Wiara czyni cuda. Mamy dwa brązowe medale!

Sławomir Pawenta
Przemysław Miarczyński i Zofia Noceti-Klepacka zdobyli brązowe medale w olimpijskich regatach klasy RS:X u wybrzeży Weymouth.

<!** Image 2 align=none alt="Image 194365" >

To trzecie i czwarte podium igrzysk w historii polskiego żeglarstwa. Wcześniej dwa krążki (złoto i brąz) zdobył Mateusz Kusznierewicz.<!** reklama>

33-letni Miarczyński, medalista mistrzostw świata i Europy, po raz czwarty wystartował w igrzyskach. Medal zapewnił sobie w ostatnim wyścigu, przed którym zajmował czwarte miejsce.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194365" >

- Medal jest dla mnie dowodem, że marzenia czasem się spełniają. Wiara czyni cuda - powiedział szczęśliwy Polak. - Przede wszystkim dedykuję go rodzinie. Praktycznie całe życie mojej żony i dwójki dzieci jest podporządkowane mojej pasji. Często mnie nie ma w domu, a to oni na mojej nieobecności cierpią najbardziej.

Awans o dwie lokaty

Kilkadziesiąt minut później w rywalizacji kobiet w tej samej klasie z brązu cieszyła się Noceti-Klepacka. Polka w finałowym wyścigu popisała się świetnym finiszem, dzięki czemu awansowała z piątego na trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej. Warto dodać, ze po ukończeniu rywalizacji protest złożyła Ukrainka Ołha Maśliwiec, która zarzuciła Polce korzystanie z nieregulaminowego sprzętu. Jury uznało jednak, że nie ma żadnych podstaw, by uznać skargę rywalki.

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (AZS AWFiS Gdańsk) zajmują 13. miejsce w klasie 470 po ośmiu wyścigach olimpijskich regat żeglarskich, które odbywają się u wybrzeży Weymouth. Polki mają jeszcze szansę awansu do czołowej dziesiątki. We wtorek mogły znacznie do niej się zbliżyć. Jak przyznały, „zawaliły” siódmy wyścig, który ukończyły na 18. pozycji. W następnym żeglowały już znacznie lepiej, plasując się na ósmym miejscu.

Polskie kajakarki Karolina Naja i Beata Mikołajczyk awansowały do finału rywalizacji K2 na 500 m. Choć w pierwszej rundzie uzyskały najgorszy czas, awansowały do półfinału, w którym zajęły trzecie miejsce.

Gorzej poszło Marcinowi Grzybowskiemu i Tomaszowi Kaczorowi, którzy nie awansowali do finału A rywalizacji C2 na 1000 metrów. Polacy zajęli czwarte miejsce w pierwszym półfinale i wystąpią w czwartkowym finale B.

Także Anecie Koniecznej nie powiodło się w półfinałach wyścigu K1 na 500 metrów. Polka była czwarta i również popłynie tylko w finale B (miejsca 9-16).

Marek Jaskółka z czasem 1:52.38 zajął 47. miejsce w triathlone. Zwyciężył Brytyjczyk Alistair Brownlee.

Małgorzata Wojtyra (Bo Go Szczecin) zajęła jedenaste miejsce w rywalizacji wielobojowej (omnium) w kolarstwie torowym. W ostatnim starcie - wyścigu na 500 ze startu zatrzymanego - była czternasta. Wojtyra rozpoczęła w poniedziałek dwudniową rywalizację od 13. pozycji na 250 metrów ze startu lotnego, potem wygrała wyścig punktowy i była 10. w wyścigu australijskim (eliminacyjnym). Wczoraj była 12. w wyścigu na dochodzenie na 3 km, w scratchu została sklasyfikowana na 13. pozycji, a zmagania zakończyła 14. lokatą na 500 m ze startu zatrzymanego.

Kamil Kuczyński odpadł z rywalizacji w keirinie w kolarstwie torowym. Polak zajął czwarte miejsce w wyścigu pierwszej rundy i na tej samej pozycji zakończył repasaże.

Małachowski piąty w finale

Kamil Kryński awansował do środowego półfinału biegu na 200 metrów. W piątej serii eliminacyjnej z czasem 20,66 zajął trzecie miejsce. Do finałowego biegu na 800 metrów nie awansowali Marcin Lewandowski (czwarty w półfinale) i Adam Kszczot (trzeci).

Blisko podium był Piotr Małachowski w konkursie rzutu dyskiem. Srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie uplasował się na piątej pozycji. (PAP)