Wielki Post 2021. Kiedy rozpoczyna się Wielki Post? Co to znaczy ścisły post? Kiedy w tym roku wypada Wielkanoc 2021?

Michał Fudali
Michał Fudali
Wielki Post w tym roku rozpoczyna się 17 lutego
Wielki Post w tym roku rozpoczyna się 17 lutego Dariusz Gdesz / Polskapress
Wielki Post 2021. Już po raz drugi okres zadumy przed Wielkanocą będziemy obchodzić w czasie pandemii. Co roku po karnawale następuje 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Dla katolików to czas przygotowywania się do świąt wielkanocnych. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową i kończy Wielkanocą. Kiedy w tym roku przypada Środa Popielcowa i tym samym zaczyna się Wielki Post? Odpowiedź w tekście.

Wielki Post 2021. Początek w Środę Popielcową

Wielki Post zawsze zaczyna się w Środę Popielcową. Tego dnia podczas każdej mszy świętej kapłani posypują wiernym głowę popiołem. W Kościele katolickim posypywanie głowy popiołem oznacza pokutę, żałobę i jest znakiem pokory.

 • W tym roku Środa Popielcowa przypada 17 lutego.
 • Jest to dzień kończący karnawał i tym samym rozpoczynający okres Wielkiego Postu. Chociaż to nie jest święto nakazane, kościoły w Polsce odwiedza bardzo wiele osób, które w ten sposób rozpoczynają swoje przeżywanie Wielkiego Postu.

Popiół jest tu symbolem pokuty i żałoby, zapowiadającym 40-dniowy Wielki Post. Podczas tego okresu należy się wstrzymać od różnych zabaw i obfitych posiłków. Z drugiej strony popiół oznacza też zmartwychwstanie i oczyszczenie.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje:

 • post ścisły jakościowy (od pokarmów mięsnych),
 • ilościowy (trzy posiłki, z czego tylko jeden do syta).

Wielki Post 2021. Postanowienia

Okres Wielkiego Postu jest czasem przygotowującym katolików do najważniejszego święta, czyli Wielkanocy. Zwyczajowo okres Wielkiego Postu trwa 40 dni. W tym czasie wierni powinni częściej niż zwykle oddawać się praktykom religijnym i częściej rozważać tajemnicę męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Kapłani używają szat liturgicznych w kolorze fioletowym, który oznacza pokutę, powagę, umartwienie, oczekiwanie natchnione nadzieją.

Okres ten ma na celu przygotowanie do świąt wielkanocnych i radosnego świętowania Zmartwychwstania Pana Jezusa. Są tacy, którzy w Wielkim Poście nie otwierają komputera, ograniczają oglądanie telewizji. Inni nie jedzą słodyczy. Mają różne inne postanowienia mające na celu naprawę relacji z ludźmi i Bogiem.

Ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca uważa, że katolik wierzący w Jezusa przynajmniej jedno postanowienie na Wielki Post powinien sobie zrobić i go dotrzymać, „a jeśli się zagapi i coś mu nie wyjdzie, natychmiast ma wrócić i ciągnąć dalej”.

– Czasem ktoś go zniechęca. Nie słuchać takich podszeptów. Napisz to sobie gdzieś i pamiętaj. Choćby jedno: „Któryś za nas cierpiał rany...”, choćbyś przechodząc obok kościoła wpadł na chwilę i pokłonił się Jezusowi – sugeruje ojciec Leon.

Podczas Wielkiego Postu w kościołach odprawiane są dwa kluczowe nabożeństwa: w piątki - Droga Krzyżowa, a w niedziele - Gorzkie Żale

Wielki Tydzień. Triduum Paschalne

Kulminacją Wielkiego Postu jest Wielki Tydzień, czyli ostatnie dni przed największym świętem chrześcijańskim - Wielkanocą.
Najbardziej istotne są trzy ostatnie dni - czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Obrzędy liturgiczne sprawowane podczas tych dni składają się na tak zwane Triduum Paschalne.

 • Wielki Czwartek to święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach odprawiana jest wieczorna msza, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne. Wcześniej, przed południem, biskupi wraz z kapłanami poszczególnych diecezji odprawiają tzw. mszę krzyżma, podczas której święcone są oleje wykorzystywane później do udzielania sakramentu namaszczenia chorych. W tym roku Wielki Czwartek przypada 1 kwietnia.
 • Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętej, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej. Jej kulminacją jest adoracja krzyża. W ten dzień obowiązuje post ścisły.
 • Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza dzień Zmartwychwstania Pańskiego. To szczególny dzień ciszy całego Kościoła, która ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania. W kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest także dniem, podczas którego święcone są pokarmy, które pojawią się na stołach podczas Wielkanocy.

Wielki Post kończy niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc. To najważniejsze święto chrześcijańskie. Zobaczcie najważniejsze daty tegorocznego Wielkiego Postu.

Kiedy wypada Wielkanoc i Triduum Paschalne

 • 17 lutego - pierwszy dzień Wielkiego Postu - Środa Popielcowa
 • 1 kwietnia - Wielki Czwartek
 • 2 kwietnia - Wielki Piątek
 • 3 kwietnia - Wielka Sobota
 • 4 kwietnia - Niedziela Wielkanocna
 • 5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek)

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie