Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielokrotnie lepsze od jednorazówek

Joanna Chrzanowska
Większe, solidniejsze, słowem praktyczniejsze, na dodatek nieprzynoszące szkody środowisku naturalnemu - takie zalety toreb wielokrotnego użytku wymieniają włocławianie.

Większe, solidniejsze, słowem praktyczniejsze, na dodatek nieprzynoszące szkody środowisku naturalnemu - takie zalety toreb wielokrotnego użytku wymieniają włocławianie.

Torby ekologiczne pojawiły się nie tylko w marketach, wprowadzają je też właściciele niektórych osiedlowych sklepików. Nierzadko ekspedientki pytają, czy życzymy sobie torebkę foliową, czy też może obejdziemy się bez niej. Czasy, gdy kasjerki kładły przed klientem stosy foliówek, minęły. Handlowcy ograniczają ich liczbę, wszystko po to, by bezmyślnie nie szkodzić środowisku. W Biedronce na przykład za torbę trzeba zapłacić - 7 gr. Jest to na dodatek torba wielokrotnego użytku, jednorazówek tu nie znajdziemy. Liczbę foliówek ogranicza też Lidl.

- Posiadamy w naszej ofercie kilka rodzajów toreb wielokrotnego użytku - mówi Anna Wieczorek z Lidl Polska. Sklepy spożywcze Sp. z o.o. - Jednocześnie staramy się ograniczać wydawanie torebek plastikowych na kasach. Tylko klient, który o nie poprosi, może je otrzymać. Nasze torby ekologiczne wielokrotnego użytku cieszą się w tej chwili coraz większym powodzeniem wśród klientów.

Dla dobra środowiska

Działania prośrodowiskowe prowadzi też Tesco.

<!** reklama>- Od blisko roku prowadzimy akcję zachęcania klientów do korzystania z toreb wielokrotnego użytku. Nasza kampania przyniosła nadspodziewanie dobre efekty, ponieważ od jesieni ubiegłego roku już ponad 2,5 mln klientów Tesco w Polsce zdecydowało się na zakup różnych toreb wielokrotnego użytku. Oferujemy 6 rodzajów takich toreb, różniących się przeznaczeniem. Są to specjalne torby na butelki, mrożonki i pojemne torby na różne zakupy - mówi Przemysław Skory, rzecznik prasowy Tesco Polska. - Największą popularność zdobyła wśród nich „torba na całe życie”, którą kupuje się tylko raz, a kiedy się zużyje lub zniszczy, będzie bezpłatnie wymieniana na zupełnie nową. To bardzo pojemna i wytrzymała torba wykonana z juty, czyli włókien pochodzenia roślinnego.

Nie wszyscy jednak są przekonani o niezawodności toreb ekologicznych. - Jakiś czas temu, z myślą o środowisku naturalnym, postanowiłam wyeliminować jednorazówki - mówi pani Wiesława z Włocławka. - Zawiodłam się bardzo. Te z tkaniny są za małe, natomiast te foliowe, ale wielokrotnego użytku, które oferuje na przykład Biedronka, są nietrwałe, szybko się zużywają. Poza tym torby ekologiczne są zbyt duże, by nosić je cały czas przy sobie. A wiadomo przecież, że nie wszystkie zakupy się planuje.

Zamiast worków na śmieci

Niestety, nadal wielu włocławian bierze plastikowe reklamówki ze sklepów, by wykorzystywać je jako worki na śmieci. Tymczasem śmieci pakowane w cienkie foliowe torby stanowią ogromny problem dla Regionalnego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Machnaczu. Każdą z foliówek bowiem trzeba rozerwać przed wrzuceniem na taśmę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska