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta, a Astra Zeneca w 92 procentach.

- Cieszymy się, że zarówno szczepionki mRNA, jak i wektorowe są wysoko skuteczne, wobec tego wariantu. Chronią nas przed ciężkim zachorowaniem, hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19 spowodowanym mutacją Delta - powiedział szef URPL.

Do tej pory w Polsce potwierdzono ponad 90 przypadków zakażeń wariantem Delta.
Szczególnie zaraźliwy wariant Delta koronawirusa będzie stanowić do końca sierpnia 90 proc. wszystkich nowych zakażeń w UE – oszacowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które ostrzega także przed kolejną śmiercionośną falą pandemii COVID-19.

Typowe objawy zakażenia wariantem Delta

Jak można odróżnić Deltę od "zwykłego" COVID-19?

 • Zdaniem ekspertów dominujące objawy COVID-19, takie jak katar, ból głowy oraz ból gardła, pozostają wspólne dla wszystkich wariantów koronawirusa. Jednak w przypadku indyjskiej mutacji już zaobserwowano kilka charakterystycznych symptomów.
 • Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby zakażone wariantem Delta prawie w ogóle nie zgłaszają utraty lub zaburzenia węchu oraz smaku.
 • Zauważono także, że na początku zakażenia znacznie rzadziej występują wysoka gorączka oraz kaszel. Z kolei z relacji indyjskich lekarzy wynika, że u pacjentów często są obserwowane przypadki ciężkiego zapalenia migdałków, zaburzenia słuchu oraz zakrzepów krwi, które jeśli nie zostaną zdiagnozowane na czas, mogą prowadzić do obumierania tkanek albo nawet gangreny.

Wrócą obostrzenia?

Eksperci ECDC ostrzegają także, iż jesienią pandemia koronawirusa może przybrać takie same rozmiary, jak to miało miejsce w drugiej połowie 2020 roku.

- Scenariusze modelowe wskazują, że jakiekolwiek złagodzenie w miesiącach letnich rygorystycznych środków przeciwepidemicznych, które obowiązywały w UE na początku czerwca, może prowadzić do szybkiego i znaczącego wzrostu dziennych zakażeń we wszystkich grupach wiekowych, z towarzyszącym wzrostem liczby hospitalizacji oraz zgonów, potencjalnie osiągając ten sam poziom co jesienią 2020 roku, jeśli nie zostaną podjęte żadne dodatkowe środki – przestrzega ECDC.

Według ekspertów agencji sposobem na uniknięcie kolejnej fali pandemii jest tylko pełne zaszczepienie wszystkich grup, narażonych na ciężki przebieg COVID-19, które należy przeprowadzić jak najwcześniej, aby zmniejszyć ryzyko hospitalizacji i zgonów.
W oficjalnej nomenklaturze pojawiły się też inne warianty nazwane innymi literami greckiego alfabetu – Alfa, Beta, Gamma, Delta, Epsilon, Zeta, Eta, Teta, Jota, Kappa i Lambda.

 • Wariant Alfa – pierwszy przypadek udokumentowano w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2020 r. Alternatywne nazwy: B.1.1.7, a także GRY – wcześniej GR/501Y.V1 oraz 20I (V1).
 • Wariant Beta – najwcześniej wykryty w RPA w maju 2020 r. Nazwy: B.1.351; GH/501Y.V2; 20H (V2).
 • Wariant Gamma – według dostępnych danych pochodzi z Brazylii i wykryto go w listopadzie 2020 r. Nosi też nazwy: P.1; GR/501Y.V3; 20J (V3).
 • Wariant Delta – po raz pierwszy wykryto go w Indiach w październiku 2020 r. W kwietniu 2021 r. został uznany za wariant budzący zainteresowanie (VoI), a od 11 maja klasyfikuje się go jako VoC. Nosi też nazwy: B.1.617.2; G/478K.V1; 21A.
 • Warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, VoC):
 • Wariant Epsilon – wykryty w USA w maju 2020 r. (Inaczej: B.1.427/B.1.429; GH/452R.V1; 21C).
 • Wariant Zeta – wykryty w Brazylii w kwietniu 2020 r. (Inaczej: P.2; GR/484K.V2; 20B/S.484K).
 • Wariant Eta – wykryty w wielu krajach w grudniu 2020 r. (Inaczej: B.1.525; G/484K.V3; 21D).
 • Wariant Theta – wykryty na Filipinach w styczniu 2021 r. (Inaczej: P.3; GR/1092K.V1; 21E).
 • Wariant Jota – wykryty w USA w listopadzie 2020 r. Inaczej: (B.1.526; GH/253G.V1; 21F).
 • Wariant Kappa – wykryty w Indiach w październiku 2020 r. Inaczej: (B.1.617.1;G/452R.V3; 21B).
 • Wariant Lambda – wykryty w Peru w sierpniu 2020 r. (Inaczej: C.37; GR/452Q.V1; 20D).

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie