POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Wiadukt na Pokoju Toruńskiego będzie jak nowy

Wiadukt na Pokoju Toruńskiego będzie jak nowy

Maciej Neumann

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Wiadukt na Pokoju Toruńskiego będzie jak nowy
Remont wiaduktu na placu Pokoju Toruńskiego zbliża się do półmetka. Termin zakończenia prac, rozpoczętych 18 października, mija bowiem 8 grudnia.
Wiadukt na Pokoju Toruńskiego będzie jak nowy

Remont wiaduktu na placu Pokoju Toruńskiego zbliża się do półmetka. Termin zakończenia prac, rozpoczętych 18 października, mija bowiem 8 grudnia.


Zabytkowy już wiadukt nad linią PKP został zbudowany ok. 1898 r. Nadzór nad remontem sprawuje Miejski Konserwator Zabytków. Konstrukcja przęsła, skrzydła i przyległe mury oporowe od czasu jego budowy przetrwały praktycznie bez zmian. Całe dodatkowe wyposażenie tj. chodniki, jezdnia i balustrady zostały wykonane współcześnie. Wykonawcą prac jest konsorcjum dwóch włocławskich firm: Mosty Kujawy i Firmy Drogowo-Mostowej „Akpis”. Koszt realizacji przedsięwzięcia to 2 mln. 50 tys. złotych.


- W ramach prac wykonawca wzmacnia płytę nośną wiaduktu, wykonuje izolację przyczółków i uzupełnia ubytki cegły klinkierowej. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a wykonawca nie napotyka na żadne przeszkody - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.


Wiadukt usytuowany jest w ciągu dróg krajowych nr 15 i 80. Przez rondo usytuowane na tym placu, przed remontem przejeżdżało w godzinach szczytu popołudniowego około 3200 pojazdów na godzinę. Liczba pojazdów przejeżdżających przez remontowany wiadukt nie przekraczała 600 pojazdów na godzinę. Te liczby pokazują jak newralgicznym punktem Torunia jest plac Pokoju Toruńskiego.


- Wiemy o tym i wyznaczony przez nas termin będzie dotrzymany. Samochody ponownie pojadą wiaduktem w pierwszej połowie grudnia - zapewnia Agnieszka Kobus-Pęńsko.


W związku z niedawno stwierdzonymi nieprawidłowościami podczas remontu ul. Broniewskiego pojawia się pytanie o nadzór nad kolejną inwestycją drogową. Jednak według zapewnień otrzymanych z Miejskiego Zarządu Dróg, remont wiaduktu jest na bieżąco kontrolowany.


- Każda inwestycja jest przez nas nadzorowana, sprawę ul. Broniewskiego zbada specjalna komisja. W przypadku remontu wiaduktu nie należy się niczego obawiać - dodaje Agnieszka Kobus-Pęńsko.


Warto wiedzieć

Południowo-zachodnia część ronda na placu Pokoju Toruńskiego przebiega po koronie unikalnego w kraju zabytku. Jest to brama kolejowa, zamykająca wjazd kolei do wnętrza toruńskiej twierdzy z kierunków północnego i wschodniego. Jest to jedyny tego typu obiekt w kraju, i jedyna zachowana w Toruniu XIX-wieczna brama.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo