Więcej w portfelu

Joanna Pociżnicka
Na podwyżki w naszym województwie może liczyć 475 tysięcy emerytów i rencistów. Dzięki waloryzacji, najniższe świadczenia wzrosną o prawie 18 złotych, a najwyższe nawet o 77 złotych!

Na podwyżki w naszym województwie może liczyć 475 tysięcy emerytów i rencistów. Dzięki waloryzacji, najniższe świadczenia wzrosną o prawie 18 złotych, a najwyższe nawet o 77 złotych!

<!** Image 3 align=none alt="Image 167436" sub="Emerytom porad dotyczących waloryzacji w ZUS udzielały, między innymi, Wioletta Rudnicka i Mirella Michalewicz-Łątka / Fot. Adam Zakrzewski">Coroczną waloryzację wprowadziła ustawa z dnia 7 września 2007 roku, która zmieniła ustawę z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Od tej pory co roku, 1 marca, świadczenia są ponownie naliczane za pomocą wskaźnika waloryzacji, który wylicza się na podstawie wzrostu realnych płac pracowniczych oraz inflacji w poprzednim roku.

Waloryzacja oznacza wzrost procentowy w stosunku do kwoty świadczenia, które otrzymujemy obecnie. Przykładowo, jeżeli pani Danuta z Torunia otrzymuje obecnie emeryturę o wysokości 1258 złotych, to po waloryzacji będzie otrzymywać 1295,32 złotego.

<!** reklama>Zgodnie z komunikatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w 2011 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 3,1 procent. To o 0,4 procent więcej, niż przewidziano w budżecie państwa. Początkowo przyjęty przez rząd wskaźnik wynosił 2,7 procent. Co to oznacza? Według Mirosławy Boryczki, członka zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do spraw ekonomiczno-finansowych, nieoczekiwana zmiana może kosztować ZUS nawet 500 milionów złotych! Nie zmienia to jednak faktu, że od jutra budżet przeciętnego emeryta powiększy się o przynajmniej 20 złotych.

<!** Image 4 align=none alt="Image 167439" >Warto pamiętać, że waloryzacja obejmuje wyłącznie te świadczenia, które przyznane zostały przed dniem określonym w ustawie jako termin waloryzacji czyli przed dniem 1 marca. O waloryzację nie trzeba wnioskować! Przeliczenie przeprowadzane jest z urzędu, bez naszego udziału. Nie trzeba więc zgłaszać prośby w oddziale ZUS, nie trzeba także składać jakichkolwiek dokumentów. Wyższa emerytura lub renta wypłacana będzie od marca w terminie, w którym regularnie odbiera się świadczenia.

Kalkulator

  • Kwotę emerytury (1200 zł) mnożymy przez wskaźnik waloryzacji (3,1 procent). Otrzymany wynik (37,2 zł) dodajemy do starej emerytury (1200 zł) i otrzymujemy kwotę świadczenia już po podwyżce (1237,2 zł).
  • 1200 zł x 3,1 procent = 37,20 zł 1200 zł + 37,20 zł = 1237,20 zł.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie