Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielozadaniowa platforma służy w toruńskiej Straży Miejskiej od ponad roku

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Centrum obsługi SWD mieści się w budynku strażaków i TCZK na ul. Legionów
Centrum obsługi SWD mieści się w budynku strażaków i TCZK na ul. Legionów Jacek Smarz
System Wspomagania Dowodzenia (SWD) to narzędzie informatyczne i instrument łączności w jednym. Przez ostatni rok brał udział w prawie 15,5 tys. różnego rodzaju interwencji strażników.

System działa w Toruniu od początku ubiegłego roku. Straż Miejska kupiła go od firmy Wasko za ok. 550 tys. złotych. Centrum obsługi SWD mieści się w budynku straży pożarnej i Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ulicy Legionów.
[break]
Znajduje się tam kilkanaście stanowisk wyposażonych w zaawansowany sprzęt informatyczny oraz systemy łączności. Strażnicy mają tam także bezpośredni dostęp do sieci monitoringu miejskiego. Najważniejszą częścią SWD jest jednak oprogramowanie. Nowe rozwiązanie umożliwia m.in. wizualizację adresu zgłoszenia na cyfrowej mapie miasta. Jakie są jeszcze zalety „cyfrowego strażnika”?
- Istnieje wiele cech pozytywnych takiego rozwiązania informatycznego, w stosunku do formy papierowej przyjmowania zgłoszeń - mówi Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu. - Dzięki SWD można przyjąć wiele zgłoszeń w krótkim czasie, bez obawy o przeoczenie któregoś z nich bądź zbyt późne wysłanie strażników na miejsce zdarzenia. Pracując w systemie SWD, dyspozytor ma możliwość podglądu na rozlokowanie patroli, a co za tym idzie, wysłanie na miejsce zdarzenia tego patrolu, który może tam
dotrzeć w jak najkrótszym czasie.

Najwięcej ze starówki

Od początku stycznia do 23 grudnia ubiegłego roku dyżurni Straży Miejskiej przyjęli prawie 15,5 tys. zdarzeń, czyli zarejestrowanych w systemie informacji wymagających podjęcia interwencji przez samych strażników lub przekierowania sprawy do innej instytucji.
Jak się okazuje, największa liczba takich zdarzeń była związana z toruńską starówką. - Kategorie zdarzeń, które są najczęściej przekazywane przez mieszkańców to: niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, osoby nietrzeźwe oraz spożywające alkohol w miejscach zabronionych, naruszanie czystości i porządku w miejscach publicznych, nieprawidłowości stanu technicznego pasa ruchu drogowego, zakłócanie spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz zakłócanie ciszy nocnej, naruszanie zasad dotyczących utrzymania zwierząt - wylicza Jarosław Paralusz.

SMS-owy alarm

Jedną z możliwości systemu jest możliwość przekazywania zgłoszenia przez mieszkańców poprzez SMS-a. Dyżurny Straży Miejskiej odebrał w sumie 91 takich informacji.
- Dotychczas obywatele korzystali z powiadamiania SMS-owego najczęściej w przypadkach związanych z niestosowaniem się do przepisów ruchu drogowego - 29 razy, zakłócaniem spokoju i porządku publicznego - 27 razy oraz w innych przypadkach - 20 razy. Trzy powiadomienia dotyczyły zagrożenia bezpieczeństwa osób i mienia - mówi rzecznik.
Funkcja powiadamiania SMS-em służy przede wszystkim osobom niedosłyszącym lub będącym w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Chodzi m.in. o sprawy, w których zgłaszający jakieś zdarzenie boi się publicznie prowadzić rozmowy z dyżurnym Straży Miejskiej.

Jak zaalarmować Straż Miejską?
- Aby skontaktować się z toruńskimi municypalnymi, można wybrać jeden z dwóch sposobów:
tradycyjny telefon - 986,
- wiadomość SMS pod numer 608 668 986.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska