Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieje w regionie - doszło już do 80 różnego rodzaju wypadków

ao
Thinkstock
Dziś od ok. godziny 15 do jutrzejszego południa prognozuje się wystąpienie silnego wiatru w regionie. Jego średnia prędkość ma wynieść od 30 do 45 km/h. W porywach osiągnie nawet do 90 km/h. Wiało będzie z południowego zachodu i zachodu.

Istnieje także 30-proc. prawdopodobieństwo wystąpienia podmuchów o prędkości do 100 km/h. - Silny wiatr wiejący z prędkością powyżej 40 km/h może powodować – w miarę wzrostu jego siły i prędkości – skutki od dyskomfortu i dokuczliwości do poważnych zagrożeń życia, zdrowia ludzi i strat materialnych. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wystąpienie silnego wiatru i odpowiednie postępowanie pozwalające zmniejszyć ryzyko dla życia, zdrowia ludzi i strat materialnych - ostrzega TCZK dodając, że porywiste wiatry mają wpływ na samopoczucie ludzi. Szczególnie podatni na nie są meteopaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.

AKTUALIZACJA:
Komenda Wojewódzka PSP informuje, że w związku z silnym wiatrem w naszym województwie doszło do 80 zdarzeń. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Służby kryzysowe zalecają:
1. Pozamykać wszystkie okna (w domach wolnostojących także i drzwi, zewnętrzne) ocenić stan okien, w razie konieczności odpowiednio je zabezpieczyć przed otworzeniem lub wypchnięciem przez wiatr.

2. Umocować lub usunąć z parapetów zewnętrznych, balkonów, tarasów,
podwórek przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.

3. Nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.

4. Przebywając na zewnątrz nie przechodzić i nie
zatrzymywać się pod trakcjami elektrycznymi, drzewami, szyldami
i tablicami reklamowymi, zwłaszcza tymi o dużej powierzchni,
rusztowaniami itp.

5. Podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego.

6. Pamiętać, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr, a wiatr i wilgotność powietrza wzmagają szybkość wychładzania organizmu.

7. Unikać leżących na ziemi lub zwisających nisko nad ziemią przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego nr 991 (Straży Pożarnej nr 998, Policji nr 997 lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska