Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiek harcerstwa w Toruniu [ALBUM RODZINNY]

Lesław J. Welker
Marzec 1919 r. 1. Drużyna Skautów Toruniu - w I rzędzie siedzą od lewej: T. Żuchowski, S. Bocheński, S. Kuchta, F. Beszczyński, B. Ronatowski
Marzec 1919 r. 1. Drużyna Skautów Toruniu - w I rzędzie siedzą od lewej: T. Żuchowski, S. Bocheński, S. Kuchta, F. Beszczyński, B. Ronatowski Archiwum
Równo sto lat temu, 15 września 1917 r. została utworzona w Toruniu 1. Drużyna Skautowa im. Tadeusza Kościuszki

Inicjatorem powstania drużyny był ks. Marian Pączek, który przy parafii kościoła św. Jakuba skupił grupę toruńskiej młodzieży, głównie rzemieślniczej.

Ks. Pączek organizował dla młodzieży spotkania i wycieczki. Na nich dochodziło do spotkań ze skautami-harcerzami z Inowrocławia i to przesądziło o założeniu drużyny w Toruniu.

Drużyna liczyła wówczas 30 skautów i podlegała Głównej Kwaterze Skautowej w Poznaniu. Wśród współzałożycieli byli m.in. Feliks Beszczyński (przyboczny), Stanisław Bocheński, Tadeusz Osiński, Roman Truszczyński, Teodor Żuchowski i Bronisław Ronatowski, który został jednym z zastępowych.

Zobacz też:

Do poniedziałku, 18 września,  w Sejmie czynna będzie wystawa "Toruń. 20 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO".Przygotowana została przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Starannie wyselekcjonowane fotografie autorstwa Daniela Pacha, przedstawiają unikatowe zabytki, urokliwe zakątki i oddają niepowtarzalną atmosferę i piękno miasta. Zobacz też:Nowa siedziba sądu w Toruniu [Wizualizacje]

Tak Toruń promuje się w Sejmie [ZDJĘCIA]

Na pierwszego drużynowego wybrano dh. Seweryna Kuchtę - nauczyciela, który już wcześniej, zanim osiadł w Toruniu, organizował harcerstwo m.in. w Gostyniu. Pruskie władze zaborcze niechętnie patrzyły na takie poczynania, więc na miejsce zbiórek toruńskich skautów udostępnił swoje mieszkanie przy ul. Mostowej 16.

20 stycznia 1918 r. większość z 32 druhów złożyła przyrzeczenie, a odebrał je dh Mieczysław Zielka z Inowrocławia. 17 maja drużyna uczestniczyła w zlocie harcerzy wielkopolskich w Ko-bylnicy k. Poznania, gdzie była jedyną reprezentantką Pomorza. Jednak wkrótce drużynowego zaciągnięto do wojska, a 6 lipca gubernator wojskowy XVII Korpusu (Pomorze) von Wagner wydał rozporządzenie o rozwiązaniu organizacji skautowych na jego terenie. Oficjalnie drużyna przestała istnieć. Jednak część druhów spotykała się nadal, teraz w mieszkaniu dh. Alojzego Bednarskiego przy ulicy Żeglarskiej 24.

Przeczytaj też: Zwłoki w lasku na Bielanach

Sytuacja militarna Niemiec spowodowała, że w listopadzie, jeszcze przed zakończeniem wojny, powyższy zakaz został cofnięty i drużyna znowu zaczęła funkcjonować. Jednak odwilż nie trwała długo. Posypały się aresztowania, a jako pierwszego zatrzymano druha Seweryna Kuchtę. Część druhów: Stanisław Bocheński, Kazimierz Kopczyński, Franciszek Majewski, Tadeusz Osiński, Bronisław Ronatowski, Konrad Ziółkowski i Teodor Żuchowski, chcąc uniknąć losu swego drużynowego, przedostała się przez granicę do Wielkopolski, by zaciągnąć się w szeregi wojska polskiego.

Dynamiczny rozwój

W Toruniu aresztowania odnosiły odwrotny skutek, bo młodzież masowo garnęła się do drużyny. Zwycięstwo powstania wielkopolskiego i nastroje rewolucyjne w Niemczech spowodowały uwolnienie dh. S. Kuchty. Wrócili harcerze-żołnierze i rozpoczął się kolejny okres w historii drużyny.

Po utworzeniu w listopadzie 1918 roku ZHP drużyna otrzymała nazwę I Toruńskiej Drużyny Harcerskiej i tak się rozrosła, że 14 sierpnia 1919 r. na zbiórce w Parku Wiktorii (obecnie Instytut Fizyki UMK na rogu ulic Chełmińskiej i Grudziądzkiej) doszło do jej podziału na trzy odrębne drużyny.

Zobacz również: Nietypowe interwencje strażaków

Powstawały też inne, w sumie było ich już sześć. W końcu roku przy Zachodniej Straży Obywatelskiej powstała samodzielna kompania skautowa, którą dowodził dh Feliks Beszczyński. Pełniła ona służbę patrolowo-wartowniczą i łącznikową.

Po wkroczeniu Błękitnej Armii gen. Hallera i powrocie Pomorza do Macierzy dh Seweryn Kuchta został przewodniczącym Naczelnej Rady Harcerskiej, toruńskie harcerstwo otrzymało sztandar ufundowany staraniem Heleny Steinbornowej, a na początku grudnia doszło do spotkania dh. S. Kuchty z gen. J. Hallerem, który wysłuchał relacji o rozwoju harcerstwa na Pomorzu.

Jednak jego dynamiczny rozwój to późniejsze lata. 22 czerwca 1930 r. Chorągiew Pomorska otrzymała sztandar. Harcerze pomorscy aktywnie uczestniczyli nie tylko w zlotach i obozach krajowych, ale również międzynarodowych, i na nich manifestacyjnie świadczyli o polskości tych ziem.

Przeczytaj także: Stracili dach nad głową

Działania te przerwał wybuch II wojny światowej. Nie tyle przerwał, co zmienił metody i cele pracy harcerskiej. Najpierw było to Pogotowie Harcerskie, a potem kontynuacja pracy w konspiracji. Komendantem „roju” (wojennego hufca) był dh Feliks Beszczyński i krótko dh Adam Felski. Inni walczyli i ginęli, często nie wiadomo, gdzie i w jakich okolicznościach.

Kapelani harcerscy

Dużą rolę w wychowaniu duchowym ZHP odegrali kapelani harcerscy. W latach 20. ks. Leonard Łęgowski i ks. Stanisław Główczewski byli kapelanami Zarządu Okręgu, a ks. phm. Bronisław Wiertel członkiem Komendy Chorągwi.

W latach 30. kapelanem chorągwi był, z przerwą na studia w Rzymie, ks. Jan Manthey, a od 1938 r. kapelanem Chorągwi Pomorskiej i Kierownikiem Wydziału Harcerstwa Starszego został ks. phm. Stefan Wincenty Frelichowski, błogosławiony i patron harcerstwa.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska