MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sport i pieniądze

ROBERT GORBAT
Dzięki Lidze Światowej, Polacy mogą co roku grać z najlepszymi. Tak zacięcie rywalizowali w 2000 r. w gdańskiej ,,Olivii'' z ówczesnymi mistrzami świata Włochami, przegrywając z nimi 2:3 i 0:3.
Dzięki Lidze Światowej, Polacy mogą co roku grać z najlepszymi. Tak zacięcie rywalizowali w 2000 r. w gdańskiej ,,Olivii'' z ówczesnymi mistrzami świata Włochami, przegrywając z nimi 2:3 i 0:3. KAZIMIERZ LIGOCKI
Meczami Francja - Argentyna i Grecja - Japonia została zainaugurowana przed tygodniem XIV edycja Ligi Światowej siatkarzy. Polacy przystąpią do rozgrywek w sobotę i niedzielę, rywalizując w Walencji i Catellon z Hiszpanami.

Pierwsza edycja Ligi Światowej została rozegrana z udziałem ośmiu drużyn w 1990 r. W obecnej, czternastej, wystartuje 16 reprezentacji.

Sport i pieniądze

,,Światówka'' od początku swego istnienia była udanym połączeniem sportu na najwyższym poziomie i dużych pieniędzy. Budżet tej imprezy, rozgrywanej pod oficjalnym patronatem FIVB, wzrósł z 1 miliona USD w 1990 do 15 mln USD w 2002 i 2003 r. W trzynastu dotychczasowych edycji LŚ organizatorzy wydali w sumie na nagrody 90 mln USD.
Głównymi ,,dostawcami'' gotówki są telewizje. Każda z krajowych federacji musi mieć umowę - najlepiej z publiczną, niekodowaną stacją - na bezpośrednie transmisje meczów, których jest gospodarzem. W 2002 r. mecze ,,Światówki'' były pokazywane na żywo w 19 krajach przez 881 godzin. W halach spotkania te obejrzało łącznie 590 tys. widzów.
Najwięcej, bo aż 12,5 mln USD zgarnęli z puli nagród Włosi, którzy ośmiokrotnie triumfowali w LŚ. Oprócz nich w zmaganiach uczestniczyły 22 reprezentacje: Brazylia (2 tytuły), Kuba (1), Holandia (1), Rosja (1 - triumfatorzy ubiegłorocznych rozgrywek), Jugosławia, Bułgaria, Hiszpania, USA, Argentyna, Japonia, Kanada, Korea Płd., Chiny, Francja, Grecja, Finlandia, Australia, Portugalia, Finlandia, Niemcy, Wenezuela i Polska.

Dwa razy w finale

Nasz zespół gra w LŚ nieprzerwanie od 1998 r. W pierwszych trzech startach odpadał po fazie eliminacyjnej, zaś w dwóch ostatnich dobrnął do finałowych turniejów. Ani w 2001 r. w katowickim ,,Spodku'', ani też w ub.r. w Brazylii nie udało mu się jednak awansować do strefy medalowej. Biało-czerwoni uzyskali w kolejnych sezonach następujące lokaty: 1998 - 10. (3 zwycięstwa - 9 porażek); 1999 - 8. (5-7); 2000 - 8. (5-7); 2001 - 7. w turnieju finałowym (w eliminacjach 7-5, w finale 1-2); 2002 - 5. w turnieju finałowym (w eliminacjach 8-4, w finale 1-2). W ogólnej klasyfikacji LŚ Polacy plasują się z 30 wygranymi i 36 przegranymi spotkaniami na ósmej pozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska