Wielkanocny spacer do muzeum lub galerii? Dlaczego nie!

Wielkanocny spacer do muzeum lub galerii? Dlaczego nie!

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Jedna z wielkanocnych aranżacji w chacie w parku Muzeum Etnograficznego. Inne aranżacje do obejrzenie w poniedziałek

Jedna z wielkanocnych aranżacji w chacie w parku Muzeum Etnograficznego. Inne aranżacje do obejrzenie w poniedziałek ©Grzegorz Olkowski

W Niedzielę Wielkanocną wszystkie placówki kulturalne w Toruniu będą zamknięte. Część będzie za to otwarta w Wielką Sobotę oraz w Poniedziałek Wielkanocny.
Jedna z wielkanocnych aranżacji w chacie w parku Muzeum Etnograficznego. Inne aranżacje do obejrzenie w poniedziałek

Jedna z wielkanocnych aranżacji w chacie w parku Muzeum Etnograficznego. Inne aranżacje do obejrzenie w poniedziałek ©Grzegorz Olkowski

„Arena” to projekt artystyczny, który funkcjonuje nie tylko jako wystawa, ale także jako dynamiczny program pokazów wideo. Punktem wyjścia jest twórczość i sylwetka niemieckiego artysty Josepha Beuysa. Wszyscy, którzy jeszcze nie mieli okazji tej propozycji Centrum Sztuki Współczesnej obejrzeć, mogą to zrobić dziś od godz. 12 do 16. W niedzielę oraz w poniedziałek instytucja będzie bowiem zamknięta.
[break]
Wystawa „Arena” skłania do zastanowienia się, w jaki sposób sztuka radzi sobie z aktualnymi politycznymi konfliktami oraz jak odzwierciedla momenty kryzysów. Przykładowo, jedna z prac Hansa-Petera Feldmanna powstała ze zbioru ponad 100 stron tytułowych gazet z całego świata informujących o ataku na World Trade Center. Warto zaznaczyć, że wystawie przez cały czas jej trwania towarzyszy seria wykładów i pokazów filmowych.
Zarówno w sobotę, w godz. 12-16, jak i w poniedziałek, w godz. 12-18, można będzie zajrzeć do Galerii Sztuki „Wozownia”. To ostatnia okazja, aby obejrzeć przegląd prac Tomasza Rogalińskiego z lat 2008-2014. Tematyka jego wystawy zatytułowanej „Dwoistość natury ślimaka” krąży wokół współistnienia w człowieku elementów męskich i żeńskich. Wszyscy, którzy zjawią się w Wozowni, będą mogli także obejrzeć składającą się z dwóch instalacji wideo „Otchłań” Doroty Chilińskiej oraz „Obrazy złożoności” Pawła Rubinowicza.
W poniedziałek na swoją czasową wystawę, utrzymaną w duchu Wielkanocy, od godz. 10 do 16 zaprasza Muzeum Etnograficzne. Będzie można obejrzeć tematyczne aranżacje świąteczne w chatach Parku Etnograficznego. Pod jakimi hasłami? Wielka Sobota w Borach Tucholskich, Poranek Wielkanocny na Kujawach oraz Wielkanoc na Kociewiu, gdzie wierzono, że połknięcie bazi z poświęconej palmy jest skutecznym lekarstwo na ból gardła. O innych ciekawostkach można się dowiedzieć zwiedzając całą ekspozycję.
Na koniec polecamy jeszcze jedną, dość szczególną wystawę, którą warto obejrzeć, choć odwiedzenie jej w okresie wielkanocnym może wydawać się nieco kontrowersyjnym pomysłem. Mowa o prezentacji prac z konkursu na rysunek satyryczny „Tuba Satyrica”. Można ją oglądać w sobotę w Dworze Artusa do godz. 15. Temat tegorocznego konkursu, z którym zmagali się uczestnicy, brzmiał „We wszystkim miej miarę”.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo