Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto poznać te ścieżki

Michał Malinowski
Na terenie naszego województwa mamy osiem parków krajobrazowych. Które z nich dysponują najciekawszą ofertą?

Na terenie naszego województwa mamy osiem parków krajobrazowych. Które z nich dysponują najciekawszą ofertą?

<!** Image 3 align=none alt="Image 221049" sub="Brodnicki Park Krajobrazowy można zwiedzać wędrując ścieżkami dydaktycznymi [fot. Archiwum]">Pod lupę wzięliśmy wszystkie osiem miejsc: Brodnicki Park Krajobrazowy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Krajeński Park Krajobrazowy, Nadgoplański Park Tysiąclecia, Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy oraz Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

Brodnicki Park Krajobrazowy

Położony jest na obszarze dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz na terenie sześciu gmin: Zbiczno, Jabłonowo Pomorskie, Brodnica, Brzozie, Biskupiec Pomorski i Kurzętnik. Na terenie parku znajduje się osiem rezerwatów przyrody, w tym ten chyba najbardziej znany ze stanicą wodną w Bachotku. Poza grupami szkolnymi ośrodek ma przygotowaną bogatą ofertę dla klientów indywidualnych, chcących wypocząć w trakcie weekendu. (www.brodnica.pttk.pl/bachotek.htm). Co oprócz tego? - Godne polecenia są ośrodki wczasowe na Wzgórzu oraz w Rytych Błotach, które funkcjonują przez cały rok - mówi Katarzyna Czubachowska z Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

Zasięgiem obejmuje województwa kujawsko-pomorskie (gm. Baruchowo, Kowal, Włocławek) i mazowieckie (gm. Gostynin, Łąck, Nowy Duninów). Lesław Urbankiewicz, strażnik parku, zwraca uwagę przede wszystkim na walory przyrodnicze oraz ukształtowanie terenu. Dodaje, że oprowadzanie zorganizowanych grup w czasie weekendu jest możliwe tylko po wcześniejszym zgłoszeniu. - Oczywiście, każdy może sobie przyjechać i na własną rękę pozwiedzać nasz park - mówi Lesław Urbankiewicz. - Czym możemy się pochwalić? Fauną, w tym rzadko spotykanymi ptakami wodno-błotnymi i wydmowym ukształtowanie terenu.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

Znajduje się na pograniczu trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. W skład parku wchodzą tereny gmin: Bartniczka, Brzozie, Górzno, Lidzbark Welski, Lubowidz i Świedziebnia. W parku znajdziemy cztery ścieżki do nordic walking oraz liczne szlaki piesze i rowerowe. Podczas weekendowego wypadu nie możemy liczyć na pomoc przewodników przy oprowadzaniu. Ci są do dyspozycji turystów tylko w dni powszednie.

Krajeński Park Krajobrazowy

Położony jest w centralnej części Pojezierza Krajeńskiego. Jego teren obejmuje gminy: Więcbork, Sępólno Krajeńskie, Kamień Krajeński, Mrocza, Sośno i Kęsowo. W parku znajduje się aż czternaście szlaków turystycznych, jednak jego atrakcyjność podnosi szlak „Na żurawinowych włościach” (gm. Kęsowo), w ramach którego wydzielono trzy ścieżki rowerowe - historyczną, przyrodniczą i rekreacyjną. W czasie weekendowego wyjazdu warto także zobaczyć zabytki architektury świeckiej (np. fragment murów obronnych Kamienia Krajeńskiego) i sakralnej (np. kościół parafialny w Runowie Krajeńskim z lat 1603-1609).

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Umiejscowiony na terenie gmin: Kruszwica, Jeziora Wielkie i Piotrków Kujawski, ma sporo do zaoferowania. Mimo że obecnie trwa remont ścieżki edukacyjnej oraz bazy „Rysiówka”, park przez cały czas jest otwarty dla zwiedzających.

- Jeśli chodzi o wycieczkę z przewodnikiem, to należy odpowiednio wcześniej nam to zgłosić. Najlepiej, gdyby była to grupa zorganizowana, przynajmniej kilkuosobowa - zaznacza Kinga Nowińska z Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego.

Tucholski Park Krajobrazowy

Obejmuje swymi granicami południowo-wschodnią część Borów Tucholskich. Co warto tam zobaczyć w czasie dwudniowego pobytu? Ciekawą propozycją wydaje się ścieżka przyrodnicza „Jelenia Wyspa” w Gołąbku o długości ok. 3,5 km. Nieopodal jest także Park Dendrologiczny „Nad Stążką”.

Wdecki Park Krajobrazowy

Znajduje się w północnej części województwa w gminach: Śliwice, Osie, Cekcyn, Lniano, Drzycim, Warlubie i Jeżewo. Park wyróżnia się dużą powierzchnią obszarów leśnych i jezior. Do dyspozycji turystów jest kilka szlaków turystycznych o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Na potentata bazy noclegowej wyrasta w tym rejonie Tleń. Cena za nocleg waha się w granicach 25-40 zł.

<!** reklama>

Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego

Obejmuje środkowy fragment Doliny Dolnej Wisły od Bydgoszczy do Kozielca w gminie Nowe. Oprócz turystycznych szlaków, bardzo dobrze rozwinięta jest baza noclegowa z wieloma hotelikami w Chełmnie oraz prywatnymi pokojami w Strzelcach Dolnych i Grucznie.

- Oprócz Chełmna, miasta zakochanych, równie ciekawe wydają się ruiny pokrzyżackiego zamku w Świeciu oraz menonicka chata w Chrystkowie - twierdzi Robert Gonia z Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. - Na weekendowy wypad do parku, ale tylko dla grup zorganizowanych, polecam wycieczkowe pętle na trasie Chełmno-Bydgoszcz-Świecie oraz Chełmno-Nowe-Grudziądz-Świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska