Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[wideo] Organy klasy mercedesa

Redakcja
W parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej pojawił się wyjątkowy instrument z niemieckiej pracowni Harry und Guntram Hillebrand.

W parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej pojawił się wyjątkowy instrument z niemieckiej pracowni Harry und Guntram Hillebrand.

<!** Image 2 align=none alt="Image 161024" sub="Z okazji przekazania instrumentu, w świątyni odbył się koncert w wykonaniu Marietty Kruzel-Sosnowskiej, wykładowcy w Akademii Muzycznej w Warszawie / Fot. Paweł Kędzia">Radości nie kryje ks. Gabriel Aranowski, proboszcz jednej z najmłodszych parafii w Brodnicy. - To wydarzenie, które przesądza o charakterze liturgii w tym kościele - mówi duchowny. - Elektronika często wypiera to, co tradycyjnie, ale organów nie może. Sobór Watykański II jasno określa liturgię, kościół i miejsce tradycyjnych organów piszczałkowych.

<!** reklama>Organy w świątyni przy ul. Nowej to prawdziwy mercedes wśród instrumentów. - Jeśli chodzi o markę, na pewno jest to mercedes, możemy dyskutować co do klasy - przyznaje ksiądz. - Są to organy dwumanuałowe plus pedał nożny, 23-rejestrowy. Takie instrumenty ma zaledwie kilka kościołów w Polsce. Mówię nie dlatego, żeby podkreślić unikatowość naszego kościoła, ale jakość organów.

Instrument nie jest nowy, bo wtedy byłby to koszt ok. 1,2 mln złotych, na co parafii nie byłoby stać. Dlatego duchowni zdecydowali się na zakup dużo tańszego, używanego. Poszukiwania nie były łatwe. - Trzeba było znaleźć takie organy, żeby pasowały do architektury i akustyki. Muzyka nie może polegać na przytłaczaniu decybelami, trzeba dopasować instrument do wielkości kościoła - przypomina ks. Gabriel Aranowski.

Z pomocą pospieszył Marian Dorawa, absolwent Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, specjalista budowy i rekonstrukcji organów. - Instrument powstał w 1965 roku w znanej, zachodnioniemieckiej firmie Harry und Guntram Hillebrand w Altwarmbüchen koło Hannoweru, dla kościoła św. Magdaleny w Hildesheim - informuje Marian Dorawa.

Niemiecki kościół jest nieczynny, więc tamtejsze organy mogły trafić do Brodnicy. - Instrument pochodzi z 1965 roku, kiedy Niemcy stały gospodarczo bardzo dobrze i posiadały jeszcze możliwości byłych kolonii. W tym instrumencie są: hebanowa klawiatura, mahoniowe drewno, elementy z orzecha kaukaskiego. Nie ma kości słoniowej, stosowanej w organach kiedy to było jeszcze dozwolone, żeby klawiatura nie uległa wytarciu. Zastąpiono ją później kością bawołu. W naszym instrumencie klawiatura podstawowa jest hebanowa. W Polsce przy budowie organów raczej tego drewna nigdy nie stosowano ze względu na koszty. Dzięki takim materiałom te organy są wieczne.

<!** multimedia align="" id="/multimedia/image/349_0_ba040b3ebab55ae6bd78fd1d50b9338d/play" width="420" height="315" title="">Firma Hillebrand pracowała m.in. przy rekonstrukcji zabytkowych organów w Bazylice Mariackiej w Gdańsku oraz przy budowie organów w kościele ewangelickim w Warszawie. Marian Dorawa komplementuje duchownych w Brodnicy. - Organy, nazywane przez Mozarta królem wszystkich instrumentów, od drugiej połowy VII wieku związane są z liturgią. Dobrze tę funkcję pojmują duszpasterze brodnickich parafii. W farze w końcową fazę wkroczyła odbudowa organów, prowadzona z inicjatywy ks. Bolesława Lichnerowicza - zwraca uwagę Marian Dorawa. - Jej zabytkowe wnętrze z barokowym wyposażeniem wzbogaciła okazała neobarokowa oprawa organów, zaprojektowana i wykonana przez prowadzącego te prace Stanisława Gostkowskiego z Sulęczyna. Należy mieć nadzieję, że prace przy organach w parafiach zachęcą również gospodarzy klasztornej parafii do podjęcia koniecznych i oczekiwanych prac remontowych zabytkowych organów Juliusza Witta.

Z okazji uroczystego przekazania instrumentu w świątyni odbył się koncert w wykonaniu Marietty Kruzel-Sosnowskiej, wykładowcy w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Edukacji Muzycznej w Sekcji Muzyki Kościelnej oraz Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska