Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Toruniu zagra już...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Toruniu zagra już dwudziesty piąty raz

Justyna Wojciechowska-Narloch

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Finał WOŚP 2018
1/23

Przejdź do
galerii zdjęć

©SłAwomir Kowalski

13 stycznia 2019 roku WOŚP zagra w Toruniu po raz dwudziesty piąty. Choćby z tego powodu nadchodzący finał będzie absolutnie wyjątkowy. Przyjdzie czas na podsumowania i refleksje.
Obecny sztab WOŚP poszukuje ludzi, którzy przez te wszystkie lata zawiadywali wielkim orkiestrowym graniem w mieście. Chce im podziękować.

Jak wiadomo, zaczęło się od maluchów z wadami serca, których nie można było ratować ze względu na przestarzały sprzęt medyczny w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Spontanicznie wymyślona przez Jerzego Owsiaka akcja szybko rozlała się po całym kraju.

W Toruniu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy zagrała 2 stycznia 1994 roku. Siedzibą ówczesnych sztabowców był pub „Jadwiga” przy Rynku Staromiejskim.

I już wówczas padł pierwszy orkiestrowy rekord - zebrano 18 mln zł. Były to jednak pieniądze przed denominacją. Kiedy przełożymy tę kwotę na dzisiejsze realia, to wynik zbiórki w 1994 roku wyniósł 1,8 tys. zł. Dla porównania, codzienne wydanie „Nowości” kosztowało wtedy zawrotną sumę 2 tys. zł (czyli na dzisiejsze 20 groszy).W 1996 roku Toruń dostał swoje pierwsze orkiestrowe złote serduszko. Jego cena wywoławcza to 300 zł. Hojny i do dziś nieustalony nabywca zapłacił za nie 4 tys. zł. 18 lat temu toruński finał WOŚP to była już wielka, plenerowa impreza. Zebrano 150 tys. zł, a złote serduszko zostało wylicytowane za 51 tys. zł. W 2002 roku na toruńskim koncie Orkiestry było 250 tys. zł.

Niektórzy nasi Czytelnicy pamiętają zapewne rekord, który pobiła toruńska spółka Real. W 2001 roku wygrała telewizyjną licytację złotego serduszka, za które zapłaciła zawrotną kwotę 370 tys. zł. Dekadę temu natomiast inna toruńska firma wprawiła w osłupienie telewidzów. Chodzi o Consus, który podczas aukcji na antenie TVP 2 dał 1,01 mln zł za złotą kartę WOŚP. Sprawą przez kilka tygodni żyło całe miasto.

POLECAMY:
Gwara młodzieżowa w latach 70. Czy uda się Wam rozpoznać te słowa? [QUIZ]
Ścigani przez policję w Kujawsko-Pomorskiem. Może mieszkają obok Ciebie?
27. urodziny Radia Maryja 2018 w Toruniu. O. Tadeusz Rydzyk świętował
Stingery dla toruńskiej policji? Nowe nabytki w "garażach" komendy wojewódzkiej


W styczniu tego roku też mieliśmy rekord - w Toruniu zebrano ponad 540 tys. zł. Za kilka tygodni orkiestra zagra na rzecz doposażenia specjalistycznych szpitali pediatrycznych w całym kraju.

Za tymi sukcesami stoją ludzie, którzy przez całe lata angażowali się w finałowe granie. Szefami toruńskich sztabów byli m.in. Robert Sauron Majewski, Rafał Korasiewicz, Mariusz Baran, Bartosz Malicki, Łukasz Wróblewski, Paweł Kossakowski i Mariusz Kluszczyński. Przy pierwszych finałach w mieście pracował m.in. Radosław Smużny, a potem też Ewa Świerkowska.

Szefowie toruńskich finałów WOŚP proszeni są o kontakt ze sztabem orkiestry - media.sztab.wosp.torun@gmail.com.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo