Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021. Jakie będą obostrzenia? Kościoły będą zamknięte? Co ze święconką i spowiedzią wielkanocną? Sprawdź

Sara Watrak
Sara Watrak
Kościoły zamknięte na Wielkanoc? To niestety bardzo prawdopodobny scenariusz. Jeżeli rząd ogłosi całkowity lockdown, Polacy mogą zapomnieć o tradycyjnych, wielkanocnych mszach. Już teraz pojawiają się pierwsze zalecenia dotyczące Wielkiego Tygodnia, święconki czy spowiedzi. Jedno jest pewne: znów czeka nas Wielkanoc w czasach epidemii. Nowych zakażeń drastycznie przybywa. Rząd zamknął instytucje kultury, obiekty sportowe, cały czas nieczynne pozostają siłownie i lokale gastronomiczne. Ograniczona została także działalność galerii handlowych. Tymczasem kościoły cały czas pozostają otwarte, co budzi sprzeciw wielu osób. Czy rząd zdecyduje o zamknięciu świątyni? Zobaczcie, jak może wyglądać tegoroczna Wielkanoc.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kościoły zamknięte na Wielkanoc? To niestety bardzo prawdopodobny scenariusz. Jeżeli rząd ogłosi całkowity lockdown, Polacy mogą zapomnieć o tradycyjnych, wielkanocnych mszach. Już teraz pojawiają się pierwsze zalecenia dotyczące Wielkiego Tygodnia, święconki czy spowiedzi. Jedno jest pewne: znów czeka nas Wielkanoc w czasach epidemii. Nowych zakażeń drastycznie przybywa. Rząd zamknął instytucje kultury, obiekty sportowe, cały czas nieczynne pozostają siłownie i lokale gastronomiczne. Ograniczona została także działalność galerii handlowych. Tymczasem kościoły cały czas pozostają otwarte, co budzi sprzeciw wielu osób. Czy rząd zdecyduje o zamknięciu świątyni? Zobaczcie, jak może wyglądać tegoroczna Wielkanoc.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Kościoły zamknięte na Wielkanoc? To niestety bardzo prawdopodobny scenariusz. Jeżeli rząd ogłosi całkowity lockdown, Polacy mogą zapomnieć o tradycyjnych, wielkanocnych obchodach. Jak i czy w ogóle poświęcimy koszyki wielkanocne? Czy odbędzie się wielkanocna spowiedź? Już teraz pojawiają się pierwsze zalecenia dotyczące Wielkiego Tygodnia, święconki czy spowiedzi. Jedno jest pewne: znów czeka nas Wielkanoc w dobie koronawirusa. Nowych zakażeń drastycznie przybywa. Rząd zamknął instytucje kultury, obiekty sportowe, cały czas nieczynne pozostają siłownie i lokale gastronomiczne. Ograniczona została także działalność galerii handlowych. Tymczasem kościoły cały czas pozostają otwarte, co budzi sprzeciw wielu osób. Czy rząd zdecyduje o zamknięciu świątyni? Zobaczcie, jak może wyglądać tegoroczna Wielkanoc.

Zobacz wideo: Tradycyjne dania na Wielkanoc z regionu Kujaw i Pomorza

Kościoły zamknięte w Wielkanoc przez koronawirusa? To możliwe!

Na razie rząd nie przedstawił szczegółowych rekomendacji na Święta Wielkanocne. Wszystko wskazuje jednak na to, że kościoły będą zamknięte.

- Jeśli przekroczymy pewien pułap bezpieczeństwa, to jest prawdopodobnie 30-40 tysięcy zakażeń dziennie, to niezbędne będą bardzo radykalne działania. Łącznie z zamknięciem kościołów, wszystkich miejsc publicznych oczywiście – powiedział wicemarszałek sejmu, Ryszard Terlecki.

Zamknięcie kościołów popiera wielu medyków, w tym prof. Anna Piekarska, członkini Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim. - Analizowaliśmy, gdzie ludzie się zakażają. Osobiście doradzałam panu premierowi, żeby tak właśnie zrobić, ponieważ ludzie zakażają się w kościołach i nie mam co do tego wątpliwości, a w okresie Wielkanocy będą zarażać się tym bardziej – mówiła o zamknięciu kościołów prof. Anna Piekarska w programie „Fakty po faktach”.

Przypomnijmy, że obecnie w kościołach obowiązuje ograniczenie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Z respektowaniem tych przepisów bywa jednak różnie. - Docierają do mnie sygnały na temat weryfikacji realności tych limitów, że są one prawdopodobnie nieprzestrzegane – mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski. Dodał, że czekają go rozmowy z władzami kościelnymi na temat przestrzegania obowiązujących obostrzeń.

Koronawirus w kościołach. W Wielkanoc może być gorzej

Zdaniem dr. Marka Posobkiewicza, byłego Głównego Inspektora Sanitarnego, decyzja dotycząca zamknięcia kościołów nie jest konieczna. - Jak obserwuję ludzi w kościele, z reguły starają się stosować reżim sanitarny, starają się być w odpowiednich odległościach od siebie. Myślę, że to nie jest duże źródło zakażenia pod warunkiem, że osoby przychodzące zachowują się poważnie - twierdzi dr Marek Posobkiewicz. Według niego mało prawdopodobne są również kontrole sanepidu w świątyniach.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Inne zdanie na temat zamknięcia kościołów ma dr Grażyna Cholewińska-Szymańska. W jej ocenie obecnie utrzymanie dystansu jest możliwe, ale podczas świąt to się zmieni. - Wiemy, jak wyglądają uroczystości wielkanocne - mówi dr Grażyna Cholewińska-Szymańska. Dodaje również, że lepiej jest zrezygnować z tradycji religijnej czy narodowej niż umrzeć na COVID-19.

- Kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń - twierdzi ekspertka.

Obostrzenia w kościołach na Wielkanoc. Co ze święconką?

W ubiegłym roku w czasie Wielkanocy w mszach i nabożeństwach mogło uczestniczyć maks. 5 osób. W związku z tym wiele kościołów było zamkniętych. Nie odbyło się tradycyjne święcenie pokarmów. Księża błogosławili koszyczki za pośrednictwem telewizji, niektórzy zaś wybrali się na objazd ulicami i święcili pokarmy przed domami wiernych. Część Polaków pobłogosławiła produkty samodzielnie w domu. Obrzędy związane z Wielkim Tygodniem parafie często transmitowały online. Jak będzie w tym roku?

Mimo że nie ma jeszcze oficjalnych rekomendacji dotyczących zamknięcia kościołów w Wielkanoc, część diecezji informuje o planowanych działaniach. Zalecenia dotyczące Wielkiego Tygodnia przekazała m.in. Archidiecezja Poznańska. W piśmie wysłanym do księży czytamy, że w tym roku nie odbędzie się tradycyjny obrzęd obmycia nóg w Wielki Czwartek.

Zrezygnowano również z całowania krucyfiksu w Wielki Piątek. Wierni mogą adorować krzyż poprzez przyklęknięcie bądź głęboki skłon. A co z tradycyjną święconką? Kuria Archidiecezji Poznańskiej proponuje, by odbywała się ona częściej niż zazwyczaj bądź na dworze, zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W diecezji opolskiej także zaleca się święcenie pokarmów na zewnątrz świątyni.

Wielkanoc w Toruniu. Będzie powiedź wielkanocna?

Wiemy już, że w Toruniu tradycyjnej Drogi Krzyżowej ulicami miasta w tym roku nie będzie. Planowane na 26 marca wydarzenie odbędzie się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak informuje Kuria Diecezjalna Toruńska, tego dnia „w sposób szczególny modlić będziemy się o ustanie epidemii i Boże błogosławieństwo dla mieszkańców naszego miasta.”

A co z tradycyjną spowiedzią wielkanocną? W parafii bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego przy ul. Szubińskiej wierni mogą skorzystać z okazji do spowiedzi pół godziny przed każdą mszą. W parafii św. Maksymiliana Kolbego księża proszą o korzystanie z sakramentu na bieżąco. - Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą Św. oraz od poniedziałku do piątku podczas adoracji od 17.30 do 18.00. Nie będzie spowiedzi świątecznej z udziałem zaproszonych księży – poinformowała parafia.

Jak zapewnia rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, ks. Paweł Borowski, spowiedź wielkanocna odbywa się zgodnie z wytycznymi, które zostały wydane przez Konferencję Episkopatu Polski przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. - Podobnie sytuacja ma miejsce w przypadku święcenia pokarmów – mówi ks. Paweł Borowski.

Czekamy na kolejne informacje przekazane przez rząd. Konkretne rekomendacje dotyczące Wielkanocy mają pojawić się w najbliższych dniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska