MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w kodeksie pracy. Krótszy czas pracy i staż pracy na nowych zasadach? Zobacz decyzję ministerstwa!

llured
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zbliżajmy się do rewolucyjnych zmian w Kodeksie Pracy. Na nowych zasadach obliczany będzie staż pracy. Wprowadzone zostaną również decyzje o krótszym czasie pracy, co będzie dotyczyć niektórych pracowników. Jakie konkretnie zmiany wprowadzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? Oto szczegóły!

Zmiany w kodeksie pracy – co proponuje rząd?

Rządowe plany dotyczące skrócenia tygodniowego wymiaru czasu pracy z 40 do 35 godzin wywołują szerokie dyskusje wśród pracodawców i pracowników. Według informacji podanych przez serwis money.pl, większość pracowników w Polsce wyraża preferencję za skróceniem tygodnia pracy o jeden dzień, zamiast skracania każdego dnia pracy o godzinę.

Polecamy

Wyzwania dla przedsiębiorstw

Zmiany te mogą stanowić szczególne wyzwanie dla dużych zakładów produkcyjnych i usługowych, jak i dla małych oraz mikro przedsiębiorstw. Mec. Marta Olczak-Klimek z kancelarii Olczak-Klimek, van der Kroft, Węgiełek podkreśla, że:

W praktyce będzie wyglądało to tak, że firmy będą miały tyle samo osób w krótszym czasie w przypadku dużych zakładów produkcyjnych czy usługowych.

Korzyści dla pracowników

Pomimo wyzwań, które przedstawiają się przedsiębiorcom, zmiana ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia pracowników. Jak wyjaśnia mec. Olczak-Klimek:

To rozwiązanie z założenia ma poprawić pracownikom byt, jakość życia. W uzasadnieniu pojawiło się nawet pojęcie "work life balance" - tłumaczy i dodaje, że teoretycznie pracownicy mają mieć więcej czasu wolnego, podczas którego będą mogli się relaksować, spędzać go z rodzinami.

Ustawodawca wspomniał nawet, że może to wpłynąć to na wzrost czytelnictwa w Polsce. Zmiany te mają na celu nie tylko poprawę bytu pracowników, ale również mogą przyczynić się do wzrostu czytelnictwa i ogólnie pojętej jakości życia.

Polecamy

Wdrażanie zmian i przykłady z Europy

Krótszy tydzień pracy nie jest pomysłem nowym – takie rozwiązania są już stosowane z powodzeniem we Francji i Belgii. Doświadczenia tych krajów pokazują, że skrócony czas pracy może przynieść pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i dla przedsiębiorstw. Teraz wszystko zależy od tempa prac nad nowymi zapisami w kodeksie pracy, a rząd zapowiada, że zmiany mają wejść w życie jeszcze w tej kadencji, czyli do 2027 roku.

Wprowadzenie skróconego tygodnia pracy w Polsce może być znaczącym krokiem w kierunku poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Z pewnością przyniesie to zmiany w sposobie funkcjonowania rynku pracy, ale może również stanowić szansę na zwiększenie zadowolenia i produktywności pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska