MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Welconomy: o kulinarnym odrodzeniu i wielkim transporcie na Wiśle

Tomasz Wersocki
W sali sesyjnej sejmiku województwa dyskutowano o problemie drożności Wisły oraz o tym, jak przywrócić żeglugę wodną na całym odcinku rzeki
W sali sesyjnej sejmiku województwa dyskutowano o problemie drożności Wisły oraz o tym, jak przywrócić żeglugę wodną na całym odcinku rzeki Fot. tw
Jakie są obecne warunki żeglugi wodnej na Wiśle? Czym jest kuchnia polska? M.in. na takie pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy dyskusji panelowych podczas Welconomy Forum.

Podczas Welconomy Forum w Toruniu poruszane są tematy z różnych sfer życia. Dyskutowano więc również o „Kulinarnym odrodzeniu. Gastronomii, historii oraz produkcji i promocji żywności”.

- Zgromadziliśmy różnych specjalistów zainteresowanych tym tematem. Zastanawialiśmy się, czym jest kuchnia polska, bo nie można tego pojęcia tak łatwno zdefiniować - mówił prof. Jarosław Dumanowski z Wydziału Nauk Historycznych UMK. - Dlatego też staramy się mówić, że kuchnia polska posiada pewne cechy, której korzenie sięgają natury oraz różnych smaków pochodzących na przykład z wędzonych potraw. Ważna jest też tradycja.

Uczestnicy debatowali także o tym, aby polska Wigilia została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Z kolei Mirosław Bork, odpowiedzialny za produkcję programów kulinarnych (m.in. programu „Okrasa łamie przepisy”), przedstawił pomysł nakręcenia filmu o historii kuchni polskiej.

Toruń przez dwa dni gościł uczestników Welconomy Forum. Podczas tego wydarzenia, jego  uczestnicy: przedstawiciele rządu, politycy, biznesmeni, samorządowcy i naukowcy stawiali sobie za cel odpowiedź na pytanie o wyzwania przyszłości. Welconomy Toruń było podzielone na dwie części - konferencyjna i warsztatową. Dyskusje prowadzono w ramach 30 paneli tematycznych. Jednym z nich był ten dotyczący sukcesów i porażek. Wzięli w nim udział m.in. gwiazdy sportu sprzed lat, a także przedstawiciele filmu oraz polityki. NowosciTorun

Welconomy Forum. Dyskusje, panele, warsztaty dotyczące przys...

Z kolei w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego uczestnicy Welconomy próbowali odpowiedzieć na pytanie dotyczące warunków żeglugowych na Wiśle. Okazją była prelekcja „Platforma multimodalna Bydgoszcz-Solec Kujawski jako element korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk”.

- Nie mamy się czym chwalić jeśli chodzi o drogi wodne w Polsce - zaznaczył na wstępie wykładu prof. Zygmunt Babiński, dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Przez 48 lat dążę do tego, aby Wisła znalazła wreszcie swoje miejsce. Niestety, niewiele dotychczas osiągnęliśmy.

Zdaniem uczestników dyskusji, warunki żeglugowe na Wiśle są złe, a samo koryto rzeki w niektórych miejscach ulega obniżeniu (np. za 10 lat w Toruniu może zabraknąć Kępy Bazarowej). - Transport wodny jest możliwy, ale tylko fragmentarycznie - podsumował prof. Babiński.

Zobacz: Paweł Skrzecz w rozmowie z "Nowościami" na Welconomy Forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska