Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Węzeł musi być rozpoznawalny

Węzeł musi być rozpoznawalny

kl

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Kto jadąc z dalszych regionów Polski skojarzy, że węzeł autostradowy "Lubicz", "Turzno" czy "Czerniewice" leżą w sąsiedztwie Torunia? Te nazwy nie są nawet zgodne z rozporządzeniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Trzeba je z mienić. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.

Kto jadąc z dalszych regionów Polski skojarzy, że węzeł autostradowy "Lubicz", "Turzno" czy "Czerniewice" leżą w sąsiedztwie Torunia? Te nazwy nie są nawet zgodne z rozporządzeniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Trzeba je z mienić. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.


Wspomniany dokument mówi, że "węzły drogowe oznacza się nazwami pobliskich miast lub miejscowości posiadających istotne znaczenie gospodarcze lub komunikacyjne, w szczególności tych, których liczba mieszkańców jest większa niż 100 tys." oraz dalej, że "w przypadku zlokalizowania w pobliżu danego miasta liczby węzłów drogowych od dwóch do czterech, należy zastosować nazwę węzła składającą się z nazwy miasta i nazwy określenia położenia geograficznego części miasta, do której prowadzi droga wychodząca z tego węzła".


- Dlaczego GDDKiA nie zastosowała się do tych wytycznych przy oznaczaniu węzłów w pobliżu Torunia - zastanawia Jakub Thrull, nasz Czytelnik i dziwi się bierności władz Torunia w tej sprawie. - Dlaczego nie załatwiono tej kwestii przed otwarciem toruńskiego odcinka A1? Znowu przespano tak istotną dla Torunia sprawę.


Okazuje się, że sprawę nazw węzłów przespano, ale być może jedynie o kilka miesięcy, bo wszystko jest na dobrej drodze ku jej pozytywnemu rozwiązaniu.


 - Od początku prac nad połączeniem Torunia z autostradą zwracaliśmy dyrekcji GDDKiA uwagę na nazewnictwo węzłów autostradowych i na drodze S10 w bezpośrednim sąsiedztwie miasta - mówi Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydenta Torunia. - Zależy nam na tym, aby dawno oczekiwany, pomyślny finał przygotowywanej od lat inwestycji przyniósł miastu ożywienie turystyczne i gospodarcze. Stąd nasze propozycje, aby na autostradzie węzeł Czerniewice nazwać – Toruń Południe i dalej odpowiednio: węzeł Lubicz – Toruń Wschód, węzeł Turzno – Toruń Północ. Podobnie na przyszłej drodze ekspresowej S10: węzeł Nieszawka nazwać węzłem Toruń Podgórz, węzeł Kluczyki – Toruń Kluczyki. Korespondencja z GDDKiA w tej sprawie trwa od ponad dwóch lat. Ostatnie nasze wystąpienie było 4 października, a więc dziesięć dni przed otwarciem autostrady z Nowych Marz do Czerniewic. Teraz czekamy już tylko na pozytywną odpowiedź.


Z informacji jakie uzyskaliśmy z bydgoskiego oddziału GDDKiA wynika, że decyzje w kwestii nazewnictwa przytoruńskich węzłów autostradowych mogą zapaść w ciągu kilku najbliższych miesięcy.


- Wysłaliśmy już do centrali generalnej dyrekcji w Warszawie nasze, uzgodnione z lokalnymi władzami, propozycje - mówi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy oddziału bydgoskiego GDDKiA. - Teraz czekamy jedynie na ich zatwierdzenie. Spodziewam się, że nastąpi to na początku przyszłego roku. Gdy będzie w tej kwestii stosowne rozporządzenie, tablice z nazwami węzłów będą zmienione.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Driver (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Niby racja ale .... po pierwsze, na niebieskich tablicach kierunkowych na węźle Lubicz jest zielony drogowskaz do Torunia i Warszawy a po drugie, ktoś obcy spoza regionu gdyby zobaczył napis...rozwiń całość

Niby racja ale .... po pierwsze, na niebieskich tablicach kierunkowych na węźle Lubicz jest zielony drogowskaz do Torunia i Warszawy a po drugie, ktoś obcy spoza regionu gdyby zobaczył napis Toruń-Północ i zjechał w Turznie (pomijam, iż węzeł ten jest obecnie nieczynny), mając nadzieję na szybkie i bezpośrednie znalezienie się w północnym Toruniu (np. Wrzosy) mógłby się mocno się zdziwić bo dojechałby (bocznymi szoskami) w najlepszym razie do Łysomic. Także takie nazwy też mogą być mylące.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo