Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa szkoła w Osieku. Woda do Obrowa płynie z Torunia, a ścieki w drugą stronę

kl
Odnowiona i powiększona szkoła w Osieku nad Wisłą
Odnowiona i powiększona szkoła w Osieku nad Wisłą Nadesłana - Urząd gminy w Obrowie
Koniec lata to czas na finisz wielu gminnych inwestycji. Co udało się już w tym roku zrobić w gminie Obrowo?

W tym roku w gminie Obrowo na inwestycje przeznaczono ponad 14 mln złotych. Jak na warunki gminne, to dość pokaźna kwota i co najważniejsze kwota ta z roku na rok wzrasta. Np. w 2017 roku było to niewiele ponad 11 mln zł.

- Plany inwestycyjne zależą w głównej mierze od wysokości środków zewnętrznych - mówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. - Notujemy w tym względzie stałą tendencję wzrostową. Naszym podstawowym celem jest jej utrzymanie. Bo to oznacza wzrost i rozwój.

Obecnie w gminie ukończono już wiele zaplanowanych inwestycji. Inne są w trakcie wykonania. Budowana jest m. in. świetlica wiejska w Obrowie. Trwa rewitalizacja parku przy Urzędzie Gminy w Obrowie. Wykonane zostaną tam nowe ścieżki, mała architektura, ławki, parking, a nawet zewnętrzna siłownia.

Zakończyła się już rozbudowa Zespołu Szkół w Osieku nad Wisłą. Planowane jest położenie 12 kilometrów asfaltu m. in w Brzozówce, Głogowie, Dobrzejewicach, Szembekowie, Zębowie, Obrowie, Łążynie II. 9 km podbudowy uzyskają też drogi w miejscowościach: Brzozówka, Głogowo, Obrowo, Osiek nad Wisłą, Skrzypkowo, Kawęczyn, Sąsieczno, Stajenczynki, Szembekowo, Zawały.

Zobacz także: Bezpieczeństwo mieszkańców w gminach to podstawa dla policji i samorządów

Kolejne inwestycje to kanalizacja w gminie. Dobiega właśnie końca pierwszy etap budowy linii kanalizacji Dzikowo-Osiek-Silno. W Silnie obejmuje on ulice Leśną, Spacerową i Sosnową.

W Szkole Podstawowej w Łążynie II będą montowane pompy ciepła. Budowa boiska sportowego w Silnie zakończy się jeszcze we wrześniu. Zaraz potem ruszy budowa boiska w Łążynie II.

Gmina Obrowo za sprawą Toruńskich Wodociągów została włączona do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Dzięki temu rozwiązano problemy z dostawą wody, jak i jej ciśnieniem. W Głogowie wybudowany został kolektor wodociągowy i kanalizacyjny, zakończony przepompownią oraz stacją ciśnieniową. Natomiast w Silnie powstała pompownia wody oraz tłocznia ścieków. Z tej okazji w Zajeździe „Rytkówka” w Obrowie odbyło się nawet uroczyste spotkanie związane z ukończeniem inwestycji. Szef Toruńskich Wodociągów Władysław Majewski wyjaśnił zebranym zawiłości kanalizacyjno-wodociągowe w ich gminie.

Dla pełnego obrazu dodajmy, że w sierpniu gmina podpisała umowę z firmą BUDMAX na budowę zaplecza sportowego przy stadionie w Głogowie. Jej wartość brutto to prawie 1,3 mln zł. Termin zakończenia realizacji umowy planowany jest na kwiecień 2020 roku.

Przypomnijmy też, że pod względem liczby mieszkańców gmina Obrowo w swojej kategorii plasuje się na 3. miejscu w województwie i na 2. w powiecie toruńskim. Ta liczba systematycznie rośnie i przekracza już 16 tysięcy. Jest to też gmina stosunkowo młoda, biorąc pod uwagę średni wiek jej mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska