Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzę Polmos sprywatyzowany

Małgorzata Oberlan
Nowy szef toruńskiej spółki spirytusowej to 35-letni prawnik. Jest członkiem PO, ale zapowiada, że „polityki na terenie zakładu nie będzie”.

Nowy szef toruńskiej spółki spirytusowej to 35-letni prawnik. Jest członkiem PO, ale zapowiada, że „polityki na terenie zakładu nie będzie”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 82101" sub="- Marka, na którą warto stawiać, to Copernicus - mówi Sławomir Koprowski, nowy szef Polmosu Toruń / Fot. Łukasz Trzeszczkowski">Sławomir Koprowski prezesurę (po wygranym konkursie) przejął w krytycznej sytuacji. - „Polmos” przyniósł w zeszłym roku 4,7 miliona zł straty. Nie chcę się jednak wypowiadać na temat działalności mojego poprzednika, Adama Banaszaka, dopóki nie zakończę audytu w firmie. Kontrola dokumentów trwa. Powinniśmy ją skończyć do końca miesiąca - mówi Koprowski.

Pożyczka na budowę

Obecnie musi skoncentrować się na zdobyciu pożyczki bankowej, by dokończyć budowę instalacji do odwadniania spirytusu i zapewnić spółce środki do codziennego funkcjonowania. Nie kryje, że zakład musi przejść restrukturyzację. Polmos czekają generalne zmiany. - Z przedstawicielami wszystkich trzech związków spotkałem się trzy dni po objęciu stanowiska. Wiem, że ludzie niepokoją się o los spółki, o swoje miejsca pracy - mówi nowy prezes. - W przyszłości widzę „Polmos” sprywatyzowany, z zakończoną linią do rektyfikacji spirytusu z wydajnością 90 tysięcy litrów dziennie, opierającym swoją działalność na kilku segmentach. Produkcja komponentów do biopaliw powinna dawać w przyszłości 40-45 procent przychodów, pozostałe powinny pochodzić z produkcji spirytusu spożywczego i alkoholi. Niestety, żaden z produktów toruńskiego Polmosu nie zaistniał do dziś poza rynkiem lokalnym. Marka, na którą warto stawiać, to Copernicus. Ta wódka może stać się lokomotywą.

Opóźniona prywatyzacja

<!** reklama>Prywatyzacja ostatnich Polmosów kontrolowanych przez państwo, wśród których jest i toruński, opóźnia się. Problemem okazuje się wycena przedsiębiorstw. Ministerstwo Skarbu Państwa nie jest bowiem zadowolone z usług Beskidzkiego Domu Maklerskiego, dotychczas dokonującego wycen. W marcu, na łamach Rzeczpospolitej, Paweł Pacholski, dyrektor Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji IV w Ministerstwie Skarbu Państwa, zapowiedział, że rozważane jest wypowiedzenie umowy BDM. Jeśli do tego dojdzie, ministerstwo w trybie przyspieszonym będzie musiało wyłonić innego wyceniającego. Wyceny, w tym Polmosu Toruń, pojawią się wówczas najszybciej w czerwcu br. A to oznaczałoby oznacza, że ministerialne zaproszenie do rokowań opublikowane zostanie dopiero w trzecim kwartale roku.

Koprowski prywatyzował już trzy przedsiębiorstwa w regionie. Przez ostatnie 5 lat kierował Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej we Włocławku. W tym mieście mieszka. Do pracy w Toruniu codziennie dojeżdża. Przyznaje, że toruńskich wódek nie próbował, nim nie został prezesem Polmosu. Jest szeregowym członkiem PO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska