Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, do kogo zgłosić się o pomoc. Policja czy Straż Miejska?

Karol Piernicki
Komendant Straży Miejskiej Jan Przeczewski oraz pierwszy zastępca komendanta miejskiego policj Wiesław Dziadkowiec bardzo chwalą mieszkańców za to, że ci wiedzą coraz lepiej, z jakimi sprawami do kogo się zwracać
Komendant Straży Miejskiej Jan Przeczewski oraz pierwszy zastępca komendanta miejskiego policj Wiesław Dziadkowiec bardzo chwalą mieszkańców za to, że ci wiedzą coraz lepiej, z jakimi sprawami do kogo się zwracać Karol Piernicki
Dużo spraw porządkowych na głowie strażników i nieco mniej, ale ważnych, u policjantów - tak obecnie wygląda współpraca obu służb i podział kompetencji.

Zdaniem przedstawicieli obu formacji, ale również władz miasta, to słuszny kierunek.

Są lepiej poinformowani

- Taki model jest możliwy przede wszystkim dzięki coraz lepszej współpracy z mieszkańcami - podkreśla Robert Malinowski, prezydent Grudziądza. - Mieszkańcy są lepiej poinformowani do jakich służb zgłaszać odpowiednie zdarzenia. Sprawy porządkowe częściej trafiają do strażników, którzy tych interwencji mają dużo więcej. Do policji zgłaszane są sprawy inne, poważniejsze. Ci drudzy mają przez to mniejsze obciążenie i jest to zgodne z tym, na czym nam zależało.

W ostatnim kwartale tego roku ponad 8,3 tysiąca interwencji Straży Miejskiej pochodziło od samych mieszkańców. O około 1,3 tysiąca mniej interwencji mundurowi zakwalifikowali jak własne.

Na co się skarżymy?

Czego dotyczą głównie te skargi? Co najbardziej niepokoi grudziądzan?

- Struktura tych zagrożeń się nie zmieniła - mówi Jan Przeczewski, komendant Straży Miejskiej. - Najwięcej dotyczy spożywania alkoholu w miejscach publicznych, parkowania w miejscach niedozwolonych, leżących na ulicy, a także zwierząt i nieporządków. Główny wzrost wszystkich naszych interwencji nastąpił właśnie od samych mieszkańców. Zwiększyła się ich aktywność i częściej do nas choćby telefonują. To ważne.

Co mówią liczby? Wzrost interwencji zgłoszonych Straży Miejskiej nastąpił w ostatnim kwartale o ponad tysiąc przypadków, porównując to z analogicznym okresem roku poprzedniego. To całkiem pokaźna liczba. W wyniku wszystkich podjętych przez municypalnych działań ujawniono blisko 15,8 tysiąca wykroczeń, z czego 60 proc. dotyczyło spraw porządkowych, a pozostałe były komunikacyjne.

Z wypracowanego modelu współpracy zadowoleni są też policjanci, którzy mają do załatwienia mniej spraw, ale za to poważniejszego kalibru.

Nauczyli się segregacji

- Nasze społeczeństwo nauczyło się segregować zdarzenia - nie ma wątpliwości mł. insp. Wiesław Dziadkowiec, pierwszy zastępca komendanta miejskiego grudziądzkiej policji. - Staramy się też bardziej restrykcyjnie oddziaływać na ludzi mandatami. Zwłaszcza na tych, którzy spożywają alkohol i zakłócają porządek?

Efekt? W ostatnim kwartale liczba wystawionych mandatów wzrosła o blisko tysiąc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska