Spis treści
- Objawy na skórze i zmiany pigmentacji skóry
- Niespecyficzne zmiany skórne a manifestacje chorób wątroby
- Żółtaczka i kępki żółte- zmiany pigmentacyjne
- Pajączki naczyniowe, czyli pajączki wątrobowe - skóra jako objaw choroby wątroby
- Banknotowa skóra to oznaka chorej wątroby?
- Zmiany w obrębie paznokci
- Inne objawy skórne marskości wątroby oraz innych chorób wątroby
- Inne sygnały przy chorej wątrobie
- To trzeba wiedzieć o chorobach trawiących wątrobę!
Objawy na skórze i zmiany pigmentacji skóry
Pierwsze objawy choroby wątroby na twarzy oraz całym ciele mogą dotyczyć np. marskości wątroby. Oczywiście, nie każdy świąd skóry przy chorobach wątroby oznacza najgorsze opcje. Czasem też niektóre objawy mogą być powiązane z innymi schorzeniami, nie zaś z wątrobą. Jednak zmiana pigmentacji skóry na żółto powinna nas alarmować, gdyż może to być m.in. żółtaczka. Z zasady zmiany na skórze nie powinny być ignorowane właśnie ze względu na to, że mogą dotyczyć bardzo różnorodnej gamy schorzeń. Warto zaznaczy, że organ ten nie jest unerwiony, więc ból wątroby realnie nie będzie nas informować, o tym, że jest z nią jakiś problem. Nawet przewlekłe zapalenie wątroby zwykle daje inne objawy niż ból tego organu. Prędzej np. wirusowe zapalenie wątroby, ostre zapalenie wątroby czy też stłuszczeniowa choroba wątroby, a także inne schorzenia raczej powodują ból w okolicach wątroby np. innych organów naciskanych przez powiększoną wątrobę.
Niespecyficzne zmiany skórne a manifestacje chorób wątroby
Naturalne jest to, że przewlekłe choroby wątroby objawy ukazują w postaci zmian skórnych. Manifestacje chorób wątroby są istotne, jeśli chodzi o diagnozę schorzenia i znalezienie sposobu na wyleczenie pacjenta.
Istotne są różnorodne niespecyficzne zmiany skórne, które mogą, ale nie muszą oznaczać przebieg choroby wątroby. Wśród nich jest m.in. żółtaczka (charakterystyczne żółte zabarwienie skóry), świąd skóry i różnego rodzaju przebarwienia.
Żółtaczka i kępki żółte- zmiany pigmentacyjne
Wyraźne zażółcenie skóry jest czynnikiem, który niemal natychmiast interpretuje się tak, że jest to żółtaczka. Jednak po prostu jest to efekt większego stężenia bilirubiny w krwi i zwykle faktycznie wiążę się z tą chorobą. Należy przy tym pamiętać, że zażółcenie skóry zależy od stężenia bilirubiny, może mieć więc różne barwy. Charakterystyczne objawy choroby wątroby, jaką jest żółtaczka to również to, że zażółcenie jest intensywniejsze w górnej części ciała.
Skórne objawy tego, że wątroba jest chora to również kępki żółte, czyli tzw. żółtaki. Są to miękkie złogi cholesterolu w postaci grudek. Zazwyczaj pojawiają się w okolicach oczu oraz przy stawach kolanowych, oraz łokciowych. Mogą też pojawić się na ścięgnach, stopach, rękach i przy pośladkach.
Pajączki naczyniowe, czyli pajączki wątrobowe - skóra jako objaw choroby wątroby
Poszerzone tętniczki skórne przypominają pająka. Przy jego uciskaniu dochodzi do odpływu krwi. Ta zmiana skórna jest widoczna w szczególności w okolicach szyi, ramion oraz klatki piersiowej. Charakterystyczne pajączki wątrobowe są alarmującym objawem chorej wątroby. Nie powinniśmy tego ignorować.
Banknotowa skóra to oznaka chorej wątroby?
Objawy skórne marskości wątroby to m.in. skóra przypominająca banknot. Niepokojące objawy, od których powstawała ta nazwa to niezwykle sucha skóra, która jest bardzo cienka i pomarszczona. Banknotowa skóra sprawia, że widać na niej pajączki wątrobowe, które tak naprawdę są po prostu poszerzeniami naczyń krwionośnych. Mogą to być np. pajączki tętnicze. Banknotowa skóra jest w szczególności zauważana na dłoniach, plecach. Jednak można też dostrzec objawy na twarzy i w okolicy. Poszerzenia naczyń żylnych towarzyszące zjawisku, jakim jest banknotowa skóra, pojawiają się np. na policzkach oraz na karku.
Zmiany w obrębie paznokci
Zaburzone funkcjonowanie wątroby nie powoduje wyłącznie żółte plamy na skórze. Najczęstsze choroby wątroby są również związane z paznokciami. Długotrwałe zaburzenia funkcjonowania wątroby wiążą się z tym, że paznokcie zaczynają mieć zgrubienia oraz uwypuklenia. Zauważa się ich białe zabarwienie, a także bruzdowanie. Może być widoczny też przykurcz dłoni, a same płytki paznokciowe mogą przypominać szkiełka zegarka.
Inne objawy skórne marskości wątroby oraz innych chorób wątroby
Różnego rodzaju zmiany pigmentacyjne oraz objawy na skórze pojawiają się, gdy mamy problem z wątrobą. W wielu aspektach skóra jako objaw choroby wątroby powinna być przez nas obserwowana. Oprócz wymienionych wcześniej objawów oto inne wyraźne zmiany wyglądu skóry, które mogą sugerować przewlekłe choroby wątroby, w tym również wirusowe zapalenie wątroby.
- Przebarwienia skóry, czyli plamy wątrobowe - pojawiają się w postaci małych, ciemnych przebarwień. Występują na skórze w tych obszarach, które są narażone na światło słoneczne. Plamy wątrobowe, podobnie jak np. pajączki tętnicze, sugerują, że jest jakiś problem z naszym organizmem. Żółte zabarwienie skóry również jest charakterystyczne.
- Świąd - szczegółnie niepokojące objawy wątroby objętej chorobą są powiązane ze świądem skóry. Może to być swędzenie stóp, a także swędzenie skóry dłoni. Objaw ten pojawia się np. wtedy, gdy mamy zapalenie dróg żółciowych. Swędzenie skóry może się nasilać. Świąd skóry przy chorobach wątroby jest częstym problemem. Uporczywe, częste swędzenie stóp powinno stanowić dla nas alarmujący sygnał.
- Rumień dłoni - może też być na stopach. W rzadszych przypadkach pojawia się również głowa meduzy.
- Zanik owłosienia jest objawem charakteryzującym różne typy wątroby chorej. Tu chora wątroba objawia się również zmniejszeniem libido u mężczyzn, a nawet zanikiem jąder. Jednak sam zanik owłosienia dotyczy pach, włosów łonowych oraz przedramion.
Inne sygnały przy chorej wątrobie
Wśród innych objawów, które nie dotyczą bezpośrednio zmian wyglądu skóry, można wymienić m.in. senność, nudności, brak apetytu, zmęczenie i osłabienie, wzdęcia, bóle mięśni, zmiana koloru moczu i stolca. Mogą one wskazywać np. na autoimmunologiczne choroby wątroby czy też zapalenie wątroby wywołane przez wirusy. Każdy rodzaj choroby wątrobowej jest niebezpieczny.
Należy przy tym zaznaczyć, że autoimmunologiczne choroby wątroby mogą również wywołać bielactwo nabyte. Podobnie też może to wywołać zapalenie dróg żółciowych. Bielactwo nabyte może być pochodną wielu schorzeń wątroby.
To trzeba wiedzieć o chorobach trawiących wątrobę!
W galerii przedstawiamy przyczyny chorób tego organu, a także formy leczenia marskości wątroby. Podejmujemy również zagadnienie diety w tej chorobie.
Źródło:
medonet.pl [Dostęp 11.10.2023]
mp.pl [Dostęp 11.10.2023]
portal.abczdrowie.pl [Dostęp 11.10.2023]
podyplomie.pl [Dostęp 11.10.2023]

Akcja czad / DZ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?