Wieczni tropiciele zaginionej arki

Tadeusz Oszubski
O tym niezwykłym przedmiocie krąży dziś wiele legend, a poszukuje go już kolejne pokolenie badaczy.

O tym niezwykłym przedmiocie krąży dziś wiele legend, a poszukuje go już kolejne pokolenie badaczy.

<!** Image 2 align=none alt="Image 170146" sub="Replika arki przymierza">Arkę przymierza zbudował Mojżesz. Artefakt ten powstał na wyraźne życzenie Boga i odegrał istotną rolę we wczesnych dziejach Izraela. Gromił wrogów i prezentował potęgę Izraela i jego Boga. Nagle jednak arka znika z kart Biblii i historii narodu żydowskiego. Co się z nią stało i gdzie dziś jest? Jedną z wersji losów tego tajemniczego obiektu przedstawia popularny film „Poszukiwacze zaginionej arki”. Trzeba jednak przyznać, że hipotezy dotyczące arki postawione przez niektórych badaczy są daleko barwniejsze od filmowej fabuły.

Kto zrabował arkę?

Biblia dostarcza niewielu informacji na temat powodów, czasu i miejsca ukrycia arki. W Drugiej Księdze Machabejskiej znajduje się opis ukrycia arki w jednej z pieczar góry Nebo, na której Mojżesz spotkał się niegdyś z Bogiem. Gdzie dokładnie? Mówią o tym wersety z wypowiedzią Jeremiasza, jednego z proroków Izraela: „Miejsce to pozostanie nieznane, aż Bóg na powrót zgromadzi swój lud i okaże mu miłosierdzie”.

<!** reklama>Informacja ta jest enigmatyczna, nic więc dziwnego, że na temat dalszych losów arki i miejsca, w którym dziś się znajduje, powstało wiele hipotez. Przykładowo, arkę przymierza mogli zrabować i Babilończycy, i kilkaset lat później Rzymianie. Jedni i drudzy w Jerozolimie burzyli kolejne świątynie Jahwe. Arka mogła zaginąć jeszcze wcześniej, stając się łupem faraona Szeszonka (biblijnego Sisaka), który zdobył Jerozolimę w 925 roku p.n.e. Albo też arkę ukryli przed Egipcjanami sami Izraelici. Według tradycji to, co zapisał na stronach Miszna Tora ok. 1180 roku żydowski filozof z Hiszpanii Mojżesz Majmonides, król Salomon wybudował dla arki kryjówkę, którą jego następcy wykorzystali podczas ataku wojsk faraona Szeszonka. Niestety, wojny nie przeżył nikt z tych, którzy znali lokalizację kryjówki...

<!** Image 3 align=none alt="Image 170146" sub="Arka przed murami Jerycha, obraz Jeana Fouqueta z połowy XV w.">Dostęp ma tylko strażnik

Najczęściej dziś wspominana hipoteza zakłada, że Menelik, syn królowej Saby i Salomona, przekupił jednego z kapłanów i w ten sposób udało mu się ukraść arkę, a następnie wywieźć ją do Aksum w Etiopii. Święty przedmiot podobno do dziś znajduje się w Aksum, w kościele pod wezwaniem św. Marii z Syjonu. Zgodnie z tradycją, arką opiekuje się tam strażnik wybierany w tajny sposób. Do arki przymierza tylko on ma dostęp, nie wpuszczano tam nawet cesarzy Etiopii.

Podobną lokalizację wskazuje Erich von Deniken. Z tym że ten światowej sławy badacz zagadek przeszłości ma zgoła odmienne zdanie na temat historii powstania arki przymierza. Według Denikena ten niezwykły przedmiot jest dziełem kosmitów i stanowi aparaturę łącznościową napędzaną miniaturowym reaktorem jądrowym.

- Wiele fragmentów Biblii mówi o przybyszach z kosmosu, którzy odwiedzili Ziemię - uważa Deniken. - Mówi o tym opis spotkania Boga z Mojżeszem, kiedy przekazuje on przykazania dla ludzkości. Poza tym także historia Sodomy i Gomory. Bardzo techniczny opis znajduje się również w księdze proroka Ezechiela. Artefaktem związanym z przybyszami z kosmosu jest arka przymierza. Pozostałości arki znajdują się w etiopskim mieście Aksum. To jest rzeczywiście obiektywny dowód wizyty kosmitów na Ziemi, ale jest on niedostępny.

W lochach Watykanu?

Jeszcze inna hipoteza zakłada, że arkę przymierza ukryto w Jerozolimie, w podziemiach świątyni Salomona. Gdy świątynia została zburzona przez rzymskich legionistów ok. 65 r. n.e., pomieszczenie z arką przysypały gruzy. Na święty artefakt natknęli się dopiero w XI w. założyciele zakonu templariuszy.

Podobno templariusze wykonali kilka kopii świętego artefaktu i rozwieźli je po świecie... Oczywiście, są też zwolennicy teorii spiskowej, twierdzący, że arka przymierza ukryta jest w lochach Watykanu, ponieważ dokumentuje jakieś prawdy niewygodne dla Kościoła.

Warto wiedzieć

Skrzynia ze złotą pokrywą

Jak podaje Biblia, arka przymierza była skrzynią z drewna akacjowego. Pokrywa była wykonana ze złota i ozdobiona figurami aniołów. Izraelici pod kierunkiem Mojżesza wykonali ten artefakt ok. 1440 roku p.n.e.

W arce przechowywano kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dzban z manną i laskę Aarona.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Domel

Däniken! albo Daeniken, jak już nie lubicie umlautów...

Dodaj ogłoszenie